BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: EU bi mogla da plati Belorusiji da okonča migrantsku krizu, sugeriše Rusija

RT: EU bi mogla da plati Belorusiji da okonča migrantsku krizu, sugeriše Rusija
10.11.2021. god.

Migraciona politika Brisela odgovorna je za pogoršanje humanitarne krize na granici između Poljske i Belorusije, saopštio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, dodavši da bi EU mogla da plati Minsku kako bi pomogla u rešavanju ovog pitanja.


Govoreći na konferenciji za novinare nakon razgovora sa predstavnicima Vatikana, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je naglasio da je za rastući sukob na granici kriva EU.

„Glavna odgovornost za rešavanje migrantske krize leži na onima koji su omogućili da kriza počne“, rekao je on.


„Zemlje EU treba da imaju dosljedne standarde kada dođe do pitanja prihvatanja ili odbijanja izbeglica“, nastavio je Lavrov.

.

„Juče je na političkoj diskusiji postavljeno pitanje zašto je, kada su izbeglice dolazile kroz Tursku, EU izdvojila sredstva da im omogući da ostanu u Turskoj? Zašto je nemoguće pomoći Belorusima na ovaj način?”

 

 

Brisel je dao šest milijardi evra (skoro 7 milijardi dolara) Istanbulu od 2014. do kraja prošle godine kao deo sporazuma koji je predviđao da Turska smešta izbeglice, od kojih mnoge beže od građanskog rata u Siriji, umesto da im se dozvoli da putuju na sever u centralnu Evropu. U junu je objavljeno da blok razmatra proširenje postojećih programa, stavljajući na raspolaganje još 3,5 milijardi evra.

Poljska je poslednjih dana mobilisala hiljade policajaca, graničara i vojnika kao odgovor na nagli porast broja migranata koji pokušavaju da pređu iz susedne Belorusije. Varšava i Brisel optužuju Minsk da je pokrenuo letove iz problematičnih država poput Iraka i Irana, a zatim ih ohrabrivao da ilegalno uđu u Poljsku u sklopu pokušaja da izvrše pritisak na EU zbog sankcija.



Belorusija negira da je odgovorna za krizu, saopštivši samo da više nije spremna da sprečava potencijalne tražioce azila da stignu do granice. I Poljska i obližnja Litvanija počele su da utvrđuju liniju razgraničenja, postavljajući bodljikavu žicu i proglašavajući vanredno stanje.

Poljske vlasti su upotrebile suzavac kako bi odvratile one koji su pokušali da probiju ogradu. Pretpostavlja se da je nekoliko ljudi umrlo poslednjih nedelja u blizini granice sa EU.

Agencija UN-a za prava izbeglica pozvala je Varšavu da obezbedi da oni koji beže od rata i sukoba imaju pristup humanitarnoj pomoći.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Leonid Scheglov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ovaj potez bi oslobodio muškarce za frontovske dužnosti, izjavila je Marijana Bezugla


Vašington je svoju valutu pretvorio u oružje za potčinjavanje i kažnjavanje, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Ostale novosti iz rubrike »