BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kako Nemačka ignoriše Srbiju i međunarodno pravo blokirajući RT DE

RT: Kako Nemačka ignoriše Srbiju i međunarodno pravo blokirajući RT DE
25.12.2021. god.
 
Tenzije su postale visoke otkako je RT DE pokrenut iz svog studija u Moskvi prošle nedelje, na veliko nezadovoljstvo određenih političkih krugova i mejnstrim medija u Nemačkoj. Samo nekoliko sati nakon pokretanja kanala, Jutjub je izbrisao stranicu kanala, saopštivši da je kreirana u suprotnosti sa ranije postavljenim ograničenjima.

Šta se desilo sa RT DE-om?

Uprkos tome što je RT DE dobio licencu u Srbiji, koja je kao i Nemačka potpisnica Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji (ECTT), nemačka regulatorna agencija za medije MABB pokrenula je tužbu protiv emitera. Agencija tvrdio da RT DE ima sedište u Nemačkoj i da emituje u zemlji bez odgovarajuće dozvole. Takođe se zahteva da RT
 dostavi objašnjenja do 30. decembra. Evropska satelitska služba Eutelsat je u sredu saopštila da je uklonila RT DE sa svog satelita 9B, koji pokriva centralnu i istočnu Evropu, a koji je posebno popularan među Nemcima. Kompanija je saopštila da je reagovala na savet MABB-a i Evropske regulatorne agencije za audiovizuelne medijske usluge.



Kako je omalovažena srbska licenca?

Dok je MABB tvrdi da srbska dozvola za emitovanje nije dovoljna, nemački mediji su otišli ​​još dalje u pokušajima da umanje značaj savršeno legalnih papira koji su RT DE-u omogućili pristup nemačkoj televizijskoj publici.

„Srbska dozvola za emitovanje očigledno nije vredna papira na kome je napisana“, rekao Hendrik Zorner, koji je na čelu nemačke federacije novinara. Veliki nemački list "Zidojče cajtung" navodi da je RT DE odlučio da pokrene emitovanje iz Srbije samo zato što ta zemlja ima „prorusko političko vođstvo“, a slične sugestije izneli su i tabloid "Bild" i neki drugi mediji.


Šta su političari rekli?

Ni novi nemački kancelar Olaf Šolc ni Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke nisu zvanično komentarisali događaje oko RT DE-a, prepuštajući MAAB-u da se bavi situacijom. Ali ovim pitanjem se pozabavio Tomas Haker, portparol Slobodne demokratske partije, koja je osvojila više od 11 odsto glasova na ovogodišnjim parlamentarnim izborima. Haker je rekao da je očigledno da „onaj ko ima dozvolu za emitovanje u Srbiji nema licencu za EU“, tvrdeći da RT DE u Nemačkoj radi kao „piratska stanica“.


Kako RT DE emituje?

U saopštenju RT-a se ističe da se kanal 
RT DE na nemačkom jeziku emituje iz Moskve od strane kompanije ANO TV-Novosti. Većina osoblja kanala od oko 400 ljudi takođe radi u ruskoj prestonici. Nemački "RT DE prodakšn" kreira samo sadržaje po narudžbi ANO TV-Novosti. Kanal svoje programe na nemačkom jeziku isporučuje preko satelita, sa signalom poreklom iz Srbije. RT DE je dobio dozvolu za emitovanje u zemlji 6. decembra ove godine, te će biti na snazi do 2029. godine. RT je ranije podneo zahtev za dozvolu za emitovanje u Luksemburgu kao „RT auf dojč“, ali je odbijen u avgustu ove godine. Više nemačkih medija je saopštilo da je tadašnji kancelar Angela Merkel uticala na odluku Luksemburga, ali je zvanično demantovala te izveštaje.

Kako je legalno emitovanje programa iz Srbije?

Iako Srbija nije članica EU, i Beograd i Berlin su među 33 potpisnice ECTT-a. Nemačka je ratifikovala sporazum 1991. godine, dok je Srbija pristupila 2010. godine. Član 4 ECTT-a kaže da sve strane „garantuju slobodu prijema i neće ograničavati reemitovanje na svojoj teritoriji programskih usluga koje su u skladu sa uslovima ove konvencije”.


Zašto nije podnet zahtev za nemačku licencu?

Njemački zakon o medijima zabranjuje političkim partijama ili pravnim licima na osnovu javnog prava da upravljaju radio-difuznim servisima – osim za crkve i univerzitete. Ova zabrana važi i za kompanije u kojima je država većinski akcionar. Pošto je RT javna neprofitna organizacija koju Rusija smatra „organizacijom od strateškog značaja“, Nemačka je smatra državnom televizijom i stoga je odbacila da RT DE dobije licencu. Zbog toga je RT podneo zahtev prvo u Luksemburgu, pa u Srbiji.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • RT DE studio u Moskvi, foto: © Facebook / RT DE / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »