RT: „Moramo se odnositi s Rusijom onakvom kakva jeste, a ne onako kako bismo želeli“: Američke diplomate i akademici pozivaju na saradnju s Moskvom
Vašington mora da promeni svoju politiku prema Rusiji, udalji se sa trajnih sankcija i dozvoli istinske razgovore, jer nepoštovanje toga može skupo koštati SAD, kažu penzionisani visoki američki zvaničnici i akademici.
Američko-ruski odnosi zašli su u "opasnu slepu ulicu" i na SAD-u je da preispitaju kako treba postupiti, navodi se u otvorenom pismu objavljenom u Politiku. Trenutni kurs jednostavno potkopava američke interese i zasniva se na razmišljanju koje pogrešno tvrdi da će se Rusija nekako promeniti u skladu sa američkim očekivanjima.
Pismo su napisali visoki američki diplomatski zvaničnici sa iskustvom saradnje sa Rusijom, poput bivšeg savetnika predsednika, Fion Hil i bivšeg američkog ambasadora u Rusiji, Džona Hantsmana. Pismo je potpisalo desetine uglednih javnih ličnosti, koje su bile u službi na visokom nivou u raznim američkim državama, pri administraciji ili pripadaju akademskoj zajednici.
Bivši zvaničnici su naveli da tenzije između Vašingtona i Moskve danas predstavljaju istu egzistencijalnu pretnju nuklearnog sukoba koja je postojala tokom Hladnog rata, ali bez spremnosti za istinski razgovor koji su postojali do tada.
„Naš spoljnopolitički arsenal sveden je uglavnom na reakcije, sankcije, javnu sramotu i rezolucije kongresa“ usmerenih na Rusiju, navodi se u pismu.
S obzirom da su nacionalni interesi dve zemlje često u sukobu jedan sa drugim, njihovi odnosi mogu biti „kombinacija konkurencije i saradnje“ u najboljem scenariju. Ali trenutna američka spoljna politika to čak i podriva.
Na primer, antiruske sankcije u svom trenutnom obliku nisu od koristi u smislu diplomatije. Njihovo stalno nagomilavanje "smanjuje bilo kakav podsticaj Moskvi da možda promeni smer jer smatra da su te sankcije trajne".
Antagonizam ne samo da predstavlja direktne vojne rizike i na drugi način suprotstavlja dve zemlje, već i sprečava SAD da dobije pomoć od Rusije kada se bavi Kinom, navodi se u pismu.
Američka percepcija trenutne ruske spoljne politike kao nenormalna, koja bi jednog dana nestala zajedno sa predsednikom Vladimirom Putinom velika je zabluda od strane Vašingtona, navode autori. Suprotno tome, Putinov potencijalni naslednik bi najverovatnije delovao u istom „strateškom okviru koji je duboko ukorenjen u nacionalističke tradicije“ koji ruski narod i elite podržavaju.
„Predstavljanje američke politike pod pretpostavkom da možemo i moramo promeniti taj okvir je pogrešno“, navodi se u pismu.
SAD bi trebalo da "uključe Rusiju u ozbiljan i trajan strateški dijalog koji se bavi dubljim izvorima nepoverenja i neprijateljstava i istovremeno se fokusira na velike i hitne bezbednosne izazove sa kojima se suočavaju obe zemlje."
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: ©Dimitar DILKOFF / AFP / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- SAD
- odnosi
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.