RT: SAD se usuđuju da se žale na „destabilizujuće rusko prisustvo“ u Libiji, razorenom NATO promenom režima
Sponzorišući "humanitarnu" promenu režima u Libiji 2011. godine i odvodeći severnoafričku zemlju u haos i građanski rat, SAD sada protestuju zbog navodnog prisustva ruskih snaga u zemlji, te navode da je to kao „neverovatno destabilizujuće“.
To je ustvrdio u utorak Dejvid Šenker, pomoćnik sekretara za bliskoistočna pitanja Stejt departmenta. On je rekao novinarima da su pripadnici ruske vojske upućeni u Libiju "u značajnom broju" da podrže Libijsku nacionalnu armiju (LNA), te da se "povećava spektar velikih žrtava među civilnim stanovništvom."
Šenkerova zabrinutost za živote i dobrobit libijskih civila posebno je dirljiva, s obzirom na to da su SAD bile jedna od pokretačkih snaga akcije promene režima 2011. godine koja je ciljala vladu pukovnika Moamara Gadafija. Malo ko može zaboraviti tadašnju državnu sekretarku Hilari Klinton, koja je grozno gratkala kad je obaveštena o Gadafijevom brutalnom ubistvu od strane "umerenih" pobunjenika koje podržavaju SAD.
Čak i kada je "humanitarni" promašaj uspeo da odnese živote četvorice Amerikanaca u konzulatu u Bengaziju 2012. godine, Vašington je slegnuo ramenima. Njihova ubistva objavljena su na video Jutjubu, a Klintonova se čuveno izrugala u Kongresu, „kakva je razlika u ovom trenutku?“
Ali, general Halifa Haftar, koji je živeo u SAD-u 20 i više godina, podsećam, i njegova LNA, čini se da su spremni da ujedine zemlju i odbace američku „državu nacionalnog jedinstva“ koja se drži za glavni grad i ne mnogo više, Vašington je iznenada zabrinut za živote Libije? Ma dajte, molim vas!
Sve ovo čini prigovore Vašingtona protiv navodnog ruskog prisustva na humanitarnim osnovama previše ciničnim za verovanje. Strah da bi Rusija mogla da uspostavi bazu na južnom boku NATO-a ili da na neki način očisti vlastiti nered SAD-a, to sam mogao da razumem, ali, naravno, Stejt department ne može to da kaže naglas.
Šenkerove oskudne zabrinutosti padaju po istim linijama kao i američki medijski narativ o Siriji, gde se ruska intervencija na poziv Damaska svakodnevno osuđuje kao bombardovanje ničega, osim bolnica, škola i civila, a uopšte ne "umerenih pobunjenika“ podržanih od strane SAD-a ili terorista "Islamske države".
Ako su ruske snage zaista stigle u Libiju, tvrdnju za koju Šenker nije dao nikakve dokaze, podsećam, onda sirijsko iskustvo ukazuje da bi siromašna zemlja konačno mogla da vidi mir u doglednoj budućnosti, nakon godina „slobode“ koju su donele NATO bombe i lokalni džihadisti. Iako bi se to moglo smatrati katastrofom u Vašingtonu, potpuno razumem da Libijce uopšte za to nije briga.
- Izvor
- foto: © Reuters / Esam Al-Fetori / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.