BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Nema ni osnovane sumnje“: Upućena žalba na odluku o određivanju pritvora direktoru „Sineks laboratorije“

„Nema ni osnovane sumnje“: Upućena žalba na odluku o određivanju pritvora direktoru „Sineks laboratorije“
12.03.2022. god.
Odbrana Sanija Crljića, direktora „Sineks laboratorije“ i osumnjičenog za tenderske malverzacije u aferi „Korona ugovori“ uputila je žalbu krivičnom vijeću nakon odluke o određivanju jednomjesečnog pritvora.

Crljiću je pritvor određen zbog uticaja na svjedoke. Direktor “Sineks laboratorije” osumnjičen je da je tokom marta 2020. godine u vrijeme pandemije virusa korona zaključio više ugovora o nabavci medicinskih maski sa Institutom za javno zdravstvo RS, odnosno tadašnjim direktorom Branislavom Zeljkovićem čija je vrijednost bila 69.000 maraka, piše Srbska info.

Saša Labotić, advokat Crljića, izjavio je za Srbskainfo da je žalbu uputio zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i povrede krivičnog zakona.

– U obrazloženju rješenja o određivanju pritvora, nisu konkretizovani dokazi koji se odnose na postojanje osnovane sumnje da je Crljić počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret – objasnio je advokat Labotić.

Dodaje kako je sud pogrešno obrazložio da osumnjičeni Crljić nije iznosio odbrani, naprotiv, kako tvrdi advokat, Crljić je osim negiranja krivice, istakao da njegovo preduzeće sa Institutom za javno zdravstvo RS posluje duže od 10 godina.


Prema stavu odbrane, sud pogrešno tvrdi da je Crljić ostvario enormnu zaradu i preciziraju da je ona iznosila 32.000 maraka, na ugovor vrijedan 69.000 maraka.

– Sud cijeni osnovane razloge prijedloga za pritvor da će osumnjičeni Crljić ometati postupak protiv sebe tako što će vršiti pritisak na saučesnike, odnosno napraviti dogovor sa osumnjičenim Zeljkovićem da usaglase odbranu. Međutim sud ne obrazlaže na osnovu kojih dokaza utvrđuje ovu osnovanost, naročito kada tužilaštvo nije sudu dostavilo niti jedan dokaz, odnosno pravno valjan argument, da postoji ozbiljan rizik od ulaska u dogovore prije suđenja – naveo je advokat Labotić u žalbi na određivanje pritvora.

Ni u ovoj situaciji, kako ističe, sud ne može pretpostavljati već mora imati argumente da postoje neke objektivne okolnosti ili konkretne i argumentovane radnje i postupci koje su pravno valjana osnova za određivanje pritvora, a koje u svom prijedlogu tužilac i ne navodi – zbog čega ne mogu biti ni dokazani.

– Osumnjičeni Zeljković nalazio se u pritvoru pet mjeseci da ne bi uticao na svjedoke, između ostalih i na Crljić Sanija, da bi Zeljković bio pušten iz pritvora 16. februara 2022. godine, a sada tužilaštvo predlaže a sud odobrava, da Crljić bude u pritvoru da ne bi uticao na Zeljkovića koji je na slobodi. Jasno je da ovi razlozi suda za pritvor su neuvjerljivi. De facto i de iure to znači da određene opasnosti za ometanje krivičnog postupka se moraju tokom postupka vrlo restriktivno tumačiti i da vremenom neke od njih i prestaju da postoje – navodi se u žalbi na odluku o određivanju jednomjesečnog pritvora Crljiću.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: mup.vladars.net/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »