BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Fejsbuk i Instagram dozvoljavaju pozive na nasilje protiv Rusa

RT: Fejsbuk i Instagram dozvoljavaju pozive na nasilje protiv Rusa
11.03.2022. god.
Metine platforme društvenih mreža ublažile su svoju politiku govora mržnje kako bi dozvolile pozive na smrt nekih Rusa

Meta je potvrdila da je govor mržnje koji poziva na nasilje sada dozvoljen na Fejsbuku i Instagramu, sve dok su mete Rusi i dok se tema razgovora odnosi na rusku vojnu operaciju Moskve u Ukrajini.

Revidirana pravila o nasilju i podsticanju primenjivaće se u određenim zemljama, kao što su Ukrajina i Poljska, i dozvoliće nasilnu retoriku protiv Rusa i ruskih vojnika. O promeni politike je prvi izvestio Rojters u četvrtak, pozivajući se na interne mejlove od Meta platformsa, matične kompanije Fejsbuka i Instagrama. Rojtersov početni naslov je glasio: „Fejsbuk i Instagram privremeno dozvoljavaju pozive na nasilje protiv Rusa“, ​​mada je kasnije promenjen u „Fejsbuk privremeno dozvoljava objave o ratu u Ukrajini koje pozivaju na nasilje protiv invazije Rusa ili Putinovu smrt“ nakon što je portparol Mete Endi Stoun saopštio da su to mediji uzeli kao „senzacionalno“.

„Kao rezultat ruske invazije na Ukrajinu, privremeno smo dozvolili oblike političkog izražavanja koji bi normalno kršili naša pravila, poput nasilnog govora, kao što je ’Smrt ruskim osvajačima‘“, rekao je Stoun.

„I dalje nećemo dozvoliti kredibilne pozive na nasilje nad ruskim civilima“, dodao je on.

Platforme će se, kako se navodi, uzdržati od cenzurisanja postova koji pozivaju na smrt ruskog predsednika Vladimira Putina ili beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, navodi Rojters, pozivajući se na mejlove poslate moderatorima sadržaja. U jednoj poruci se moderatori savetuju da bi trebalo da dozvole pozive na ubistvo Putina ili Lukašenka sve dok se u u objavama ne pominju drugi ciljevi.

Jedan od mejlova koji je citirao Rojters pojašnjava da je takođe dozvoljeno ciljati Ruse uopšte „tamo gde je jasno da je kontekst ruska invazija Ukrajine“. Govor mržnje protiv ratnih zarobljenika je i dalje zabranjen, navodi se u mejlu.

Druge zemlje u kojima su komentatori dobili zeleno svetlo za podsticanje nasilja nad Rusima su Letonija, Litvanija, Slovačka, Mađarska i Rumunija. Revidirana pravila važe i u Rusiji, iako je Fejsbuk zabranjen u zemlji. Ova društvena mreža je krajem prošlog meseca blokirala ruske medije za korisnike u Evropi, što je navelo Moskvu da obustavi pristup platformi u Rusiji.

Najnovije popuštanje Metinih standarda usledilo je nakon prošlomesečnog izveštaja da je Fejsbuk dozvolio svojim korisnicima širom sveta da hvale ukrajinski bataljon "Azov", koji je povezan sa neonacizmom. Takav komentar je ranije bio zabranjen u skladu sa politikom Fejsbuka o „opasnim pojedincima i organizacijama“, ali je platforma ublažila pravilo kako bi omogućila korisnicima da pohvale napore grupe tokom sukoba u Ukrajini.

Fejsbuk se rangira kao najveća svetska platforma društvenih mreža, sa oko 2,9 milijardi korisnika, dok je Instagram četvrti na listi, sa skoro 1,5 milijardi korisnika.

Odluka da se proglasi otvorena sezona za govor mržnje protiv Rusa dolazi usred porasta antiruske diskriminacije i napada širom sveta. Rusku pravoslavnu crkvu u Kalgariju vandali su poprskali crvenom farbom. Vandali su takođe napali restoran "Ruska kuća" u Vašingtonu, koji se nalazi nešto više od jedne milje od Bele kuće, iako vlasnik zapravo nije Rus.

Činilo se da javni zvaničnici podstiču antirusko raspoloženje. Američki senator Erik Svalvel predložio je da svi ruski studenti na američkim univerzitetima budu izbačeni iz zemlje. Majkl Mekfol, koji je bio ambasador tokom Obamine i Bajdenove administracije u Rusiji od 2012. do 2014. godine, saopštio je na Tviteru da su svi Rusi krivi za napad na Ukrajinu, napisavši: „Više nema 'nevinih', 'neutralnih' Rusa.”

Ruskim sportistima, pa čak i ruskim mačkama, zabranjeno je učešće na međunarodnim takmičenjima.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Lincoln Beddoe / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »