BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija drži oko 2.000 ukrajinskih vojnika koji su dobrovoljno položili oružje - Bastrikin

RT: Rusija drži oko 2.000 ukrajinskih vojnika koji su dobrovoljno položili oružje - Bastrikin
04.05.2022. god.
Mnogi ukrajinski vojnici vide otpor kao „uzaludan“ i više vole da polože oružje, rekao je glavni ruski istražitelj za RT

Rusija drži oko 2.000 ukrajinskih vojnika koji su dobrovoljno položili oružje, uključujući pet komandanata brigada koji su se borili protiv stanovništva Donbasa, izjavio je šef ruskog istražnog komiteta Aleksandar Bastrikin.

U intervjuu za RT, Bastrikin je rekao da istražitelji rade sa ratnim zarobljenicima i da dobijaju „mnoge detalje o okolnostima zločina ukrajinskog režima“.

„Svi vide da se ukrajinski vojnici, ma kako to zvučalo u zapadnim medijima i propagandističkim društvenim mrežama, radije predaju kada im se ukaže dobra prilika. Oni razumeju uzaludnost otpora“, rekao je Bastrikin.

Svedočenja zarobljenih pružila su ruskim vlastima informacije o radu ukrajinskih snaga sa stranim savetnicima, kao i o stranim plaćenicima, otkrio je šef Istražnog komiteta.

„Na osnovu dostupnih podataka, pokrenuti su krivični postupci protiv 75 plaćenika koji učestvuju u neprijateljstvima na strani Ukrajine. Znamo da su došli iz Velike Britanije, SAD, Norveške, Kanade, Gruzije i drugih zemalja“, rekao je Bastrikin.

Kao primer, naveo je jednog gruzijskog državljanina za koga se navodi da je na ukrajinskoj teritoriji stvorio oružanu formaciju pod nazivom "Gruzijska nacionalna legija", koja je uključivala najmanje 24 njegova sunarodnika kao plaćenike.

„Neki od njih su se takođe predali i ispitivali su ih istražitelji“, dodao je Bastrikin.

Komentarišući izveštaje o mučenju ruskih ratnih zarobljenika od strane Ukrajinaca, Bastrikin je rekao da se „neki broj takvih zločina” trenutno istražuje. On je naveo dva primera takvih incidenat -: prvo, kada su Ukrajinci „sistematski primenili fizičko nasilje” protiv nekoliko ruskih vojnika koje su zarobili u Zaporožju.

„Pokušali su da od njih dobiju informacije o napretku specijalne vojne operacije“, objasnio je Bastrikin.

U drugom incidentu učestvovale su dve grupe ruskih vojnika koji su zarobljeni u Nikolajevskoj oblasti i takođe bili izloženi fizičkom i psihičkom nasilju.

„Uvek postoje šanse da se utvrde umešani, jer nema zločina bez tragova“, podvukao je Bastrikin i dodao da Istražni komitet koordiniše svoje napore sa zvaničnicima Donjecke i Luganske Narodne Republike.

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Ministerstvo oboronы Rossiйskoй Federacii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »