BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nema alternative ruskoj nafti - OPEK

RT: Nema alternative ruskoj nafti - OPEK
12.04.2022. god.
Sankcionisanje ruske energije moglo bi da izazove katastrofu, upozorava organizacija

Sadašnje i buduće sankcije Rusiji mogle bi da izazovu jedan od najgorih šokova u snabdevanju naftom u istoriji, upozorio je u zvaničnike EU generalni sekretar OPEK-a Mohamed Barkindo, dodajući da bi bilo nemoguće nadoknaditi količine izgubljene u takvom slučaju.

Oko sedam miliona barela ruske nafte dnevno napušta svetsko tržište kao rezultat embarga i drugih ograničenja ruske trgovine, objasnio je on.

Zvaničnik OPEK-a je takođe rekao EU da je trenutna nestabilnost na tržištu posledica „nefundamentalnih faktora” van kontrole OPEK-a i da je odgovornost EU da promoviše „realističan” pristup energetskoj tranziciji.

EU je najavila da planira da se pridruži SAD-u i Velikoj Britaniji u uvođenju embarga na ruske energente. Međutim, za razliku od SAD-a i Velike Britanije, EU uvozi većinu svojih energetskih zaliha iz Rusije, a stručnjaci upozoravaju da bi pokušaj prekida isporuka mogao imati katastrofalne rezultate. Nemačka posebno očekuje kolaps čitave industrije, dok je čelnik austrijskog energetskog giganta OMV izjavio da bi bilo „nemoguće“ da njegova zemlja odustane od kupovine ruskog gasa.

Dok su SAD obećale da će pojačati i popuniti praznine svojim skupljim izvozom tečnog prirodnog gasa, većina evropskih  gasnih terminala već radi punim kapacitetom, što znači da ne bi bilo mesta za skladištenje goriva. Druge zemlje su željne da iskoriste krizu kao otvaranje za prelazak ka obnovljivim gorivima.
 
Ipak, Evropski parlament zahteva hitan i potpun embargo na ruski uvoz nafte, uglja, prirodnog gasa i nuklearnog goriva. Neke zemlje, poput Mađarske i Slovačke, jasno su stavile do znanja da planiraju da ignorišu zabranu u interesu samoodržanja, iako su druge upozorile svoje građane da stegnu kaiš i da se spreme za oskudna vremena koja su pred nama.

Nafta i gas nisu jedine robe pogođene ratom u Ukrajini. Rusija i Ukrajina zajedno proizvode oko trećinu svetskog izvoza pšenice, a obe zemlje su takođe veliki izvoznici suncokretovog ulja i đubriva. Kao rezultat toga, cene hrane su dostigle istorijski maksimum, a mnoge zemlje i nevladine organizacije upozoravaju na nestašicu hrane koja preti u bliskoj budućnosti.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / grandriver / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »