BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Naftna i gasna energetika – preveliko rasipništvo

Naftna i gasna energetika – preveliko rasipništvo
16.11.2010. god.
Koliko dugo će trajati raspinička potrošnja nafte i gasa

Koliko dugo će trajati raspinička potrošnja nafte i gasa, od kojih za sada ni jedna država nije spremna da odustane? Danas se svet podelio na dva tabora: deo ekonomija kreće se putem nezadrživog uvećanja potrošnje nafte i gasa, deo poziva na odustajanje od njih i prelazak na alternativne izvore.
 

Upravo danas nastupa momenat kada se zadaje paradigma daljeg razvoja svetskog energetskog tržišta. Svoj odgovor na aktuelno pitanje o budućnosti energetike, i gasa izmeđuo ostalog, daje Forum zemalja izvoznika gasa. Na udeo 11 zemalja učesnica ofog foruma otpadaju dve trećine svetskih istraženih rezervi. Govori generalni sekretar Foruma zemalja izvoznica gasa Leonid Bohanovski.
 

Odgovor je očigledan – čovečanstvo je dužno da postepeno, zbog objektvnih razloga vezanih za ograničenost resursa, i subjektvnih, vezanih za težnju da se poboljša životna sredina, prelazi sa epohe nafte i gasa ka eposi novih izvora energije. Kako već uvedenih, tako i neotkrivenih. Ali činiti to na račun razvoja privrede bilo bi neodgovoran korak. Naša linija sastoji se u postepenom, nekonfrontacionom prelasku na energetiku sa malo nafte i gasa, a u budućnosti bez njih. Pri tome prirodni gas će još dugo imati u tom procesu vrlo važnu ulogu.

I tako, u naredne dve-tri decenije upravo gas i nafta će ostati ključni element tržišta energenata. Ipak značajno će se promeniti struktura svetskog gasnog tržišta. Skoro polovina će otpadati na komprimovani prirodni gas, čije tržište naglo raste. Upravo ovaj pravac narednih godina aktivno će se razvijati u Rusiji, koja već izvozi komprimovani gas sa ostrva Sahalin u zemlje Azijsko-Tihookeanskog regiona. Što se tiče tradicionalnog gasa, za sada za Rusiju osnovnio tržište za plasman jeste Evropa. Istovremeno zemlje EU žele naglo da povećaju udeo obnovljivih izvora energije u svom energetskom bilansu. Između ostalog, prema prognozama Međunarodne energetske agencije onovljiva enregetika – eolska i silarna – do 2035. će davati trećinu ukupne električne energije. Skočiće uloga atomske generacije, pri čemu u čitavom svetu. Bitnu uštedu nafte i gasa daće uvođenje takozvanih tehnologija Smart Grid – pametnih mreža sa samoregulacijom energetskog toka. Ali sve to ćene biti sutra i biće potrebne stotine milijardi dolara. Za sada upravo gas ostaje ekološki čist i pouzdan vid energenata.
 

Što se tiče Rsuije, ona i dalje predstavlja najvećeg vlasnika svetskih energetskih rezrevi i pouzdanog isporučioca nafte i gasa. Nove naftne i gasne provincije dana se osvajaju u Istočnom Sibiru i na poluostrvu Jamal u Zapadnom Sibiru. Realizuje se niz infrastrukturnih projekata, koji mogućavaju diverzifikaciju isporuka gasa – Severni tok



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »