Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije i šef Kriznog štaba za Nišavski i Toplički okrug Branislav Nedimović izjavio je danas da je privremena bolnica za pacijente zaražene koronavirusom sa lakom kliničkom slikom u Hali "Čair" u Nišu stavljena u stanje mirovanja.
Nedimović je na konferenciji za novinare rekao da to podrazumeva da će tridesetak pacijenata koji su ostali u toj bolnici biti premešteni u Studentski centar, a mala i velika sala, kao i hotel koji se nalazi pored, biće dezinfikovani u narednim satima.
On je dodao da će dezinfekciju Hale "Čair" obaviti pripadnici Vojske Srbije zajedno sa pripadnicima oružanih snaga Ruske Federacije.
Ovo na simboličan način treba da predstavi epidemiološku situaciju na jugu Srbije, što ne znači da je sve gotovo, već da je situacija bolja, rekao je ministar.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku u KC Niš, za razliku od pre sedam dana, kada je bilo svega 70 slobodnih kreveta, sada ih ima 282.
I dalje imamo priliv pacijenata i sa lakšim oblicima i bez simptoma, međutim stanje je dosta bolje, što nam govore i podaci Doma zdravlja, gde smo imali 6,5 odsto pozitivnih u odnosu na broj testiranih, istakao je Nedimović, dodajući da je za svaki slučaj napravljena i varijanta ukoliko situacija krene u lošem pravcu.
On je, govoreći o Domu u Trbunju, napomenuo da situacija ulazi u potpuno mirnije tokove i da su tamo urađena masovna testiranja, dodajući da je u Blacu veliki broj ljudi ozdravio, kao i da je epidemiološka situacija mirnija i u Kuršumliji i Prokuplju.
Članica Kriznog štaba za Nišavski i Toplički okrug Darija Kisić Tepavčević poručila je da je krizni štab završio svoj posao na jugu Srbije, ali da epidemija, kao ni u ostalim delovima zemlje, ni ovde nije završena.
Kisić Tepavčević je objasnila da je kada su došli na jug Srbije izgledalo kao da tamo postoje žarišta koja plamte, što i jeste bilo tako, ali ne zbog širenja virusa u populaciji, već u određenim institucijama gde se nalazi osetljiva populacija, što je specifično jer se u ovom delu Srbije nalaze institucije sa najvećim kapacitetima za te grupe.
Prema njenim rečima, članovi Kriznog štaba su optimisti povodom svega što je urađeno, ali ipak postoji bojazan da se sve ne pokvari, zbog čega su neophodni veliki oprez i disciplina.
Epidemiolog Branislav Tiodorović ocenio je da je epidemiološka situacija na jugu i jugoistoku Srbije iz nepovoljne prešla u povoljnu, ali da je i dalje nesigurna.
Prema njegovim rečima, u domovima za stare i osobe sa posebnim potrebama još ima pojave srednje teških i teških kliničkih slika.
On je podsetio na to da je pre dve nedelje od ukupno testiranih beleženo 40 do 44 odsto pozitivnih, da je juče bilo 7,2, a danas 6,5 odsto, što govori o tome da se stanovništvo ponaša odgovorno, kao i da su mere dale značajan efekat.
Situacija sa privremenom bolnicom "Čair" govori o tome da imamo uslove da smestimo ljude u druge objekte ako to bude potrebno, rekao je epidemiolog i dodao da će tu halu ipak zadržati u pripravnosti ako bude potrebno.
Tiodorović je istakao da je važno da obezbedimo da ne dođe do drugog talasa epidemije i da postepeno ukidamo neke mere i obezbedimo stanovništvu da funkcioniše.