BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nema više uspavanog zmaja: Kina se sprema da zameni SAD kao najjaču pomorsku silu, a za Vašington je prekasno da je zaustavi

RT: Nema više uspavanog zmaja: Kina se sprema da zameni SAD kao najjaču pomorsku silu, a za Vašington je prekasno da je zaustavi
22.12.2019. god.


Kina bi uskoro mogla da pomeri svetsku pomorsku ravnotežu i prevaziđe SAD kao modernog gospodara mora. Čini se da je taj proces već u toku i da Vašington može malo toga da učiniti da je zaustavi.

Vidno uzdrman onim što je video na fotografiji koja prikazuje samo jedno od kineskih vojnih brodogradilišta u blizini Šangaja, poslovni magazin "Forbs" nedavno je ispričao svojim čitaocima alarmantnu priču o "impresivnoj stopi" i "ogromnom obimu" kineske pomorske modernizacije.


Čini se da je dotično brodogradilište impresivan prizor. Tamo se može videti ukupno devet novoizgrađenih razarača, postrojenih duž keja i usidrenih u unutrašnjem koritu brodogradilišta. Suprotno tome, celokupna Kraljevska mornarica Velike Britanije ima ukupno samo šest plovila slične klase, napominje "Forbs".


Kao da to nije dovoljno, isto brodogradilište gradi i najnoviji kineski nosač aviona - treći u nizu. Drugi, nazvan "Šandong", naručila je Narodnooslobodilačka vojska početkom ove nedelje. Napravljen za nošenje 36 lovaca J-15 i prvi je kineski nosač aviona u potpunosti domaće proizvodnje.


Očekuje se da će onaj koji se gradi u šangajskom brodogradilištu biti još veći i bolji. Konkretno, imaće elektromagnetni katapult, baš kao što i najnoviji nosač aviona američke mornarice "Džerald Ford".

Ono što je još važnije, ovo je samo jedno brodogradilište i mali osvrt u stvarne mogućnosti Kine, jer "postoji mnogo gradilišta širom Kine koja su na sličan način impresivna", upozorava čitaoce "Forbs".

"Dobar razlog" za brigu

Ono što je postalo iznenađenje za "Forbs", navelo ga je da već duže vreme angažuje umove raznih vrsta analitičara. Američki mediji i istraživački centri sjedinjeni su u svojoj zabrinutosti zbog rastuće vojne moći Pekinga.
 
U junu je Centar za novu američku bezbednost (CNAS), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, naveo da bi kineske industrijske i tehnološke mogućnosti mogle da joj pomognu da "pobedi Amerikance u njihovoj sopstvenoj igri" i dobiju prednost u novoj trci u naoružanju.


Vežba kineske  mornarice, foto: RT

"Sovjeti nikada nisu bili u stanju da pariraju, još manje prevaziđu američku tehnološku superiornost. Isto možda ne važi i za Kinu", upozorava CNAS-ov i dodaje da Peking "teži ka dostizanju tehnološkog pariteta i na kraju tehnološke dominacije".

Slično tome, čitav niz medijskih kuća od "Diplomate" do "Nacionalnog interesa" nije štedio napore saopštavajući svojim čitaocima da kineska vojna modernizacija predstavlja "izazov" za SAD i da daje Vašingtonu "dobre razloge" za zabrinutost. "Harvard polici rivju" napravio je korak dalje i pitao se može Peking njegova strategija staviti na „put ka hegemoniji“, na kraju priznajući da to najviše zavisi od „koliko je Kina spremna ići“.

U međuvremenu, korporacija RAND - vodeći američki vojni istraživački centar - navodi u svojim istraživanjima da su kineski brzi vojni razvojni programi već omogućili Pekingu da drastično zatvori jaz u moći i tehnologiji, pa čak i da dovede SAD u nepovoljnu situaciju  u određenim scenarijima.

Istraživački centri i mediji očigledno veruju da je krajnje vreme da se Vašington počne brinuti o gubitku vojne superiornosti nad kineskim zmajem, koji izgleda samo širi krila. Ali kada je u pitanju mornarička moć, možda je već prekasno.

"Program bez presedana Amerikanci ne mogu ni sanjati"
 
Peking je od svojih mornaričkih snaga postavio kamen temeljac svoje vojne modernizacije, kažu analitičari za RT. Kina aktivno vrši ulogu globalne vojne sile koja je u stanju da projektuje svoju snagu u bilo kom kutku Zemlje, a SAD možda nemaju ni industrijske kapacitete da se takmiče.


Nosač aviona "Liaoning", foto: ©  Global Look Press / Zeng Tao

"Kini je lakše povećati broj flote, jer je najveći brodograditelj na svetu. Imaju ogromna brodogradilišta, koje nedostaju SAD-u, jer je američka komercijalna brodogradnja bačena u haos u proteklim decenijama", kaže Vasilj Kašin, istraživač na Ruskoj akademiji nauka.
 
Politolog i vojni ekspert Aleksandar Hramičikin, zamenik šefa Instituta za političku i vojnu analizu, opisao je program razvoja kineske mornarice kao „potpuno bez presedana“.

 

"Ne mogu ni izbrojati sve brodove koji su tamo izgrađeni. Savremeni kineski program nema premca u svetu i Amerikanci ne mogu ni da sanjaju o takvom tempu."


 

Hramičikin veruje da bi Peking mogao biti rival Vašingtonu u pogledu veličine flote za desetak godina. Posebno je napomenuo da je Kina u proteklih decenija izgrađivala fregate, korvete, pa čak i razarače.

"Pre deset godina, SAD su imale 15 nosača aviona, a Kina nijedan. Za deset godina, oni bi mogli postati čak ... Imaju više brodograditelja od ostatka sveta."

Zatvaranje tehnološkog jaza

Jedna prednost koju bi SAD izgleda sigurno trebale da zadrže je tehnološka superiornost. Moglo bi se pokušati da obuzdaju kinesku pomorsku silu ograničavajući pristup Pekingu savremenim tehnologijama. Analitičari veruju da takva strategija neće uspeti, jer Kina već ima vrhunske tehnologije koje bi se lako mogle dalje razvijati. Pored toga, može se obratiti i svom strateškom partneru, Rusiji.


Nuklearne podmornice naoružane balističkim raketama, foto: ©  Reuters

"Oni postižu veliki tehnološki napredak," kaže Kašin. Ističe da su Kinezi bila druga nacija u svetu koja je opremila svoje brodove integrisanim univerzalnim sistemima oružja koji su rivali američkim "Edžisima" - naprednim sistemom za komandu i kontrolu koji koriste moćne računare i radare za praćenje i vođenje naoružanih plovila.
 
Hramičikhin veruje da su kineske pomorske tehnologije već na mnogo načina uporedive sa američkim.

"Kada su u pitanju površinski brodovi, Kinezi već imaju neke od najnaprednijih tehnologija."
 
Tačno je da je neke vojne tehnologije teško savladati i potreban je razvoj decenijama. Posebno je to relevantno u slučaju podmornica, polja na kojoj Kina još uvek zaostaje za SAD-om. Ovde bi, međutim, bliska saradnja Pekinga i Moskve mogla da je stavi na vrh lestvice, smatraju analitičari.

Nedavno je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio tokom godišnje pres konferencije u Moskvi, da će Rusija nastaviti da sarađuje sa Kinom kao „strateškim partnerom“ u oblasti odbrambenih tehnologija, iako je negirao bilo kakve planove o ulasku u formalni vojni savez sa Pekingom.
 
"Neki zajednički razvojni projekti, sofisticirane komponente opreme, sve one mogu poticati iz Rusije", veruje Kašin.

Vašington bi u određenom trenutku mogao malo usporiti Peking, ali kako sada stvari stoje, čini se da SAD nemaju nikakva verodostojna sredstva da spreče Kinu da postane za deceniju ili dve sledeća pomorska supersila na svetu.

Izvor: Vostok / RT



  • Izvor
  • foto: © Global Look Press / Li Gang / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »