RT: Bivši službenik Cije uhapšen i optužen za špijuniranje u korist Kine
U podignutoj optužnici protiv penzionisanog oficira Cije tvrdi se da je on prodavao tajne i državne odbrambene podatke Kini skoro dve decenije. Slučaj dolazi usred sve većih optužbi SAD-a za kinesku špijunažu.
Alekandar Juk Čing Ma (67) uhapšen je u petak na Havajima. Suočen je s optužbama za zaveru s još svojim nekim rođakom, još jednim bivšim službenikom Cije, a čije ime nije objavljeno, da su "obaveštavali službenike obaveštajne službe Narodne Republike Kine o tajnim podacima do najviše tajnog nivoa", navodi se u saopštenju Ministarstva pravde SAD-a.
#NEW Former #CIA officer arrested and charged with #espionage.
— Kevin Corke (@kevincorke) August 17, 2020
Alexander Yuk Ching Ma, 67, is believed to have conspired with a relative of his who also was a former CIA officer to communicate Top Secret material to intel agents from #China. https://t.co/OdsDT8TM10
"Trag kineske špijunaže dugačak je i nažalost zasićen bivšim američkim obaveštajcima koji su izdali svoje kolege, svoju zemlju i njene liberalne demokratske vrednosti da bi podržali autoritarni komunistički režim", saopštio pomoćnik generalnog tužioca za nacionalnu bezbednost Džon Demers.
Kendži Prajs, američki tužilas za Havaje, rekao je da Ministarstvo pravde smatra "posebno zabrinjavajućim" djela pripadnika obaveštajne zajednice koji "odluče da izdaju svoje bivše kolege i naciju uopšte" prodajući tajne Kini.
Naturalizovani američki državljanin rođen u Hong Kongu, Ma je radio za Ciju između 1982. i 1989. godine, a zatim se preselio u Šangaj. Potom je otišao na Havaje 2001. godine, a potom je njegov sastanak sa kineskim obaveštajnim službenicima u Hong Kongu snimljen. Video prikazuje kako „prima i broji 50.000 dolara u gotovini“, navodi američko ministarstvo.
Dok je bio Havajima Ma je navodno tražio zaposlenje kod Ef-Bi-Aja kako bi dobio pristup tajnim dokumentima. Terenska kancelarija u Honoluluu ga je angažovala kao ugovorca 2004. godine. Vlada tvrdi da je kopirao i krao tajne dokumente, idući na „česta putovanja u Kinu“ sa kojih se vraćao sa novcem i skupocenim poklonima.
Ma je na kraju uhvaćen u akciji Ef-Bi-Aja, tokom koje je navodno primio 2.000 dolara od doušnika za koga je verovao da je kineski obaveštajac u proleće 2019. godine i ponovo 12. avgusta 2020. godine. Tokom tog sastanka, Ma je rekao da je spreman da nastavi da pomaže kineskoj vladi i da želi da "matična država" uspe, dodaje se u saopštenju američkog ministarstva.
Hapšenje i optužbe dolaze nakon prošlogodišnjih govora visokih američkih bezbednosnih zvaničnika. Direktor Ef-Bi-Aja Kris Vrej upozorio je na porast kineske ekonomske i političke špijunaže u SAD-u, dok je državni tužilac Bil Bar rekao da postoji "orkestrirana kampanja" Komunističke partije Kine "da bi se iskoristila otvorenost naših institucija u cilju uništavanja istih".
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © REUTERS/Jason Reed JIR / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.