BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pamet caruje mobilnim svetom

Pamet caruje mobilnim svetom
27.11.2010. god.
Po predviđanjima stručnjaka, pristup internetu preko mobilnog telefona postaće najpopularniji i najčešći način surfovanja sredinom naredne decenije.

 Ako imamo u vidu da u svetu trenutno postoji oko pet milijardi korisnika mobilnih telefona, što je znatno više od broja vlasnika personalnih računara, ova prognoza ne iznenađuje. A, s obzirom na činjenicu da se u mnogim granama industrije vremenska predviđanja skraćuju, dok su u industriji gedžeta i kućne elektronike takva pomeranja pravilo, ko zna šta će se desiti već sledeće godine. 


Velika prednost mobilnog telefona je da ga uvek imate uz sebe, bez obzira da li ste u gradskom prevozu, kod kuće, na poslu. Ova fleksibilnost omogućava da svakog časa možete da pristupite internetu, a da pre toga ne morate da čekate da se podigne sistem na vašem računaru ili da žurite na posao da biste proverili poštu. Upravo je pojava smartphonea, više od bilo kog drugog uređaja u prethodnoj deceniji, doprinela trendu pristupa internetu na ovaj način. 

U tom istom periodu pojavile su se i socijalne mreže, digitalni foto-aparati, uređaji za preslušavanje muzičkih fajlova, ekrani osetljivi na dodir, on-line prodaja. Ali, pojava „pametnih” mobilnih telefona, a naročito telefona poslednje generacije, najavila je smer inovacija u narednom periodu i predstavlja teren na kojem će svetski giganti kao što su Google, Microsoft, Apple ili Nokia morati da pokažu koliko su kreativni i sposobni da predvide potrebe korisnika, kako bi se održali na ovom zaista dinamičnom tržištu. 

Upravo smart telefoni sadrže sve nabrojane funkcionalnosti digitalnog aparata, muzičkog i video plejera, mini računara koji omogućava brzo i jednostavno povezivanje sa ličnim nalozima na socijalnim mrežama, mejl nalozima, Internetom. Pametni telefoni sadrže i druge veoma korisne opcije bez kojih danas ne možemo, kao na primer GPS navigaciju. Takođe, njihova pojava je nadahnula i zajednicu programera, pa čak i manje stručnih entuzijasta, da razvijaju raznovrsne aplikacije koje nude sasvim novo iskustvo korišćenja telefona. Neke od tih aplikacija sasvim su beskorisne, kao na primer prikaz piva koje se naginje uporedo sa telefonom. Ali, postoje i aplikacije koje, na primer, precizno pokazuju vremensku prognozu u više gradova, u realnom vremenu prate izveštaje sa berze ili omogućavaju rezervaciju avio-karata. 

Takođe, u zavisnosti od modela, odnosno proizvođača, sve veću važnost dobijaju operativni sistemi koji pokreću ove "pametnjakoviće", tako da sve veći tržišni udeo zauzimaju oni operativni sistemi koji su okrenuti unapređenju korisničkog iskustva, što podrazumeva dodatnu fleksibilnost, kao i lakoću rukovanja i pristupa svim funkcionalnostima telefona. Tako je najmlađi među njima, operativni sistem Andorid kompanije Google, za samo godinu i po dana uspeo da osvoji 16,3% udela na svetskom tržištu smart telefona i da ponudi preko 60.000 aplikacija za gotovo svaku namenu. 

Mada se većina ovih telefona uglavnom može svrstati u jednu od tri kategorije, s obzirom na vrstu ekrana, način kretanja kroz meni i druge hardverske karakteristike, izbor korisnika će u svakom slučaju najviše zavisiti od toga šta on ustvari očekuje od telefona i zbog čega mu je potreban. Pojedini će više naginjati modelima svedenog dizajna, koji su sami po sebi modni detalj, drugima će više odgovarati oni koji nude brz i pregledan pristup velikoj muzičkoj bazi i video klipovima na ekranu vrhunskih karakteristika, dok će neki i dalje davati prednost fizičkoj QWERTY tastaturi u odnosu na ekrane na dodir, jer će pouzdan i bezbedan pristup e-mail nalozima biti ono što najviše očekuju od ovih uređaja. 

Ako je nešto veća cena bila prepreka da prodaja „pametnih” telefona već sada nadmaši prodaju običnih telefona, sasvim je izvesno da će u ne tako dalekoj budućnosti svaki telefon biti zapravo smart telefon. Ovaj trend toliko dominira industrijom da je pitanje trenutka kada će neki proizvođač ponuditi model koji će bez većih ograničenja u funkcionalnostima biti dostupan i u nižem cenovnom segmentu. 

I mobilni operatori će nastojati da iskoriste takva kretanja, pri čemu je ponuda tarifnih paketa koji su posebno kreirani za korisnike koji razgovore i pisanje poruka sve više zamenjuju surfovanjem Internetom i prisustvom na socijalnim mrežama, samo prvi korak u tom nepovratnom procesu. Istovremeno, operatori nastoje da smart telefone učine što dostupnijima. 

Pored ponude atraktivnih modela proizvođača Nokia, Samsung i Sony Ericsson, sve veći i precizniji zahtevi i želje korisnika ne utiču dakle samo na proizvođače telefona, već podstiču i mobilne operatore na dodatnu inovativnost kako bi uskladili potrebe korisnika s jedne, i kreativnost mobilne industrije s druge strane. 

Na ovaj način priprema se teren na kojem aplikacije nisu jedini sadržaj koji će se nuditi na ovim uređajima koji zaista nude obilje mogućnosti. A internet revoluciju u najvećoj meri i jeste pokrenuo kvalitetan sadržaj.


  • Izvor
  • B92, Mobilni Magazin
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »