BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američki kosmonauti će ponovo koristi rusku raketu „Sojuz“ za let do MKS-a jer NASA ne može da se osloni na „nestabilnu“ američku tehnologiju - Rogozin

RT: Američki kosmonauti će ponovo koristi rusku raketu „Sojuz“ za let do MKS-a jer NASA ne može da se osloni na „nestabilnu“ američku tehnologiju - Rogozin
12.03.2021. god.

Nakon što su SAD kupile mesto na ruskoj kosmmičkoj letelici da pošalju NASA-inog kosmonauta na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS), šef ruske kosmičke agencije "Roskosmos", Dmitrij Rogozin je rekao da su američki kosmički letovi i dalje „nestabilni“.

Od 2011. do prošle godine, SAD su se oslanjale na ruski sistem lansiranja „Sojuz“ kako bi poslale svoje kosmonaute na MKS, jer SAD nemaju sopstvene mogućnosti. U maju 2020. godine "Kru sragon", kosmiča letelica za višekratnu upotrebu koju je napravila privatna kompanija Ilona Muska "Spejs iks", odvela je dvojicu Amerikanaca u kosmos prvi put letelicom američke proizvodnje za devet godina.

Međutim, uprkos ovom napretku, čini se da će NASA-i i dalje trebati pomoć Moskve.

"Roskosmos" je otkrio u sredu, da su Amerikanci krajem prošle godine tražili mesto na "Sojuzu" za kosmonauta Marka Vande Hija, radi odlaska na MKS 9. aprila. Prema saopštenju za štampu, zahtev je podnet vrlo kasno i poremetio je ruski program, ali kompanija ga je prihvatila kao način da „potvrdi svoju posvećenost zajedničkim sporazumima i duhu zajedničke upotrebe Međunarodne kosmičke stanice“.

„Tradicija međunarodnih posada koja postoji više od dvadeset godina biće ponovo nastavljena“, navodi se u saopštenju.

Pre 2011. godine postojao je sporazum između Rusije i SAD-a da se međusobno dele mesta na letelicama. NASA je prošle godine izvestila da će pregovarati sa Roskosmosom o vraćanju ovog sistema. Međutim, prema rečima Rogozinu, ovaj poslednji  sporazum nije razamena.

„Letovi do MKS-a su nestabilni“, napisao je Rogozin na Fejsbuku.

„Bila je hitna potreba da pronađu osiguranje i pošalju svog čoveka na naš brod, kako bi bili sigurni da njihov segment na kosmičkoj stanici ne ostaje bez nadzora. Razgovor o razameni sedišta uopšte nema nikakve veze sa ovim“, pojasnio je Rogozin, napominjući da je sporazum postignut sa "Aksiom spejsom", NASA-inim dobavljačem i privatnom kosmičkom kompanijom koja planira da na kraju proda iskustva ljudskih kosmičkih letova turistima koji žele da posete MKS.

„Pogodno je za njih i nije nas briga. Uložićemo zaradu u nova dostignuća.“

2014. godine, kada je bio zamenik premijera, Rogozin se našalio da bi SAD trebalo da koriste trampolinu da svoje kosmonaute pošalju u kosmos nakon sankcija koje su obuhvatile rusku kosmičku industriju. Prošle godine, nakon uspeha "Spejs iksa", Mask je rekao: „Trampolina radi!“

Međutim, Mask se nije smeo poslednji nasmejati. Nakon najnovijeg američkog zahteva za sedište, Rogozin je na Fejsbuku napisao: „Očigledno je da trampolina tako-tako.“

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / Roscosmos Press Service / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona

Noću su ruske trupe izvele još jedan napad na infrastrukturne objekte na teritoriji pod kontrolom OSU. Prema preliminarnim podacima, među pogođenim ciljevima su vojni aerodrom St


Ruske snage su se približile glavnom gradu Ukrajine samo da bi ubedile vladu Vladimira Zelenskog da se uključi u pregovore, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »