BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija pozvala OEBS da napusti Ukrajinu

RT: Rusija pozvala OEBS da napusti Ukrajinu
02.04.2022. god.
Moskva je optužila posmatračku misiju za „selektivan pristup činjenicama“

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je pozvalo Sekretarijat Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da „odmah pokrene mere za gašenje” svoje Specijalne posmatračke misije u Ukrajini.

Portparol Ministarstva Marija Zaharova je rekla u opširnoj izjavi da „u sadašnjim političkim i pravnim realnostima“ misija više ne može da radi u skladu sa prethodnim mandatom. On je istekao u četvrtak i pokrivao je teritoriju Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje je Rusija sada priznala kao nezavisne države.

„To znači da njene dalje aktivnosti nemaju konsenzusnu podršku država učesnica i da se stoga ne mogu sprovoditi de jure. Pozivamo Sekretarijat OEBS-a da odmah započne mere za gašenje Misije, proda imovinu, raskine ugovore o radu sa osobljem i izmiri ugovorne obaveze prema pružaocima usluga i stanodavcima“, saopštila je Zaharova.

Sve funkcije praćenja i izveštavanja Misije su de fakto obustavljene 7. marta. Tog dana OEBS je evakuisao svoje poslednje međunarodne posmatrače, koji već osam godina nadgledaju sukob između Ukrajine i dve otcepljene republike Donbasa.

„Skrećemo posebnu pažnju na neprihvatljivost ponavljanja takvih slučajeva u kojima je imovina OEBS-a, koja je privremeno ostala u Ukrajini, posebno oklopna vozila, završila u rukama ukrajinskih oružanih snaga“, rekla je Zaharova.

Izražavajući poštovanje prema radu osoblja Misije, ona je napomenula da „zbog stalnog protivljenja i pritiska Kijeva i njegovih zapadnih pokrovitelja“ profesionalizam i nepristrasnost Misije sve više ustupa mesto „selektivnom pristupu činjenicama i političkoj pristrasnosti“.

Ona je takođe rekla da se rukovodstvo Misije „otvoreno poigravalo sa Kijevom“, da nije uspostavilo normalne radne kontakte sa Donbasom i nije stvarno pratilo situaciju ljudskih prava, uključujući situaciju sa nacionalnim manjinama i medijima širom Ukrajine.

„Ni na koji način nije reagovala na rast agresivnog rusofobičnog nacionalizma u zemlji, na širenje neonacističke ideologije. Kontrast između ružičaste slike koju oslikavaju izveštaji Misije i stvarnog stanja stvari, koje sada postaje sve jasnije, bio je očigledan“, rekla je Zaharova.

Ona je izrazila nadu da će države učesnice i Sekretarijat OEBS-a „izvući odgovarajuće pouke iz dostignuća i nedostataka osmogodišnjeg rada Misije”.

U međuvremenu, rukovodstvo OEBS-a je u četvrtak izrazilo „najdublje žaljenje” što nije uspelo da postigne dogovor o produženju mandata Misije, što smatra „ključnom komponentom njenog odgovora na krizu u i oko Ukrajine”. .”

Prema rečima predsedavajućeg OEBS-a i ministra spoljnih poslova Poljske Zbignjeva Raua, Misija je „igrala ključnu ulogu pružajući objektivne informacije o bezbednosnoj i humanitarnoj situaciji na terenu i neumorno radeći na ublažavanju posledica sukoba na civilno stanovništvo.

Rau je takođe rekao da će poljsko predsedavanje nastaviti konsultacije sa državama učesnicama „o budućoj ulozi i prisustvu OEBS-a u Ukrajini”.

„Dok se ti razgovori nastavljaju, Misija će zadržati svoj administrativni status terenske operacije OEBS-a i nastaviti da obavlja funkcije uključujući obezbeđivanje bezbednosti i bezbednosti članova misije, imovine i prostorija“, navodi se u saopštenju OEBS-a.

Posmatrači OEBS-a bili su raspoređeni 2014. godine kako bi nadgledali sukob, a kasnije i prekid vatre između Ukrajine i republika Donbasa. Misija je uspostavljena na zahtev ukrajinske vlade i konsenzusnom odlukom svih 57 država učesnica. Sa 1.291 članom misije, Misija je bila najveća u OEBS-u.

Organizacija sa sedištem u Beču počela je evakuaciju osoblja nakon što je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju 24. februara.

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti


 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Omar Marques / SOPA Images / SOPA Images / LightRocket via Getty Images / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »