BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

SAD: Po­li­ti­ka pre­ma Sr­bi­ji ni­je se pro­me­ni­la, i u stva­ri je osta­la ista du­gi niz go­di­na

SAD:  Po­li­ti­ka pre­ma Sr­bi­ji ni­je se pro­me­ni­la, i u stva­ri je osta­la ista du­gi niz go­di­na
30.11.2019. god.
„Iz­me­đu Sr­bi­je i Ru­si­je i srp­skog i ru­skog na­ro­da po­sto­ji iskre­no isto­rij­sko pri­ja­telj­stvo i sva­ko nor­ma­lan bi mo­gao da se pi­ta za­što i ko­me ta­kvi do­bri od­no­si mo­gu da sme­ta­ju”


Ame­rič­ka po­li­ti­ka pre­ma Sr­bi­ji ni­je se pro­me­ni­la, i u stva­ri je osta­la ista du­gi niz go­di­na. Mi raz­u­me­mo in­te­res Sr­bi­je da raz­vi­ja po­zi­tiv­ne od­no­se s ni­zom part­ne­ra i oče­ki­va­li bi­smo da će i osta­li srp­ski part­ne­ri po­ka­za­ti slič­no po­što­va­nje i po­dr­šku za srp­ske stra­te­ške ci­lje­ve”, ka­žu za „Po­li­ti­ku” u am­ba­sa­di SAD, od­go­va­ra­ju­ći na pi­ta­nje da li bi iz­ve­štaj Pen­ta­go­na, u ko­me se ka­že da je Sr­bi­ja naj­po­pu­stlji­vi­je okru­že­nje ka­da je reč o ru­skom uti­ca­ju na za­pad­nom Bal­ka­nu, mo­gao da uti­če na bu­du­ći kurs Va­šing­to­na pre­ma Be­o­gra­du.


Iz­ve­štaj Pen­ta­go­na da­ti­ra iz ma­ja ove go­di­ne, ali je sa­da ak­tu­e­li­zo­van zbog iz­ja­ve Edvar­da Džo­ze­fa, pro­fe­so­ra Uni­ver­zi­te­ta Džon Hop­kins u Va­šing­to­nu. On je po­ru­čio da oce­ne ame­rič­kog mi­ni­star­stva od­bra­ne o to­me da je Sr­bi­ja in­ten­zi­vi­ra­la sa­rad­nju s Ru­si­jom ot­kad je na vla­sti SNS, po­tvr­đu­ju „ono u šta se du­go sum­nja­lo” i da za­to mo­ra da se pro­me­ni od­nos Za­pa­da pre­ma Alek­san­dru Vu­či­ću. U ame­rič­koj am­ba­sa­di pod­se­ća­ju i da je am­ba­sa­dor En­to­ni God­fri ne­dav­no ob­ja­snio da je u stra­te­škom in­te­re­su SAD da se Sr­bi­ja raz­vi­ja kao mo­der­na, de­mo­krat­ska, pro­spe­ri­tet­na evrop­ska dr­ža­va, ko­ja je u mi­ru sa su­se­di­ma i ko­ja de­mon­stri­ra pu­no po­što­va­nje vla­da­vi­ne za­ko­na i po­sve­će­na je ga­ran­to­va­nju pra­va svih nje­nih gra­đa­na.

„U pot­pu­no­sti po­dr­ža­va­mo na­ve­de­ni cilj Sr­bi­je u evrop­skim in­te­gra­ci­ja­ma i član­stvu u EU. Ta­ko­đe po­štu­je­mo srp­sku po­li­ti­ku voj­ne ne­u­tral­no­sti. Naš an­ga­žman sa Sr­bi­jom – i ame­rič­kom teh­nič­kom po­mo­ći, ko­ja se u ve­li­koj me­ri re­a­li­zu­je pre­ko USA­ID-a – ima za cilj da po­mog­ne Sr­bi­ji u po­sti­za­nju za­cr­ta­nog ci­lja, evrop­ske in­te­gra­ci­je”, ka­žu u am­ba­sa­di za Politiku. U iz­ve­šta­ju Pen­ta­go­na se ta­ko­đe na­po­mi­nje i da je „na­kon 2012. go­di­ne Srp­ska na­pred­na stran­ka pred­u­ze­la ko­ra­ke ka­ko bi po­ve­ća­la voj­nu sa­rad­nju s Ru­si­jom” kao i da je ta sa­rad­nja re­zul­ti­ra­la pot­pi­si­va­njem ugo­vo­ra o stra­te­škoj sa­rad­nji u no­vem­bru 2013. i da je­di­no Sr­bi­ja od ze­ma­lja za­pad­nog Bal­ka­na ima pot­pi­sa­ne ugo­vo­re o sa­rad­nji u obla­sti bez­bed­no­sti.

A ju­če, dan na­kon što su Džo­ze­fo­ve po­ru­ke us­ko­me­ša­le stra­sti, u Be­o­gra­du je bo­ra­vio za­me­nik ru­skog mi­ni­stra spolj­nih po­slo­va Alek­san­dar Gru­ško i sa­stao se sa srp­skim dr­žav­nim vr­hom. Po­se­ta je deo pri­pre­ma za su­sret Vla­di­mi­ra Pu­ti­na i Alek­san­dra Vu­či­ća u So­či­ju 4. de­cem­bra. Vu­čić je ru­skom zva­nič­ni­ku re­kao da sa­sta­nak s Pu­ti­nom oče­ku­je s ve­li­kom na­dom i iz­ra­zio za­do­volj­stvo di­na­mi­kom su­sre­ta vi­so­kih zva­nič­ni­ka dve ze­mlje. Is­ta­kao je, ta­ko­đe, da je za nje­ga taj su­sret od iz­u­zet­nog zna­ča­ja, pri­li­ka za sa­dr­ža­jan raz­go­vor i raz­me­nu sta­vo­va o glo­bal­nim i re­gi­o­nal­nim pi­ta­nji­ma, kao i naj­va­žni­jim pi­ta­nji­ma srp­sko-ru­ske sa­rad­nje, po­seb­no eko­nom­ske.



Alek­san­dar Gru­ško: Mno­ge sna­ge že­le da Bal­kan i Sr­bi­ju pre­tvo­re u are­nu po­li­tič­ke kon­fron­ta­ci­je i sta­ve je pred ve­štač­ki iz­bor iz­me­đu Ru­si­je i Za­pa­da (Foto Predsedništvo Srbije)

Pred­sed­nik je za­hva­lio Ru­si­ji za raz­u­me­va­nje na­ših dr­žav­nih i na­ci­o­nal­nih in­te­re­sa i ak­tiv­nu po­dr­šku u oču­va­nju te­ri­to­ri­jal­nog in­te­gri­te­ta i su­ve­re­ni­te­ta, po­seb­no u me­đu­na­rod­nim or­ga­ni­za­ci­ja­ma. Ta­ko­đe je za­hva­lio ru­skim zva­nič­ni­ci­ma što če­sto po­se­ću­ju Sr­bi­ju jer to go­vo­ri o že­lji Ru­si­je da odr­ža­va bli­ske od­no­se s na­šom ze­mljom. Vu­čić je na­gla­sio i da Sr­bi­ja osta­je ver­na svo­joj po­li­ti­ci voj­ne ne­u­tral­no­sti, što će, na­ja­vio je, ja­sno i ne­dvo­smi­sle­no po­tvr­di­ti usva­ja­njem od­go­va­ra­ju­ćih stra­te­ških do­ku­me­na­ta.

Ko­men­ta­ri­šu­ći iz­ve­štaj Pen­ta­go­na, Ivi­ca Da­čić je po­sle su­sre­ta s Gru­škom re­kao da su „na­še ru­ke otvo­re­ne za za­gr­lja­je, sa­mo fa­le ru­ke ko­je bi se gr­li­le s na­ma”. Gru­ško ni­je go­vo­rio o iz­ve­šta­ju jer, ka­ko je re­kao, kao di­plo­ma­ta ne ko­men­ta­ri­še tekst ko­ji ni­je či­tao, ali je po­ru­čio da se Ru­si­ja za­la­že za to da Bal­kan bu­de mir­no, sta­bil­no pod­ruč­je Evro­pe. Pre­ma nje­go­vim re­či­ma, mno­ge sna­ge že­le da Bal­kan i Sr­bi­ju pre­tvo­re u are­nu po­li­tič­ke kon­fron­ta­ci­je i da te iste sna­ge že­le da ih sta­ve pred ve­štač­ki iz­bor iz­me­đu Ru­si­je i Za­pa­da. „Iz­me­đu Sr­bi­je i Ru­si­je i srp­skog i ru­skog na­ro­da po­sto­ji iskre­no isto­rij­sko pri­ja­telj­stvo i sva­ko nor­ma­lan bi mo­gao da se pi­ta za­što i ko­me ta­kvi do­bri od­no­si mo­gu da sme­ta­ju”, re­kao je Gru­ško.

Ana­li­ti­čar Vla­de Ra­du­lo­vić sma­tra da su ovo sve po­li­tič­ke po­ru­ke Be­o­gra­du i da to ne zna­či da se tre­ba s ne­kim za­me­ra­ti. Či­nje­ni­ca je, sma­tra on, i da će Sr­bi­ja mo­ra­ti što pre da se opre­de­li. „Mi se bo­ri­mo da oču­va­mo po­li­ti­ku voj­ne ne­u­tral­no­sti. Ta­ko­đe je či­nje­ni­ca i da ima­mo in­te­ziv­nu sa­rad­nju s NA­TO-om, ka­ko sa sa­ve­zom, ta­ko i bi­la­te­ral­no sa ze­mlja­ma čla­ni­ca­ma NA­TO-a. Ali je či­nje­ni­ca i da je in­te­zi­vi­ra­na sa­rad­nja s Ru­si­jom, i to ka­ko voj­no–voj­na kroz raz­li­či­te za­jed­nič­ke ve­žbe, ta­ko i voj­no-teh­nič­ka kroz na­bav­ku voj­ne opre­me. Na vi­so­kom ni­vou je i po­li­tič­ka sa­rad­nja, pre sve­ga u bor­bi za Ko­so­vo”, ka­že Ra­du­lo­vić i do­da­je da se to mo­ra sa­gle­da­ti, ima­ju­ći u vi­du da je Ru­si­ji za­pad­ni Bal­kan u fo­ku­su jer ov­de ima­ju stra­te­ške in­te­re­se. A ta­kvi od­no­si, ka­že, po­či­nju da sme­ta­ju ne­kim pla­no­vi­ma Va­šing­to­na, mo­žda i onim za član­stvo Sr­bi­je u NA­TO-u.

Jelena Cerovina, Politika


  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Vera Monahova/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

On je kao ukrajinski predsednik jednostavno „sakrio u svoju fioku“ 32 zakona, čime je prekršio Ustav, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije


Vašington tvrdi da Kijev ne čini dovoljno u borbi protiv ovog pitanja i tvrdi da bi to moglo da ugrozi buduću vojnu i ekonomsku pomoć

Andrej Belousov je to izjavio na ceremoniji u Kremlju za diplomce vojnih akademija


Predsednik je upozorio Zapad da ne napravi „još jednu veliku grešku“


Holandski političar Mark Rute obezbedio je saglasnost svih članica bloka da smeni Jensa Stoltenberga


Ostale novosti iz rubrike »