Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je pozvalo Sekretarijat Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da „odmah pokrene mere za gašenje” svoje Specijalne posmatračke misije u Ukrajini.
Portparol Ministarstva Marija Zaharova je rekla u opširnoj izjavi da „u sadašnjim političkim i pravnim realnostima“ misija više ne može da radi u skladu sa prethodnim mandatom. On je istekao u četvrtak i pokrivao je teritoriju Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje je Rusija sada priznala kao nezavisne države.
„To znači da njene dalje aktivnosti nemaju konsenzusnu podršku država učesnica i da se stoga ne mogu sprovoditi de jure. Pozivamo Sekretarijat OEBS-a da odmah započne mere za gašenje Misije, proda imovinu, raskine ugovore o radu sa osobljem i izmiri ugovorne obaveze prema pružaocima usluga i stanodavcima“, saopštila je Zaharova.
Sve funkcije praćenja i izveštavanja Misije su de fakto obustavljene 7. marta. Tog dana OEBS je evakuisao svoje poslednje međunarodne posmatrače, koji već osam godina nadgledaju sukob između Ukrajine i dve otcepljene republike Donbasa.
„Skrećemo posebnu pažnju na neprihvatljivost ponavljanja takvih slučajeva u kojima je imovina OEBS-a, koja je privremeno ostala u Ukrajini, posebno oklopna vozila, završila u rukama ukrajinskih oružanih snaga“, rekla je Zaharova.
Izražavajući poštovanje prema radu osoblja Misije, ona je napomenula da „zbog stalnog protivljenja i pritiska Kijeva i njegovih zapadnih pokrovitelja“ profesionalizam i nepristrasnost Misije sve više ustupa mesto „selektivnom pristupu činjenicama i političkoj pristrasnosti“.
Ona je takođe rekla da se rukovodstvo Misije „otvoreno poigravalo sa Kijevom“, da nije uspostavilo normalne radne kontakte sa Donbasom i nije stvarno pratilo situaciju ljudskih prava, uključujući situaciju sa nacionalnim manjinama i medijima širom Ukrajine.
„Ni na koji način nije reagovala na rast agresivnog rusofobičnog nacionalizma u zemlji, na širenje neonacističke ideologije. Kontrast između ružičaste slike koju oslikavaju izveštaji Misije i stvarnog stanja stvari, koje sada postaje sve jasnije, bio je očigledan“, rekla je Zaharova.
Ona je izrazila nadu da će države učesnice i Sekretarijat OEBS-a „izvući odgovarajuće pouke iz dostignuća i nedostataka osmogodišnjeg rada Misije”.
U međuvremenu, rukovodstvo OEBS-a je u četvrtak izrazilo „najdublje žaljenje” što nije uspelo da postigne dogovor o produženju mandata Misije, što smatra „ključnom komponentom njenog odgovora na krizu u i oko Ukrajine”. .”
Prema rečima predsedavajućeg OEBS-a i ministra spoljnih poslova Poljske Zbignjeva Raua, Misija je „igrala ključnu ulogu pružajući objektivne informacije o bezbednosnoj i humanitarnoj situaciji na terenu i neumorno radeći na ublažavanju posledica sukoba na civilno stanovništvo”.
Rau je takođe rekao da će poljsko predsedavanje nastaviti konsultacije sa državama učesnicama „o budućoj ulozi i prisustvu OEBS-a u Ukrajini”.
„Dok se ti razgovori nastavljaju, Misija će zadržati svoj administrativni status terenske operacije OEBS-a i nastaviti da obavlja funkcije uključujući obezbeđivanje bezbednosti i bezbednosti članova misije, imovine i prostorija“, navodi se u saopštenju OEBS-a.
Posmatrači OEBS-a bili su raspoređeni 2014. godine kako bi nadgledali sukob, a kasnije i prekid vatre između Ukrajine i republika Donbasa. Misija je uspostavljena na zahtev ukrajinske vlade i konsenzusnom odlukom svih 57 država učesnica. Sa 1.291 članom misije, Misija je bila najveća u OEBS-u.
Organizacija sa sedištem u Beču počela je evakuaciju osoblja nakon što je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju 24. februara.
Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.
Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti