RT: EU imperija: Brisel držao Bosnu na povocu decenijama, a sada je postala novo bojno polje protiv „ruskog uticaja“
Čini se da se stabilnost u Bosni raspada, a nastojanjima EU da vrati stabilnost čini se da je predodređeno da pogoršaju stvari. Dok Brisel sebe vidi kao nesebičnog pružaoca bezbednosti, realnost je da to samo pogoršava stvari.
Štaviše, EU je zapravo postala glavni doprinos političkom sukobu u zemlji, zbog njenih pokušaja da ostvari isključivi uticaj. Kako Rusija osporava hegemonske ambicije Zapada u regionu, druga strana će verovatno okriviti Moskvu za razmršavanje mira u Bosni.
Nakon Hladnog rata, Zapad je doprineo raspadu Jugoslavije i nakon toga nastojao da njene nekadašnje delove ponovo stavi pod kolektivnu hegemoniju EU i NATO-a. Zapad je takođe uspostavio paralelnu međunarodnu pravnu infrastrukturu odvojenu od međunarodnog prava prema Povelji UN.
Bosna satelit
Upravljanje Bosnom i Hercegovinom od strane EU često se uokviruje kao kolonijalna vladavina. Izuzetna ovlašćenja koja su korištena za upravljanje Bosnom iz inostranstva bila su namenjena politički neutralnom telu za implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma, pre nego što bude vraćen potpuni suverenitet Bosne. Umesto toga, EU je prisvojila ova ovlašćenja i iskoristila ih za rušenje Dejtona. Brisel sada blokira sve puteve za povratak suvereniteta Bosni.
Bosanski rat završio je 1995. dogovorom koji je postavio temelje za ustav Bosne, koji predviđa da se Bosna sastoji od dva autonomna entiteta - bošnjačko-hrvatskog entiteta (Federacija Bosne i Hercegovine) i srbskog entiteta (Republika Srbska). Za bosanske Srbe, ovo je bila treća i poslednja opcija jer su se borili da spreče odvajanje Bosne od Jugoslavije ili da alternativno omoguće da ostanu u Jugoslaviji otcepljenjem od secesionističke Bosne.
Nakon što je EU isticala gotovo kolonijalnu kontrolu nad Bosnom, svrha ovih ovlašćenja se promenila kako je OHR počeo sa prelazom „iz Dejtona u Brisel“. EU je tvrdila da Bosna može biti stabilna i mirna samo ako postane članica bloka, a da bi se kvalifikovala za pridruživanje, Bosna je morala demontirati autonomni entitetski sistem i centralizovati vlast u Sarajevu. EU je jasno stavila do znanja da neće vratiti suverenitet Bosni sve dok ta zemlja "ne bude mirna, održiva država na putu evropskih integracija".
Brisel je s razlogom tvrdio da krhka regija ne bi trebala postati geopolitička šahovska ploča, ali je nerazumno tvrdio da se igre moći mogu sprečiti samo nametanjem isključivog uticaja EU. Težnja bloka za „hegemonističkim mirom“ implicira da je svaki strani uticaj iz drugih sfera opasan i da se mora suzbiti.
Rusija je duboko kritična prema pokušaju EU da izvrši isključivi uticaj na Bosnu i da su joj autoritarna i nezakonita sredstva potrebna. Bez preuveličavanja, Lavrov je naglasio da je „ova filozofija duboko ukorenjena u drevnom kolonijalnom i polukolonijalnom nasleđu mnogih evropskih zemalja“.
Izvor: Glen Dizen, profesor na Univerzitetu Jugoistočne Norveške i urednik časopisa "Russia in Global Affairs journal", / RT
- Izvor
- Tanjug
- Sarajevo, foto: © Getty Images / Xantana; (inset) © REUTERS / Yves Herman / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- RepublikaSrpska
- Bosna
- EU
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.