RT: Borba protiv „zlonamernih aktera“: SAD planiraju da pokrenu projekat o energetskoj bezbednosti u istočnoj Evropi
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) izdala je zahtev za informacije o planiranim aktivnostima u istočnoj Evropi u okviru američko-evropskog projekta Energetski most.
Kao što sledi iz dokumenta u koji je RT imao uvid, agencija namerava da reformiše tržište energije kako bi proširila saradnju između Evropske unije i država partnera.
„Ova aktivnost doprinosi aktivnostima usmerenim na jačanje veza i saradnje u energetskom sektoru između EU i partnerskih zemalja kroz razvoj i reformu tržišta, raznoliku i efikasnu upotrebu i planiranje resursa, kao i stvaranje održivih energetskih sistema“, navodi se u zahtevu.
Da bi postigao ove ciljeve, USAID očekuje da sklopi četvorogodišnji ugovor sa dobavljačem. Od njega se očekuje da brzo i efikasno odgovori na probleme i zahteve partnerskih zemalja u vezi sa energetskim sektorom i kritičnom infrastrukturom u regionu. Konkretno, planira se saradnja sa Jermenijom, Azerbejdžanom, Gruzijom, Ukrajinom, Srbijom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Severnom Makedonijom, Moldavijom i samoproglašenim Kosovom.
Takvi programi, kako je naglašeno u dokumentu, osmišljeni su da oslabe položaj Rusije na evropskom tržištu energije i diverzifikuju zalihe goriva.
.
Agencija postavlja tri zadatka potencijalnom dobavljaču: jačanje upravljanja unutrašnjim tržištima, povećanje otpornosti energetskih sistema i smanjenje zavisnosti istočne Evrope od izvora pod kontrolom „neprijateljskih aktera“. Odelenje je uvereno da će ove mere „obezbediti“ ne samo region, već i zemlje zapadne Evrope.
„Ako diverzifikacijom snabdevanja energijom i izvora finansiranja za velike infrastrukturne projekte, kao i poboljšanjem energetske efikasnosti u čitavom lancu snabdevanja energijom, smanjimo svoju zavisnost od izvora energije pod kontrolom zlonamernih aktera, onda možemo ojačati energetsku sigurnost u istočnoj Evropi i Evroaziji, a samim tim i u zemljama zapadne Evrope“, navodi se u dokumentu.
U dokumentu se Rusija najverovatnije označava „zlonamernim akterom“, a projekat USAID-a u potpunosti je u skladu sa ciljevima Vašingtona - povećati isporuku američkog tečnog prirodnog gasa na evropsko tržište. Ovo mišljenje je u intervjuu za RT izrazio direktor Fonda za energetski razvoj Sergej Pikin.
„Ne mogu direktno napisati - kupujte američki gas umesto drugih dobavljača, pre svega ruskih. Stoga, na tako prikriven i navodno pristojan i razumno jasan način, kažu da Sjedinjene Američke Države žele da prodaju sopstveno gorivo“, smatra Pikin.
Zauzvrat, Stanislav Mitrahovič, ekspert na Finansijskom univerzitetu pri ruskoj vladi i Nacionalnom fondu za energetsku sigurnost, dodao je da SAD ponovo pokušavaju da utiču na druge zemlje u svojim ličnim ekonomskim interesima.
„Ovo je još jedan američki pokušaj da još jednom pokažu da su vodeća sila u istočnoj Evropi, koja najbolje zna šta treba da se radi. SAD veruju da je za region isplativije da se kloni zajedničkih projekata sa Rusijom. Ovde nema ničeg jedinstvenog, samo je pitanje u kojoj su meri ove države spremne da čuju svoje prekomorske partnere “, rekao je sagovornik za RT.
Američki tanker sa gasom, Reuters © Agencja Gazata / Cezary Aszkielowicz
Restrukturiranje evropskog tržišta
Američka agencija navodi niz specifičnih zahteva za rad izvođača. Tako bi, između ostalog, trebalo da pruži tehničku pomoć i obuku za „poboljšanje“ programskog i pravnog okvira država istočne Evrope, kao i da promoviše ulaganje u savremene tehnologije.
Treba imati na umu da su SAD više puta izrazile zabrinutost zbog zavisnosti Evrope od ruskog gasa. Istovremeno, Vašington ne krije da je trenutna situacija u suprotnosti sa interesima SAD-a.
"`Severni tok 2` i drugi krak `Turskog toka` predstavljaju problem. Oni ne obezbeđuju energetsku diverzifikaciju Evrope i destabilizuju Ukrajinu, jer Rusija dobija priliku da ne koristi gasovode na ukrajinskoj teritoriji. Verujemo da ovo daje Rusiji mogućnost da utiče na Evropu“, rekao je on u intervjuu za Bugarski nacionalni radio.
Udeo američkog gasa na evropskom tržištu trenutno je mali u poređenju sa Ruskom Federacijom, rekao je Sergej Pikin. Međutim, nakon što novi ruski gasovodi budu završeni i pušteni u punom kapacitetu, Sjedinjene Države rizikuju da izgube kupce u Evropi, jer je snabdevanje gorivom gasovodima mnogo isplativije od transporta.
„Oni se plaše da će novi ruski gasni projekti u budućnosti uticati na sam način snabdevanja gasom. Odnosno, kupovaće po ugovorima vezanim za isporuku gasovodom. Ova metoda se odlikuje većom sigurnošću i velikom brzinom “, zaključuje Pikin.
Američki državni sekretar Majk Pompeo: foto: Reuters © Pablo Martinez Monsivais
Sprečiti po svaku cenu
Američki Stejt department takođe vrši pritisak na Berlin, a njegov portparol Morgan Ortagus izrazila je 8. septembra mišljenje da bi Nemačka trebalo da preispita saradnju sa Rusijom na projektu.
Ipak, vlasti Nemačke nameravaju da dovrše izgradnju. Ranije je o ovome govorila kancelar Angela Merkel.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov nazvao je pak pokušaje Sjedinjenih Američkih Država da nametnu ograničenja kompanijama koje se bave izgradnjom protivno međunarodnom pravu.
.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Gettyimages.ru © tomloel/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- Rusija
- SAD
- Severnitok
- gas
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.