BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Slovačka „donirala” PVO sistem Ukrajini

RT: Slovačka „donirala” PVO sistem Ukrajini
09.04.2022. god.
Donacija Kijevu ne znači da se Slovačka pridružila sukobu sa Rusijom, insistira slovački premijer

Slovačka je "donirala" svoj sistem protivvazdušne odbrane S-300 sovjetske proizvodnje Ukrajini, izjavio je slovački premijer Eduard Heger. Taj potez ne znači da je Bratislava ušla u sukob sa Moskvom, dodao je on u objavi na Fejsbuku.


„Mogu da potvrdim da je Slovačka poklonila protivvazdušni odbrambeni sistem S-300 Ukrajini na osnovu njenog zahteva da joj se pomogne u odbrani“, napisao je Heger u postu uz video obraćanje. Premijer je rekao da je to „odgovorna” odluka jer je sistem naoružanja „čisto odbrambeni”.


On je dodao da bezbednost Slovačke nije ni na koji način ugrožena ovim potezom i da će njena protivvazdušna odbrana biti „ojačana u narednim danima” dodatnim snabdevanjem sistema PVO od njenih „saveznika”. Ministar nije naveo zemlje od kojih se očekuje da Bratislavi isporuče oružje.


Nejasno je koliko je PVO sistema „donirano“ Ukrajini. Poznato je da je Slovačka imala jedan bataljon sovjetskih sistema protivvazdušne odbrane nakon raspada Čehoslovačke 1993. godine. Uobičajeno, bataljon S-300 se sastoji od 12 samohodnih sistema za lansiranje raketa i radara.

Heger je objavio saopštenje uoči svog dolaska u Kijev sa predsednikom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen na razgovore sa Vladimirom Zelenskim.


Saopštenje dolazi samo nekoliko dana nakon što su američki mediji objavili da neke centralnoevropske zemlje, uključujući Češku, razmatraju mogućnost da ponude svoje objekte Ukrajini za popravku oštećene vojne opreme. Prag je takođe, kako se navodi, donirao Ukrajini modernizovane tenkove sovjetske proizvodnje, iako češki zvaničnici nisu ni potvrdili ni demantovali te izveštaje.

Zapadne zemlje su počele da snabdevaju Ukrajinu oružjem, municijom i gorivom ubrzo nakon pokretanja ruske vojne operacije krajem februara. Do nedavno, većina isporuka uključivala je pešadijsko oružje, kao i prenosne protivtenkovske i protivvazdušne rakete.


Moskva je više puta govorila da zapadne isporuke oružja služe samo za produženje sukoba u Ukrajini i čak je upozoravala da bi ruske snage potencijalno mogle da ciljaju takve isporuke.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je za francuski TV kanalu LCI ranije ove nedelje da takve isporuke teško da bi mogle sprečiti Rusiju da ostvari ciljeve svoje operacije u Ukrajini.

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.
 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Pavel Lvov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »