BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Strategija „Saveta zemlje“

Strategija „Saveta zemlje“
23.11.2010. god.

Pre 10 godina 22.novembra 2000 godine održala se prva sednica Državnog saveta Ruske Federacije.

„Državni savet mora da postane politički organ strateške namene“ – ovim rečima se obratio prisutnim gubernatorima Vladimir Putin, u to vreme predsednik Rusije. Dimenzije zadataka su određene dnevnim redom – govorilo se o strategiji razvoja države u narednih deset godina. Stvaranje to strateškog centra pri predsedniku je preporodilo staru istorijsku tradiciju. „Savet zemlje“ su nazvali prvi ruski Državni savet, stvoren pre 200 godina ukazom imperatora Aleksanda Prvog koji je postojao do 1917 godine.
 

Savremeni državni savet daje još jednu mogućnost šefovima regiona da utiču na izradu pravaca državne politike, govori predsednik Rusije Dmitrij Medvedev:
 

Veoma mnogo odluka do kojih je kasnije došlo rezultat su tog zajedničkog rada. Te odluke su ušle  osnovu zakona, ukaza predsednika, odluka vlade. Za 10 godina sva aktivnost Državnog saveta je bila usmerena na razvoj naše zemlje. Bilo je razmotreno više od 100 pitanja, apsolutno raznog kalibra: od državne simbolike do krupnih programa i dokumenata za unutrašnju politiku.
 

Krajem 90-ih godina osećala se potreba za reformama. Mišljenje gubernatora koji su odlično znali lokalne probleme je bilo veoma važno, seća se šef Republike Mordovija, sada veteran Državnog saveta Nikolaj Merkuškin:
 

Svako je mogao slobodno da se iskaže, mnogo su nastupali i u zvaničnim i u nezvaničnim prilikama. I to se često dešavalo. Zato, sve to što je izradio Državni savet – to je to što danas ima zemlja,- kaže Merkuškin.
 

Na sednicama koje se održavaju  bar jednom u tri meseca govori se o nacionalnim projektima, o modernizaciji ekonomije, o različitim aspektima obrazovanja i kulture. Zanimljivo da se sednice održavaju u različitim gradovima Rusije. Za dolazak visokih gostiju se spremaju. Gradovi se doteruju.
 

Sada na sednicama Državnog saveta mogu da se vide ne samo rukovodioci regiona, već i lideri političkih partija i biznismeni, pa i poznati intelektualci nove Rusije. A to znači da svoju tačku gledišta mogu da artikulišu i članovi opozicije.
 

Diskusije na teme koje pokreće Državni savet prelaze i na internet, gde mnogi činovnici imaju svoje blogove, što im omogućuje da objavljuju svoja razmišljanja i primedbe neposredno na sednicama Državog saveta. „Veoma je udobno pisati na samim sednicama, na kojima ima veoma dugih nastupa“ – smatra pomoćnik predsednika Arkadij Dvorkovič. „Bilo koji bloger može da sazna o čemu se u ovom momentu govori u Državnom savetu“ – primećuje gubernator Kirovske oblasti Nikita Belih. – Blogovi su dobri tim što naši zapisi ostaju i može lako da se vidi šta se mislimo o temama o kojima smo govorili. A mnogo hiljada korisnika ruskojezičnog „tvitera“ odmah počinje da komentariše.
 

Još jedna sednica Državnog saveta na kojoj će se razmatrati komunalno-stambena pitanja zemlje je zakazana za 23.novembar u glavnom gradu republike Komi – Siktivkaru.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »