Ovako izgleda Rusija iz perspektive ptičjeg leta
Kada je pre 15 godina privatna kompanija tražila od fotografa Sergeja Fomina da iz aviona načini nekoliko snimaka svog rodnog Kazanja, malo ko je mogao da pretpostavi da će projekat koji je iz toga proistekao daleko prevazići prvobitnu zamisao klijenta, piše Russia beyond.
Kazanj
Sergej Fomin„Uradio sam nekoliko snimaka Kazanja i ponudio istom klijentu da uradim sličan projekat koji će obuhvatiti čitav Tatarstan. Pristali su, ali su uskoro zatvorili firmu. Međutim, tokom rada upoznao sam preduzetnika u Jaroslavlju koji je, kao i ja, iz Tatarstana. Pokazao sam moje fotografije i zamolio ga da podrži još veći projekat kojim bismo obuhvatili čitavu Rusijuˮ, kaže Fomin.
Kazanj
Sergej Fomin
Finansijska pomoć ovog biznismena omogućila je Fominu da krene sa projektom koji će prerasti u nešto gotovo nezamislivo: fotografisanje svih 85 regiona Rusije iz ptičje perspektive pomoću aviona, helikoptera i drugih vazdušnih prevoznih sredstava.
Kazanj
Sergej FominFominov projekat je privukao i druge sponzore, pri čemu je on investirao i nešto svog novca, pa je uspeo da napravi na hiljade fotografija, objavi nekoliko knjiga i snimi veoma popularan film koji se trenutno prikazuje u Rusiji.
Sergej Fomin
Svaki put pripreme pre leta dugo traju. „Proučavam region i procenjujem moj budžet. Takođe istražujem mogućnost da pre leta preko određenog regiona otklonim administrativne teškoće i steknem podršku lokalnih vlastiˮ, kaže Fomin.
Budžet potreban za jednu fotografiju razlikuje se od regiona do regiona. Veći deo novca odlazi na gorivo za let, ali tokom projekta Fomin je stekao mnogo prijatelja u ruskoj avijaciji koji mu ponekad pomognu da smanji troškove koji bi inače bili previsoki.
„Neki piloti me povezu sa sobom jer smo prijatelji; drugi mi naplate samo gorivo. A neki me povezu kako bi leteli u dobrom društvuˮ, kaže Fomin.
Fotograf otkriva da u proseku let od sat vremena u avionu Cesna košta 20 hiljada rublja (oko 270 dolara), let Eurokopterom košta 60 hiljada rubalja za sat (oko 740 dolara), a vožnja u helikopteru Mi-8 na Kamčatki košta čak 250 hiljada rubalja po satu (oko 3.375 dolara).
Kamčatka
Sergej FominHelikopter pruža najbolje uslove za fotografisanje. Međutim, avion često pruža mogućnost za skoro jednako dobre snimke po znatno nižoj ceni.
Kamčatka
Sergej FominMada Fomin priznaje da dronovi povećavaju dostupnost fotografija iz vazduha, on lično ne razmišlja o korišćenju daljinske tehnike kao alternative u svom radu, jer svoje fotografije pravi na mestima koja su često nedostupna za bilo koju tehniku osim aviona i helikoptera. Takođe, on kaže da sa sobom može da ponese mnogo bolja sočiva koja se ne mogu pričvrstiti za dron.
Kamčatka
Sergej FominLokalne vlasti ponekad podržavaju projekat tako što finasiraju njegov let i pružaju smeštaj njemu i njegovom timu. Drugi se, međutim, oglušuju na Fominove molbe da mu dozvole let iznad nekih rejona radi fotografisanja.
Za Fomina je fotografisanje bilo najteže organizovati u Moskvi. Let iznad ruske prestonice dogodio se samo jednom, 2008. godine, ali bila je potrebna pomoć predsednika zemlje.
Moskva
Sergej Fomin„[Dmitrij] Medvedev je tada bio predsednik. Do tada sam već bio završio prvi album sa 50 regiona Rusije i imao sam neki materijal da pokažem. Međutim, bilo mi je neobično da izdam knjigu sa fotografijama Rusije bez snimaka iz Moskve. Zato sam napisao pismo predsedniku u kojem sam se predstavio i opisao moj projekat, tražeći pomoć da dobijem dozvolu za let iznad Moskve. Poslao sam mejl bez ikakve podrške sa strane. Na moje iznenađenje, dva meseca kasnije su me pozvali i rekli da imam predsednikovu dozvolu.ˮ
Moskva
Sergej FominFominov let iznad Moskve realizovala je Specijalna letačka grupa „Rusijaˮ koja je obično zadužena za prevoz predsednika i drugih vodećih političara, kao i brojnih civilnih i vojnih službenika koji su odgovorni za bezbednost neba iznad Moskve.
„Let je planiran precizno do sekunde. Plan leta je bio dokument od 50 stranicaˮ, kaže Fomin.
Ni 2008. ni kasnije Fominu nije bilo dozvoljeno da leti iznad samog centra, nad rejonom koji opasuje prsten ulica Sadovoje koljco u Moskvi.
Moskva
Sergej Fomin„Naravno, moderna optika mi je omogućila da fotografišem Kremlj, ali bih voleo da ga snimim baš iz određenih uglova i iz mnogo veće blizine leteći nad njimˮ, kaže Fomin za koga to ostaje neostvareni san.
Moskva
Sergej FominFomin je dosad fotografisao 72 ruska regiona od ukupno 85. Krajnji cilj mu je da fotografiše preostalih 13 regiona, mada nije siguran da će to biti moguće u skorijoj budućnosti.
„Želim da dovedem projekat do formalnoj kraja tako što ću fotografisati sve preostale regione. Ali takođe želim da se pobrinem za uslove koji će mi omogućiti visok kvalitet fotografijaˮ, kaže Fomin.
Neki od preostalih regiona su Brjanska i Tambovska oblast, Republika Mordovija, Penzenska oblast, Republika Udmurtija, Kalinjingrad i Jevrejska autonomna oblast, Primorski kraj i Kurilska ostrva, Čečenija i Severna Osetija.
Trenutno se Fominove fotografije mogu videti u Moskvi u specifičnom formatu filmskog koncerta pod nazivom „Rusija iz vazduhaˮ, koji kombinuje filmske snimke Rusije iz ptičje perspektive sa muzikom koju uživo izvodi simfonijski orkestar.
Nikolaj Ševčenko, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Sergej Fomin / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- turizam
- zanimljivosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.