Nasilje nad ženama u stalnom porastu
Najnoviji slučaj porodičnog nasilja u Vranju šokirao je ne samo stanovnike grada na Jugu Srbije, već i širu javnost. Stručnjaci napominju da je prevencija u ovakvim slučajevima od suštinske važnosti, a najbitnije je - prijaviti osobu koja vrši nasilje na vreme.
Novinarka Dejana Cvetković, koja je i članica grupe 'Novinarke protiv nasilja nad ženama', kaže da je veoma bitno i kako se o ovoj temi izveštava:
"U vezi sa slučajem femicida u Vranju u kom su povređene i ćerke žrtve od koje je jedna maloletna, zamolila bih kolege novinare da ne uzimaju izjave od dece i članova porodice i ne iznose detalje koji nisu od javnog značaja jer na taj način doprinose sekundarnoj viktimizaciji preživelih. Takođe, nepotrebno je iznositi okolnosti u kojima se nasilje desilo, jer se ono ne može opravdati zloupotrebom alkohola ili 'ljubomorom', uzrok je uvek nejednak odnos moći između muškarca i žene, a nasilnik svesno bira nasilje kao metod kontrole."
"Žrtve neretko povlače prijave, a razlozi za to su brojni, odgovornost je na institucijama da urade procenu rizika i bezbednosni plan i da žrtvi na vreme pruže adekvatnu zaštitu, a uloga medija jeste da etički izveštava i ne demorališe druge žene i devojke koje mogu odustati od prijave iz straha da će mediji senzacionalistički izveštavati o njihovom slučaju, da će biti izložene riziku od ponavljanja nasilja i osude šire zajednice ukoliko na neki način otkriju njihov identitet. Mediji imaju ključnu ulogu u prevenciji i edukaciji o rodno zasnovanom nasilju i upućujem da ukoliko postoje bilo kakve dileme konsultuju Smernice za medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama. Ovo je četvrti femicid od početka ove godine prema izveštavanju medija, a godišnje bude ubijeno oko 30 žena. Takođe, ne postoji ni Nadzorno telo za praćenje femicida koje bi zabeležilo svaki slučaj, već ženske organizacije te podatke saznaju iz medijskih izveštaja. " dodaje Cvetković.
Stručnjaci navode i da je u poslednje dve godine broj slučajeva nasilja u porodici porastao za čak tri puta, a u istovremeno, sve manji broj žena koje trpe nasilje to i blagovremeno prijave, a razlog tome može biti nepoverenje u institucije i nedostatak podrške. Besplatnu psihološku podršku, pravnu pomoć i savete žene sa iskustvom nasilja mogu dobiti pozivanjem na broj SOS telefona Vranje 0800/001-017.
NIV
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.