BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: DNK analiza posmrtnih ostataka kraljevske porodice Romanov otkrila podudaranje

RT: DNK analiza posmrtnih ostataka kraljevske porodice Romanov otkrila podudaranje
07.02.2022. god.

Nakon decenija sporova oko autentičnosti posmrtnih ostataka za koje se veruje da su posmrtni ostaci ruske carske porodice Romanov, koju su ubili boljševički revolucionari 1918. godine, Ruska pravoslavna crkva je završila novu šestogodišnju istragu o ovom pitanju i doneće zvaničnu odluku kasnije ove godine.


Crkva je objavila izveštaj komisije osnovane 2015. godine, objašnjavajući da je obnovila istragu o identitetima tela zbog novih naučnih dostignuća, a ta analiza je otkrila podudaranje između jednog skeleta, za koji se smatra da je ubijeni car Nikolaj II, a uzorci DNK su uzeti od njegovog oca Aleksandra III.

„Nauka ne stoji na mestu“, navodi se u izveštaju.

„Tokom tri decenije od prve ekspertske analize, pojavile su se nove mogućnosti i metode naučnog proučavanja. Na primer, došlo je do kvalitativnog skoka napred u genetici, što je omogućilo naučnicima da sa poverenjem govore o stvarima koje su ranije bile samo hipoteze.

Među nalazima koje sumira izveštaj, komisija je uporedila uzorke kostiju za koje se tvrdi da pripadaju Nikolaju II sa DNK uzetom iz ostataka njegovog oca Aleksandra III i utvrdila da je verovatnoća očinstva 99,9999988%.

Posmrtni ostaci većine porodice prvi put su otkriveni 1979. godine, ali je Sovjetski Savez zvanično nije priznao njihovo postojanje sve do 1989. godine. Sledeće decenije naučnici su utvrdili da tela pripadaju carskoj porodici, ali iako su sahranjena 1998. godine, Pravoslavna crkva je odbila da ih zvanično prizna i kritikovala je rezultate kao nedovoljne.

U svom izveštaju, komisija je navela da je njena nova studija sprovedena transparentnije od prethodnih analiza, navodeći da „otvorenost istrage iz prethodnih godina omogućava Crkvi i javnosti da veruju u njene rezultate“.

Osim što nudi detaljan pregled naučne analize ostataka, izveštaj takođe uključuje rezime istorijskog istraživanja koje je komisija preduzela da pokuša da razume kako, kada i gde je kraljevska porodica ubijena i šta se desilo sa njihovim telima. Crkveno rukovodstvo će u maju odlučiti da li će zvanično priznati posmrtne ostatke.

Car Nikolaj II i njegova porodica odvedeni su u Jekaterinburg, blizu planine Ural, nakon što su odvedeni u Sibir prethodne godine posle Februarske revolucije 1917. godine tokom koje je svrgnuta kraljevska porodica Romanov nakon tri veka vladavine. Boljševici su 1918. godine ubili cara, njegovu suprugu Aleksandru i njihovo petoro dece, uključujući prestolonaslednika Alekseja.

Nakon što je porodica ubijena, Jekaterinburg je privremeno pripao Beloj armiji, a vođe su naručile istragu o ubistvima. Istražitelj Nikolaj Sokolov pronašao je stvari Romanovih u blizini lokalnog rudnika i utvrdio da su njihove ubice leševe bacile u jamu, spalile i potom posule sumpornom kiselinom. Nije otkrio ostatke, koji su premešteni na drugo mesto. Na mestu rudnika trenutno se nalazi svetilište, poznato kao Ganina Jama, koje je mesto hodočašća pravoslavnih vernika.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Hodočasnici na Ganinoj Jami gde su uništeni posmrtni ostaci carske porodice 1918., foto: © Sputnik / Pavel Lisitsyn / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »