BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Glavni Srbi ruske književnosti: Karađorđe, vojvoda Miloš i „zli“ Puškinovi Crnogorci

Glavni Srbi ruske književnosti: Karađorđe, vojvoda Miloš i „zli“ Puškinovi Crnogorci
18.04.2021. god.
Možete li se lako setiti svih srbskih likova u ruskoj književnosti od Puškina do danas? Srbska filološkinja Danka Radovanović i ruski slavista Vjačeslav Čarski nisu dozvolili da im u delima ruskih klasika promakne makar jedan Srbin. U prvom iz ove serije članaka autori posvećuju pažnju Puškinovim junacima. Da, tih junaka je toliko da zaslužuju poseban tekst!

„Sunce ruske književnosti“ je i u tome bio novator. On se prvi među čuvenim ruskim piscima, kako bismo sada rekli, zainteresovao srbskom tematikom. Tokom progonstva i putovanja po Novorusiji i Besarabiji Puškin je imao prilike da se neposredno upozna sa srbskim junacima koji su se borili protiv Turaka, a zatim emigrirali na jug Rusije. Ekzotični i protivrečni muški i ženski likovi iz priča njegovih sagovornika sa Balkana, njihov južnjački impulsivni karakter koji dolazi do izražaja u strašnim epohalnim događajima fascinirali su mladog pesnika. 1820. godine napisao je stihove „Karađorđevoj kćeri” („Dočeri Karageorgiя”). Koncentracija romantizma u ovoj pesmi je prosto prevelika: „užasni, čudesni, strašni i veliki, ratnik slobode, pokriven svetom krvlju, zločinac i junak“ Karađorđe sušta je suprotnost prekrasnoj kćeri koja je od igračaka imala nož, i to „naoštren bratoubistvom“, ali je posle smrti burno doba svoga oca iskupila „svojim smirenim životom pred nebesima“.

Puškin se likom vožda srbskog ustanka ponovo bavi 1830-ih godina u ciklusu „Pesme zapadnih Slovena“ (1833-1835). U „Pesmi o Georgiju Crnom“ („Pesnь o Georgii Černom”) u stilu narodnih epskih pesama, sa slovenskom antitezom na početku, Puškin opisuje pokušaj Karađorđevog oca da prijavi nerazumnog sina Turcima – priču koju je pesnik čuo od samih Srba u Kišinjovu.

Otac koji zbog nekih razloga ima južnorusko ime Petro, strepeći od turske osvete i toga da će Srbija biti pogubljena, odlučuje da izda sina i njegove „ustanike“ Turcima. Karađorđe u Puškinovim stihovima najpre pokušava da izmoli od oca oproštaj, trči ispred njega i klanja mu se do nogu. „Povrati se rad’ Gospoda Boga, ne uvedi me ti u iskušenje” – preklinje sin oca. Na kraju, kada vidi da ništa ne pomaže, hladnokrvno vadi kuburu i ubija ga. Karađorđa proklinje majka i otad ga zovu Crni Đorđe.

Istoričari se i danas ne slažu oko detalja ovog događaja. Dogodilo se to zapravo pre Prvog srbskog ustanka i ubistvo je bilo još dramatičnije. Đorđe je 1785. oteo svoju verenicu Jelenu Jovanović da ne bi dozvolio turskom agi da ostvari pravo prve bračne noći i sa još nekoliko porodica pobegao u Austriju. Bežao je i njegov otac, ali je zatim ili odlučio da se vrati i da nagovori druge da pođu s njim, ili je pretio da će reći Turcima gde se kriju. U svakom slučaju, nije uspeo da se dogovori sa sinom i Đorđe ga je ubio. 1796. godine, po povratku u Srbiju, Đorđe se pokajao za oceubistvo i zatražio oproštaj od naroda i sveštenika, što ga nije sprečilo da ubije i brata Marinka 1806. godine. Ali o tome Puškin nije pisao.

Treći put veliki ruski pesnik spominje srbskog vožda u kratkoj pesmi „Menko Vujić sitnu knjigu piše” („Menko Vuič gramotu pišet”), u kojoj saborac upozorava Karađorđa da mu Miloš Obrenović radi o glavi. „Rasrdi se Petroviću Đorđe, rasrdi se i očima sevnu, veđe mu se crne namrštiše…”

Samom Milošu Puškin je posvetio posebnu, istoimenu pesmu „Vojevoda Miloš“ („Voevoda Miloš“), u kojoj je ovaj „stari Srbin“ prikazan kao junak koji skuplja družinu protiv Turaka, a sama pesma počinje stihom koji ne ostavlja ravnodušnim srbsko srce: „Nad Srbijom smiluj se ti, Bože, rastržu nas vuci janičari.“

U „Pesmama zapadnih Slovena“ pojavljuju se i drugi srbski likovi uporedo sa hrvatskim i bošnjačkim. U „Bici kod Zenice Velike“ govori se o neuspelom savezu srbskog hajduka Radivoja sa „Dalmatima“, koji su prikazani vrlo živopisno: sa dugim uvijenim brcima i krivo nadenutim kapama. Srbi i Dalmati koji su se sami ponudili za saveznike prešli su reku i počeli da pale turska sela, ali došao je Beglerbej sa svojim Bošnjacima iz Banja Luke. A kad ih je video, zasijale su krive sablje na suncu, zaržali konji i „bežali su izdajnici Dalmati“, dok je hrabra vojska Radivoja potučena do nogu u krvavoj bici.

Ako su se Puškinovi stanovnici Dalmacije uplašili Bošnjaka, njegovi se Crnogorci, „zlo pleme“ iz pesme „Bonaparta i Crnogorci“, nisu plašili ni samog Napoleona i pomoću trika sa kapama izrešetali i naterali u bekstvo predvodnicu armije francuskog imperatora i ubili u njemu svaku želju da prodre u Crnu Goru.

I napokon, u prevodu potresne i tragične pesme „Sestra i braća“, koju je zapisao Vuk Karadžić, Puškin govori o braći Pavlu i Radulu i njihovoj sestri Jelici, na koju je Pavlova žena bila toliko ljubomorna da je ubila rođeno dete Jeličinim pozlaćenim nožem. Pavle se sveti i ubija voljenu sestru, a zatim zaslužena kazna stiže i njegovu ženu.

Ako želite da saznate više o tome šta se dogodilo sa junacima pesme „Sestra i braća“, obavezno pročitajte ovu i druge „srpske“ pesme Puškina. Obećavamo vam pravo zadovoljstvo, jer to nisu najpoznatija dela ruskog genija, pa ih ni mnogi Rusi nisu čitali u školi.
Puškin je zaista uveo modu na romantične likove srbskih junaka u ruskoj kulturi i ta je moda dugo trajala. Posle Puškina srpsku temu je preuzeo Mihail Ljermontov, ali o tome ćemo vam ispričati u sledećem članku našeg ciklusa.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Tretjakovska galerija / Public domain / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Ostale novosti iz rubrike »