BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Roskosmos“ razvio projekat kosmičke elektrane koja će prenositi energiju na Zemlju

„Roskosmos“ razvio projekat kosmičke elektrane koja će prenositi energiju na Zemlju
05.01.2022. god.

Ruska kosmička agencija "Roskosmos" razvila je projekat perspektivne solarne kosmičke elektrane koja će prenositi sunčevu energiju iz kosmosa u teško dostupna područja Zemlje ili na druge kosmičke letelice, navodi se u saopštenju kompanije "Ruski kosmički sistemi" (RKS), koji su deo "Roskosmosa".


„Naučnici `Ruskih kosmičkih sistema` završili su rad na projektu perspektivne solarne kosmičke elektrane (SCES). Razvoj će obezbediti redovno snabdevanje udaljenim - ostrvskim, planinskim i severnim regionima Zemlje alternativnom električnom energijom, bez obzira na vremenske prilike, uslove i doba dana, a takođe će omogućiti prenos energije na druge kosmičke letelice za planirano punjenje i u slučaju vanrednih situacija“, navodi se u saošptenju, prenose RIA Novosti.


Kompleks kosmičke elektrane sastojaće se od kosmičkog i zemaljskog dela. U kosmosu će se nalaziti modul predajnika - kosmička letelica bez posade površine 70 kvadratnih metara, koja akumulira energiju Sunca i prenosi je na Zemlju. Na Zemlji će se nalaziti prijemni modul - sistem zemaljskih mobilnih antena koje primaju sunčevu energiju iz kosmičke letelice preko laserskog kanala, koji će je transformisati i distribuisati.

Prenos energije sa stanice na Zemlju moguć je uz minimalne gubitke energije, dok su solarni paneli koji se nalaze u kosmosu višestruko energetski efikasniji od onih koji se nalaze na Zemlji, navodi se u saopštenju RKS-a.

"U kosmosu je efikasnost korišćenja sunčeve energije desetine puta veća. Može se pretvoriti u laserski zrak i preneti na Zemlju uz minimalan gubitak energije. Ovaj razvoj je odlična alternativa termonuklearnoj energiji", kaže Marija Barkova, inženjer istraživanja u Odelenju za razvoj napredne opreme RKS-a.

Kosmička elektrana će biti opremljena upravljačkim uređajem koji omogućava uravnoteženu disperziju energije, kao i sistem za akumulaciju viška sunčeve energije.

Pretpostavlja se da će takve kosmičke elektrane biti u sunčevo-sinhronim orbitama sa nagibom od 82, 90 i 98 stepeni. Precizno ciljanje laserskog zraka na pokretne zemaljske antene biće obezbeđeno softverskim paketom za sinhronizaciju.

Ranije je objavljeno da je eksperiment bežičnog prenosa električne energije korišćenjem laserskog zračenja uključen u program naučnih istraživanja sprovedenih na ruskom segmentu Međunarodne kosmičke stanice.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Roskosmos/Sergeй Rяzanskiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ovaj potez bi oslobodio muškarce za frontovske dužnosti, izjavila je Marijana Bezugla


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Ostale novosti iz rubrike »