Kako je SSSR povukao trupe iz Istočne Evrope
Povlačenje sovjetskih trupa iz Nemačke je najveća mirnodopska vojna operacija u istoriji.
1. SSSR je krajem 1980-ih držao u Istočnoj Evropi impozantne vojne kontingente. Na teritoriji Istočne Nemačke, Mađarske, Poljske i Čehoslovačke bilo je razmešteno oko pola miliona vojnika (ne računajući stotine hiljada civila koji su opsluživali armiju), preko 9.000 tenkova, 5.800 artiljerijskih oruđa, 12.000 borbenih vozila, 1.700 vojnih aviona, 700 helikoptera, a takođe operativno-taktički raketni sistemi, piše Russia beyond.
Povlačenje ruskih trupa iz Estonije. Poslednji ruski brod u Minskoj luci kod Talina.
Anatolij Morkovkin/TASS2. Drastične izmene u političkom životu SSSR-a, a zatim i istočnoevropskih država, potpuno su poremetile ustaljeni sistem odnosa između Moskve i njenih saveznica u Istočnom bloku. Dovedeno je u pitanje i samo postojanje „sovjetskog NATO-a“.
Povlačenje trupa bivšeg SSSR-a sa teritorije Litvanije. Jedinica protivvazduhoplovne odbrane napuštaju teritoriju Litvanije.
Algirdas Sabaljuskas/TASS3. Rukovodstvo SSSR-a je dejstvovalo u duhu Perestrojke, tj. težilo je razoružavanju i normalizaciji odnosa sa Zapadom, te je krenulo u susret svojim tadašnjim partnerima iz Istočnog bloka i želji tih zemalja da se sovjetske trupe povuku sa njihovih teritorija. Tako se Sovjetski Savez 1989-1990. sa svakom zemljom ponaosob dogovorio na koji način će se taj proces odvijati i koliko dugo će trajati.
Povlačenje trupa iz Letonije. Ešalon pred povratak u RF.
Anatolij Morkovkin/TASS4. Prve jedinice Južne grupe (ukupno 70.000 vojnika) počele su da napuštaju Mađarsku u junu 1989. godine. „Južnu grupu je bilo lako povući“, napisao je kasnije njen komandant, general-pukovnik Matvej Burlakov. „Sovjetski Savez je tada još postojao. Nadohvat ruke su nam bile naša Ukrajina i Rusija. Lako smo stigli do granice, a kad pređemo granicu već smo kod kuće. Vojnici su, naravno, želeli da se vrate. Lakše je bilo služiti u Sovjetskom Savezu nego u Mađarskoj. Praktično ih nismo ni puštali izvan kruga kasarne. Ponekad odu na izlet u Budimpeštu, pa opet u kasarnu. Nismo mogli ni da ih raspustimo. Plašili smo se Mađara, a i naši vojnici su mogli da naprave ršum“.
Vojna tehnika napušta zemlju. Povlačenje sovjetskih trupa sa teritorije Mađarske.
Miroslav Lužecki/Sputnik5. Povlačenje Centralne grupe (92.000 vojnika) iz Čehoslovačke otpočelo je 26. februara 1990. godine, odvijalo se u tri etape i trajalo godinu i po dana. Kada su prvi ešaloni sa sovjetskim tenkovima krenuli iz grada Frenštata u Severnoj Moraviji tamo je bilo na stotine novinara iz celog sveta. „Oni su mislili da će Česi zasuti ’okupatore’ prokletstvima, da će ih gađati trulim paradajzom“, seća se penzionisani pukovnik čehoslovačke armije Stanislav Pogoržel. „A zapravo je to bio dirljiv miting, sa orkestrom, cvećem i toplim rečima na oproštaju“.
Povlačenje sovjetskih trupa iz Čehoslovačke, 1989. Pioniri iz lokalne škole toplo se pozdravljaju sa sovjetskim vojnicima.
TASS6. Osmog aprila 1991. godine počelo je povlačenje Severne grupe (45.000 vojnika) iz Poljske. Ono je završeno u septembru 1993. Poslednji povratnici više nisu bili vojnici sovjetske nego ruske armije.
V. Kiseljov/Sputnik
7. Najkrupnija grupa sovjetskih jedinica u Evropi je bila Zapadna. Ona se nalazila u Nemačkoj. Ta grupa je 1990. godine brojala preko 300.000 vojnika, 200.000 civilnog osoblja, 5.000 tenkova i 1.700 helikoptera i aviona. Premeštanje tako velikog broja ljudi i tehnike bila je najveća mirnodopska vojna operacija u istoriji.
Utovar sovjetske vojne tehnike na trajekt „Kompozitor Musorgski“ u Rostočkoj luci. Povlačenje sovjetskih trupa iz Nemačke.
Boris Babanov/Sputnik8. Kada je dobio naređenje da povuče trupe, komandant Zapadne grupe Boris Snjetkov odbio je da ga izvrši: „Ja neću da izvedem grupu! Maršal Žukov je osnovao Grupu sovjetskih okupacionih trupa u Nemačkoj, stvarali su je ugledni generali, a ja, petnaesti komandant, da je rasteram?! Ja time neću da se bavim!“ Zbog toga je smenjen, a na njegovo mesto je postavljen general-pukovnik Matvej Burlakov, koji je pre toga bio na čelu Južne grupe sovjetskih trupa.
Povlačenje sovjetskih trupa iz Istočne Nemačke.
Jurij Abramočkin/Sputnik9. Povlačenje trupa iz Nemačke završeno je 1994. godine. Rukovodstvo dveju zemalja odlučilo je da svečano obeleži ovaj događaj, pa su 31. avgusta u parku Treptov vojnici nemačke i ruske armije u prisustvu predsednika Rusije Borisa Jeljcina i nemačkog kancelara Helmuta Kola položili vence ispred spomenika sovjetskom vojniku oslobodiocu.
Poslednji ruski vojnici napuštaju Nemačku, 1994.
TASS10. „Za četrdeset devet godina, koliko su naše trupe bile u Nemačkoj, nikada nikoga nismo zastrašivali, ali se nikoga nismo ni bojali. Kao najmoćnija grupacija Sovjetskih i Ruskih oružanih snaga Zapadna grupa je časno vršila svoju istorijsku misiju obezbeđujući mir i stabilnost u Evropi. Pitanje je kako bi izgledao posleratni svet da nije bilo sovjetskih trupa u Nemačkoj, Čehoslovačkoj, Mađarskoj i Poljskoj“, rekao je Burlakov.
Jurij Abramočkin/Sputnik
- Izvor
- Tanjug
- Povlačenje sovjetskih jedinica sa teritorije Istočne Nemačke. Miting u gradu Luterštat Vitenbergu povodom odlaska prvog ešalona sa sovjetskim tenkovima
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.