BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ovi automobili su „žarili i palili“ na sovjetskim trkačkim stazama

Ovi automobili su „žarili i palili“ na sovjetskim trkačkim stazama
03.01.2021. god.
Prvi sovjetski šampionat u auto-trkama održan je tek 1950. ali se kasnije automobilski sport u Sovjetskom Savezu brzo razvijao.


Prvi svetski rat i ruska revolucija 1917. godine onemogućili su organizovanje auto-trka koje su se aktivno razvijale u poslednjim godinama postojanja Carske Rusije, piše Russia beyond.

Tek krajem 1930-ih nova sovjetska vlast je sagledala da auto-trke mogu doprineti razvoju automobilske industrije u SSSR-u, jer eksperimentalni trkački automobili omogućavaju testiranje novih delova i sistema pre nego što se pokrene njihova serijska proizvodnja.

Prvi sovjetski trkački automobil pojavio se 1938. godine. Zvao se GAZ-GL-1 i imao motor od 65 konjskih snaga.

 

GAZ GL-1

Druga generacija automobila imala je motor od 100 ks. U njemu je 1940. godine postavljen prvi sovjetski zvanični rekord, kada je razvijena brzina od 161,87 km/č. Taj rekord je bio prilično skroman, nije čak nadmašio dostignuća trkačkih automobila u carskoj Rusiji ali je ipak za sovjetske ljubitelje automobilskog sporta to bio veliki događaj.

 

GAZ GL-1

Drugi svetski rat je takođe onemogućio organizovanje auto-trka. Posle rata su pojedini nemački sportski automobili bili uvezeni u SSSR u svojstvu reparacije. Nemački trkački automobil Auto Union ‘Typ 650’ preuređen je u model sovjetske proizvodnje „Sokol-650“.

 

Auto Union ‘Typ 650’ kasnije preuređen u „Sokol-650“.

„Moskvič-400“ koji je u Sovjetskom Savezu napravljen krajem 1940-ih i početkom 1950-ih bio je identičan sa modelom Opel Kadet K38, koji je takođe napravljen u Nemačkoj između 1937. i 1940.

 

Prvi šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama održan je tek 1950. godine. Bila je to trka duga 300 kilometara. Održana je na Minskom auto-putu u zapadnom delu Moskovske oblasti.


Prva sovjetska trka na kružnoj stazi održana je tek 1955, pet godina kasnije.

 

Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

U međuvremenu je Centralni auto-moto klub SSSR-a postao član Međunarodne automobilske federacije.

 

Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

U trci kružnom stazom 1956. godine učestvovala su tri tipa automobila: Moskvič 401 i Moskvič 402, i GAZ-20 „Pobeda“, a takođe drugi automobili koji nisu bili u serijskoj proizvodnji.

 

Moskvič-402. Auto-trka Moskva-Sevastopolj-Moskva.

Prvi je na cilj stigao Mihail Meteljov. On je postao prvi šampion Sovjetskog Saveza. Upravljao je automobilom GAZ-SG-1, poznatim pod nazivom „Pobeda-Sport“. Automobil je imao otvorenu karoseriju i motor od 50 ks.

 

GAZ-SG-1. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Ovo je drugi automobil koji je toga dana stigao na cilj. Vozač Vjačeslav Mosolov je takođe upravljao istim modelom „Pobeda-Sport“.

 

 

 

 „Pobeda-Sport“. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Treći je stigao Boris Kurbatov za volanom automobila ZIS-112/1. Pre trke 1955. godine inženjeri su usavršili u njemu kočioni sistem jer se pregrevao u prvim modifikacijama ovog modela.

 

 

 

ZIL-112/1. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Druge modifikacije ovog automobila su takođe učestvovale u trci i izgledale su otprilike ovako:

 

 ZIL-112/3. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Automobil u prvom planu je bio poznat pod nazivom „Minsk“. On je učestvovao u trci ali se nije borio za medalju.

 

 

 

U prvom planu trkački automobil „Minsk“. Šampionat Sovjetskog Saveza u auto-trkama 1956.

Automobilski sport se postepeno sve više razvijao u Sovjetskom Savezu. Organizovala su se takmičenja u različitim disciplinama: reli, kružne trke, karting i dr.

Vozači iz socijalističkih zemalja redovno su se takmičili za takozvani 
„Kup prijateljstva“. Redovno su organizovane i različite regionalne trke.

 

Finalna trka „Kupa prijateljstva“.

Sovjetski vozači su 1971. učestvovali u trci „24 Hours of Spa“ u Belgiji. Dva sovjetska modela „Moskvič-412“ stigli su poslednji na cilj ali je i sama činjenica da su stigli do cilja posle 24 časa vožnje već doživljena kao uspeh.

Različiti modeli koje je proizvodila fabrika automobila VAZ brzo su postali popularni među sovjetskim vozačima. I danas u celom svetu postoje hiljade ljudi zaljubljenih u automobil 
„Lada“.

VAZ 2101

Izvan trkačkih staza sovjetski inženjeri su radili na stvaranju automobila koji može da razvije brzinu zvuka, tj. 1.190 km/č. Tako je nastao jedini sovjetski automobil na turbomlazni pogon pod nazivom „HADI-9“.

 

Studenti saobraćajnog instituta HADI sklapaju model trkačkog automobila „HADI-9“.


On je imao isti motor kao i mlaznjak MiG-19. Napravljen je u Harkovu, u Ukrajinskoj Sovjetskoj Socijalističkoj Republici. Zbog mnogobrojnih poteškoća vozilo nije nikada testirano u punoj brzini, niti je ikada dostiglo brzinu zvuka.

 

 

„HADI-9“ pred prvim startom.

Nikolaj Ševčenko, Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • ZIL-112/1, foto: Sergej Vasin/MAMM/MDF/russiainphoto.ru / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Ostale novosti iz rubrike »