RT: Istorijski pad globalne potražnje energijom jednak gubitku ukupnih potreba Indije
Pandemija Kovid-19 najveći je šok za globalnu energiju za više od sedam decenija, prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA). Pad potražnje u 2020. godini trebao bi da ublaži uticaj krize iz 2008. godine, navodi se u izveštaj.
Agencija u svom novom izveštaju predviđa da će potražnja pasti za šest procenata.
The #Covid19 pandemic is the biggest shock to the global energy system in over 70 years.
— Fatih Birol (@IEABirol) April 30, 2020
Global energy demand is set to fall 6% in 2020, seven times greater than the drop in the wake of the 2009 crisis.@IEA’s new Global Energy Review has more → https://t.co/ZwBiCJU5Wz
THREAD pic.twitter.com/MS3EyWsMS8
"Apsolutno, pad je bez presedana, ekvivalent gubitku celokupne potražnje za energijom u Indiji, trećem najvećem svetskom potrošaču energije", navodi se u izveštaju.
Očekuje se da će napredne ekonomije najveće opadati, pri čemu se predviđa da će potražnja pasti za devet procenata u Sjedinjenim Američkim Državama i za 11 procenata u Evropskoj uniji. Prema Agenciji, uticaj krize na potražnju energije u velikoj meri zavisi od trajanja i intenzitetu mera za suzbijanje širenja virusa. Navodi se da svaki mesec sa merama ograničenja u svetu na nivou koji je bio početkom aprila smanjuje godišnju globalnu potražnju za energijom za oko 1,5 procenata.
„Ovo je istorijski šok za ceo energetski svet. Usred neuporedive zdravstvene i ekonomske krize, pad potražnje za gotovo svim glavnim gorivima raste, posebno za ugeom, naftom i gasom. Samo obnovljivi izvori energije se održavaju tokom ranije neviđenog pada korištenja električne energije“, rekao je izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol.
"Još je prerano za određivanje dugoročnih uticaja, ali energetska industrija koja nastaje iz ove krize biće značajno drugačija od one koja je bila ranije."
"Uticaj mera ograničenja u 187 zemalja i teritorija gotovo je zaustavio globalnu mobilnost", navodi se u izveštaju.
Potražnja u aprilu se procenjuje na 29 mb/d manje nego pre godinu dana, padajući na nivo poslednji put viđen 1995. godine. Za drugi kvartal ove godine, predviđa se da će potražnja biti manja za 23,1 mb/d nego 2019. godine. Takođe se očekuje se da će oporavak u drugoj polovini 2020. biti postepen, jer će se ekonomije otvarati te će rasti nivo aktivnosti.
"Bez obzira na to, ne očekuje se da potražnja dostigne nivoe pre krize pre kraja godine, a predviđa se da će potražnja za decembar biti manja za 2,7 mb/d u odnosu na nivo iz decembra 2019."
U uzveštaju se takođe navodi da će se nakon 10 godina neprekidnog rasta potražnja za prirodnim gasom smanjiti za pet procenata u 2020. godini. To bi bio najveći zabelženi pad potrošnje na godišnjem nivou od kada se potražnja za prirodnim gasom razvijala u obimu tokom druge polovine 20. veka.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Mumbaj, foto: © Reuters / Francis Mascarenhas / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.