RT: „Moramo pokazati SAD-u da više nema šale, Berlin ne treba da sedi mirno dok Vašington koči njegove energetske projekte“
Dok se SAD spremaju da uvedu sankcije evropskim firmama koje grade poslednju deonicu nemačko-ruskog gasovoda "Severni tok 2", u Berlinu navode da formalni protesti više ne deluju, ali da bi snažni odgovor mogao delovati.
Nemačka može slediti vodeće korake Amerike u spoljnoj politici i odbrambenim rashodima, ali je manje pokorna kada je reč o energetskoj bezbednosti, što je najvažnije za evropsku ekonomsku bezbednost. Ove nedelje, američki zakonodavci predstavili su zakon kojim se pooštravaju sankcije za učešće u vodećem nemačkom energetskom projektu koji zajednički radi sa Rusijom, ciljajući evropske kompanije koje polažu podvodne cevi za gasovod "Severni tok 2".
Predloženi paket sankcija, koji još moraju da odobre Senat SAD-a i američki predsednik, predviđa zamrzavanje imovine i ukidanje američkih viza za izvođače radova "Severnog toka 2", a Berlinu se to očito ne sviđa.
Ministar spoljnih poslova Haiko Mas je rekao da se evropska energetska politika pravi u Evropi, a ne u SAD-u, dok je Joakim Fajfer, poslanik CDU Angele Merkel, rekao da sankcije „više nisu samo neprijateljski čin SAD-a već neprijateljski čin prema svojim saveznicima“.
Ali za ostale visoke političare, ove oštroumne primedbe su ostale bez jasne podrške. Berlin bi trebao imati na umu to, što se SAD agresivno postavljaju kao alternativa ruskoj energetici, odnosno nameću svoj prirodni gas, izjavio je u intervjuu za RT Klaus Ernst, predsednik Odbora Bundestaga za ekonomska pitanja i energetiku.
Ako Vašington nastavi da opstruiše dovršavanje "Severnog toka 2", nametanje "kaznenih carina na uvoz ovog gasa u Nemačku" moglo bi postati odvraćajuće sredstvo i dovoljno snažno da ga zaustavi. Shodno tome, prodaja američkog gasa će opadati, „a to će navesti SAD da razmisle o svom ponašanju“.
Kako se gradnja "Severnog toka 2" nastavila, SAD su pokušale da ga ubace u geopolitičk raspravu, pri čemu je američki predsednik Donald Tramp ustvrdio da bi Nemačka mogla postati zavisna od snabdevanja gasom iz Moskve, kao i ostatak Evrope.
Postavljanje cevi za "Severni tok 2" u Baltičkom moru, foto: © REUTERS/Stine Jacobsen
"Ovaj argument je neodrživ iz razloga što lokacija gasovoda uopšte nije bitna, sve dok se gas koji se isporučuje kroz njega proizvodi u Rusiji", rekao je Ernst. Rusija takođe ima sve razloge da se drži sporazuma.
Zanimljivo je da su američki mediji naveli da američke sankcije neće promeniti ništa na terenu. "Blumberg" je, na primer, naveo da "njihovo određivanje i tajming mogu samo usporiti sada već izvestan završetak projekta".
"Vinteršal", njemačka kompanija koja učestvuje u izgradnji gasovoda je saopštila da će biti završen do kraja godine ukoliko vetrovito baltičko vreme ne promeni raspored. Poslednja preostala deonica "Severnog toka 2", dugačka oko 280 km, prolazi blizu danske obale, a zemlja je ranije odobrila građevinske radove.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- foto: © Nord Stream AG / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- SAD
- Nemačka
- Severnitok
- gas
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.