BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kijev je lagao da bi zadržao trupe u borbi u Mariupolju, kaže ukrajinski komandant

RT: Kijev je lagao da bi zadržao trupe u borbi u Mariupolju, kaže ukrajinski komandant
08.05.2022. god.
Zarobljeni ukrajinski oficir kaže da je odlučio da pobegne pošto je shvatio da obećana pomoć neće stići

Kijev je saopštio svojim snagama koje su opkolile ruske snage u Mariupolju da je pomoć na putu, ali nije pokušao da prekine blokadu grada, rekao je za RT komandant ukrajinske 36. Brigade pomorske pešadije.

Pukovnik Vladimir Baranjuk i njegova jedinica dobili su zadatak da čuvaju severnu periferiju Mariupolja, strateškog lučkog grada na jugoistoku, usred ruske vojne operacije u toj zemlji.

Čak je dobio i počast Heroja Ukrajine za „hrabrost i efektivne akcije u odbijanju neprijateljskih napada“, a Kijev je tvrdio da se pukovnik i drugi branioci Mariupolja nikada neće predati.

Ali kako su ruske snage nastavile da napreduju, Baranjuk se na kraju mirno predao nakon što je zarobljen tokom neuspelog pokušaja da pobegne iz grada.

zarobljen je kada se krio na poljima zajedno sa svojim ljudima nekoliko kilometara severno od Mariupolja.

Komandant pešadije sada kaže da je ukrajinska vlada lagala njega i njegove trupe kako bi ih držala u borbi.

„Kijev nam je rekao da se držimo, da dolaze jedinice koje će ukinuti blokadu, da će oni uskoro biti ovde“, rekao je Baranjuk za RT.

Obećanje je dato uprkos tome što je savetnik predsednika Vladimira Zelenskog, Aleksej Arestovič, otvoreno priznao u intervjuima da Kijev „neće moći da spase“ svoje snage u Mariupolju.

„Obećana nam je određena pomoć. Naravno, ta pomoć nije stigla i  to nas je nateralo da izađemo“, rekao je pukovnik, objašnjavajući svoju odluku da pobegne.

 
Za vojnike je bilo „bolno“ kada su shvatili da su ostavljeni da poginu, ali „svi, uključujući i mene, su to razumeli“, dodao je Baranjuk.

U Mariupolju su vođene borbe tokom tekućeg sukoba između Rusije i Ukrajine. Grad, koji je pretrpeo ogromna razaranja, sada je skoro u potpunosti pod kontrolom ruskih snaga, a samo čeličana "Azovstalj" ostaje poslednji džep ukrajinskog otpora.
 
Kijevskim vojnicima i ekstremističkim borcima ozloglašenog nacističog bataljona "Azov", koji se skrivaju na tom ogromnom mestu, Rusija je dala brojne prilike da polože oružje, ali su ih sve odbili. Moskva je saopštila da oni koji su u fabrici žele da se predaju, ali da to ne mogu učiniti zbog oklevanja Kijeva da izda relevantno naređenje.
 
Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »