Radarski sistemi „Mlečni put“ biće postavljeni u Rusiji i inostranstvu
„Planirano je da se u okviru projekta ’Mlečni put’ naprave i postave specijalizovane radarske stanice, i to ne samo na teritoriji Rusije, nego i u inostranstvu“, citira Stupaka agencija TASS.
Po rečima generalnog konstruktora, čak će i kopneni segment „Mlečnog puta“ imati opto-elektronska i radiotehnička sredstva.
Razmatraju se varijante angažovanja sredstava različitih instituta Ruske akademije nauka, između ostalog opservatorije Instituta za primenjenu astronomiju Ruske akademije nauka (IPA RAN).
„Orbitalna struktura grupe kosmičkih aparata za monitoring kosmičkog prostora oko Zemlje i njihov broj, kao i parametri orbita i standardi aparata i kopnenih sistema – sve će to biti definisano u okviru planiranog naučnoistraživačkog rada“, rekao je Stupak. Po rečima generalnog konstruktora ASPOS OKP, u orbitu će biti izbačeni aparati opremljeni opto-elektronskim sistemima za monitoring kosmičkog prostora oko Zemlje.
„Mlečni put“ će detektovati opasna nebeska tela udaljena oko 30 miliona kilometara, naglasio je Stupak.
„U planovima za stvaranje perspektivnog sistema ’Mlečni put’ predviđaju se razvoj i integracija specijalizovanih sredstava za detektovanje i monitoring opasnih nebeskih tela udaljenih od Zemlje oko 30 miliona kilometara, i konkretno za rano otkrivanje asteroida koji se približavaju Zemlji iz pravca Sunca“, istakao je on.
Stupak je podsetio da opasnost od asteroida i kometa predstavlja globalni problem celog čovečanstva i kao primer je naveo asteroid 2020 VT4 koji se 13. novembra 2020. godine „neprimećen“ približio površini Zemlje na rastojanje manje od 400 kilometara. To „ukazuje na nedostatke postojećih svetskih sistema i sredstava za detektovanje opasnih nebeskih tela, za njihovo praćenje, definisanje njihovih svojstava i ocenu potencijalne opasnosti“, smatra generalni konstruktor ASPOS OKP.
Obnovljeni ruski automatizovani sistem za upozoravanje na opasne situacije u kosmičkom prostoru oko Zemlje dobiće naziv „Mlečni put“. Imaće 65 teleskopa i kosmički segment.
Podsećamo da je Aleksandar Blošenko, izvršni direktor za perspektivne programe i nauku u državnoj korporaciji „Roskosmos“ u maju 2021. godine izjavio da će kosmički segment obuhvatati grupu specijalizovanih satelita za monitoring prostora oko Zemlje. Planirano je da se prvi takav satelit lansira 2027. godine.
Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Roskosmos/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- kosmos
- tehnologija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.