BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nalazimo se u novom Hladnom ratu - Turska

RT: Nalazimo se u novom Hladnom ratu - Turska
14.04.2022. god.
Ankara upozorila da će trenutna situacija imati trajne posledice

Sukob u Ukrajini doveo je do "nove ere hladnog rata" sa posledicama koje će trajati decenijama, upozorio je portparol turskog predsednika Ibrahim Kalin.

Ibrahim Kalin je na Tviteru dao svoju sumornu prognozu, te dodao da „ukrajinska kriza nastavlja da se produbljuje“. Potraga za „novim odnosom snaga“, zajedno sa „kalkulacijama kratkoročne koristi“, po njegovom mišljenju, u srednjoročnoj i dugoročnoj perspektivi će izazvati „velike strateške gubitke i ljudsku dramu“.

„Ušli smo u novu eru hladnog rata. Posledice ovog rata trajaće decenijama“, naveo je on.

Kalin je sekretar za štampu Redžepa Tajipa Erdogana od 2014. godine.

Od pokretanja vojne operacije 24. februara, Turska je zauzela „neutralnu“ poziciju, pozivajući na mirovne pregovore, upozoravajući Zapad da ne izoluje Rusiju i pokušavajući da deluje kao posrednik između Moskve i Kijeva. Za razliku od drugih članica NATO-a predvođenog SAD-om, Ankara je odbila da uvede ekonomske sankcije Rusiji i zadržala je otvorene diplomatske kanale sa obe strane.

Tokom poslednjih nekoliko nedelja, kako su tenzije između Rusije i Zapada dramatično rasle, više zemalja je izrazilo zabrinutost u vezi sa pretnjom „novog hladnog rata“. Dok SAD i njihovi saveznici stalno pozivaju na „izolaciju“ Rusije kao odgovor na njene akcije u Ukrajini, predsednik Vladimir Putin je u utorak rekao da nijedna zemlja sada ne može da zadrži svoju potpunu dominaciju, pošto je svet postao „mnogo složeniji od onoga što je bilo za vreme Hladnog rata“.

Krajem marta, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Vang Venbin optužio je SAD za „mentalitet hladnog rata i blokovske konfrontacije“ i pozvao Vašington da promeni „praksu uspostavljanja zamišljenih neprijatelja, ignorisanja legitimnih bezbednosnih zabrinutosti drugih zemalja i podsticanja blokovske konfrontacije“.

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »