BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stanišiću i Simatoviću po dvanaest godina zatvora

Stanišiću i Simatoviću po dvanaest godina zatvora
30.06.2021. god.
Mehanizam za krivične sudove u Hagu izrekao je presudu od po 12 godina zatvora nekadašnjim čelnicima Službe državne bezbednosti Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, optuženim za navodne ratne zločine u Hrvatskoj i BiH. Njima je drugi put izričena prvostepena presuda, jer im se sudilo ponovo, posle žalbe Tužilaštva na prvobitnu oslobađajuću odluku iz 2013. godine.

Stanišić i Simatović osuđeni zbog navodnog pomaganja i podržavanja ratnih zločina u Bosanskom Šamcu. Proglašeni su krivim po svih pet tačaka optužnice kao pomagači, ali ne i učesnici Udruženog zločinačkog poduhvata.

Stanišić i Simatović će ostati u pritvoru Mehanizma dok se ne organizuje njihovo prebacivanje na mesto gde će je izdržavati, rekao je predsednik sudskog veća, sudija Barton Hol sa Bahama, prenosi RTS.

Oni su, kako je rekao sudija, znali da su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu delili nameru da se sa velikih područja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, izvršenjem krivičnih dela iz optužnice, prisilno i trajno ukloni većina nesrbskog stanovništva.

"Paravojne formacije su sistematski činile zločine", rekao je sudija Barton Hol, navodeći da su optuženi "bili uključeni u pružanje određene podrške" srbskim paravojnim formacijama.
 
Sudija je rekao da su optuženi učestvovali u formiranju i obuci paravojnih jedinica u leto 1991. godine.

"Međutim, tužilaštvo nije dokazalo da su obučeni pripadnici činili zločine u Hrvatskoj i Bosni. Ipak, optuženi je pružio pomoć koja je imala značajnu ulogu u onome što je kasnije učinjeno", rekao je sudija.

U četiri tačke Stanišić i Simatović se terete za navodne zločine protiv čovečnosti: progone, ubistva, deportacije i nehumana dela, a po jednoj tački za navodna kršenja zakona ili običaja ratovanja – ubistva. 

Optuženi su da su s tih pozicija navodno rukovodili, organizovali, opremili, obučavali, naoružavali i finansirali specijalne jedinice DB-a i druge srpske snage koje su bile uključene u izvršenje ubistava, progona, deportacije i prisilnog premeštanja nesrbskih civila sa velikih područja Hrvatske i Bosne i Hercegovine između 1991. i 1995. godine.

U završnoj reči Haško tužilaštvo je tražilo da im sud izrekne kazne doživotnog zatvora, a odbrana je tražila ponovo oslobađanje.

Stanišiću i Simatoviću se sudilo ponovo posle žalbe Tužilaštva na prvobitnu odluku iz 2013. godine, po kojoj su oslobođeni po svim tačkama optužnice.

Stanišić i Simatović uhapšeni su tokom operacije "Sablja", posle ubistva premijera Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.

Pretresno veće ih je 2013. godine oslobodilo svih optužbi, iskoristivši tada retko korišćeni termin "konkretna usmerenost", u smislu da pomoć koju su Stanišić i Simatović pružali jedinicama u Hrvatskoj i BiH nije bila konkretno usmerena na činjenje zločina.

Žalbeno veće je po žalbi tužioca 15. decembra 2015. ukinulo prvostepenu presudu i naložilo da se suđenje ponovi.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: irmct.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »