BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Evropski parlament usvojio rezoluciju o potpunoj zabrani ruske energije

RT: Evropski parlament usvojio rezoluciju o potpunoj zabrani ruske energije
08.04.2022. god.
Rezolucija je neobavezujuća i neke države zavisne od gasa se možda neće pridržavati

Evropski parlament je u četvrtak usvojio rezoluciju kojom se zahteva „trenutni potpuni embargo na ruski uvoz nafte, uglja, nuklearnog goriva i gasa“. Zakonodavni organ bloka takođe zahteva da Rusija bude potpuno odsečena od SVIFT bankarske mreže i da se isključi iz međunarodnih organizacija.

Rezolucija, koja nije pravno obavezujuća i savetodavne je prirode, usvojena je sa 513 glasova za, 22 protiv i 19 uzdržanih. Potpuni embargo na rusku energiju koji ona zahteva prevazilazi postojeći plan EU da smanji svoje oslanjanje na ruski gas za dve trećine pre kraja godine i da se postepeno ukinu ruska fosilna goriva pre 2030.

Takav potez mogao bi imati značajne posledice širom Evrope. Rusija isporučuje oko 40% uvezenog gasa u EU i 27% nafte. Neke zemlje još više zavise od ruske energije, jer više od polovine nemačkog gasa i trećina njene nafte dolazi iz Rusije. Dok je nemački kancelar Olaf Šolc izrazio suzdržanost prema zahtevu ruskog predsednika Vladimira Putina da se ruski gas plaća u rubljama, ministar spoljnih poslova Analena Berbok je upozorila da bi prekid ovog vitalnog izvora energije zaustavio privredu Nemačke - evropske industrijske elektrane.

Za neke zemlje zavisne od gasa i nafte, glasanje u parlamentu će verovatno biti ignorisano. U Mađarskoj je, na primer, premijer Viktor Orban izjavio da će nastaviti da kupuje ruski gas i da će ga plaćati u rubljama. Budimpešta računa da će Rusija isporučivati svoj gas, a sam Orban je naglasio da embargo „ne dolazi u obzir“.
 
Druge zemlje su saopštile svojim građanima da se pripreme za racionalizaciju energije i naglo povećanje troškova života. Isto tako je američki predsednik Džo Bajden tokom posete prošlog meseca rekao da će „eliminisanje ruskog gasa imati troškove za Evropu“, ali „to nije samo ispravna stvar sa moralne tačke gledišta, to će nas staviti u mnogo jaču stratešku poziciju”.
 
Američki tečni prirodni gas, skuplje gorivo koje se mora transportovati brodom do specijalnih terminala za isporuku, mogao bi da ublaži procenat zahteva kontinenta.
 
Rezolucijom se takođe poziva na izbacivanje Rusije iz Saveta UN za ljudska prava, Interpola, Svetske trgovinske organizacije, Uneska i drugih međunarodnih organizacija, kao i da se sve ruske banke uklone iz SVIFT bankarske mreže.
 
Pored toga, zahteva se da se isporuke oružja Ukrajini „moraju nastaviti i pojačati“. Dok su pojedine zemlje unutar EU usmeravale oružje ukrajinskoj vojsci, blok kao celina je prekinuo tradiciju u februaru kada je visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj najavio da će Kijevu poslati „smrtonosnu pomoć“ u vrednosti od skoro pola milijarde evra.

Iako je rezolucija usvojena sa ogromnom podrškom, bilo je neslaganja u parlamentu. Irska evroposlanica Kler Dejli rekla je da je, kao rezultat sankcija EU, „Rusija neustrašiva, dok se građani EU suočavaju sa katastrofalnom inflacijom, rastućim troškovima energije i istorijskim padom životnog standarda“.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AP / Jean-Francois Badias / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »