BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Moskovski mozaik

Moskovski mozaik
31.10.2010. god.

 Aleksandra Anđelić



 Knjiga „Selebriti Čehov“  Bena Grinmana

Urednik Njujorkera Ben Grinman dao je novi oblik pričama Antona Pavloviča Čehova spojivši ih sa američkim ikonama pop kulture. Junacima je dao imena ličnosti sadašnjice, a zaplete pozajmio od Čehova.
 

Vanvremenske priče Čehova razotkrivaju ljudsku prirodu i postupke na jedan način, ali nikada ranije nismo na to gledali očima Grinmana. On je uzeo osnovu iz 19 priča Čehova i napravio čudan spoj. Nikol Riči i Paris Hilton postali su junaci priče „Debeli i tanki“, Konan Obrajan umire od stida zato što je kinuo na Lerija Kinga... To su samo neki od primera ove mešavine.
 

Postoje i drugi slični spojevi. Neko koristi imena poznatih da bi ispričao svoju priču. Tako je roman Džejn Ostin dobio svoju modernu preradu pod nazivom „Gordost, predrasuda i zombiji“, a delo Tolstoja je prerađeno u „Android Karenjina“.
 

Neki kritičari se pitaju ko će ovo hteti da čita. Smatraju da takve knjige ne zadovoljavaju očekivanja ljubitelja klasične književnosti, niti očekivanja čitalaca popularnih magazina.
 

Sam autor kaže da je knjiga nastala iz šale. Hteo je da ujedini priče Čehova sa savremenom opsesijom i željom za slavom. „Zar javne ličnosti nisu junaci fantastike?“, pita Grinman. Iako je sve tako započelo, ovaj nekadašnji student Jejla ubrzo je uvideo potencijal svoje ideje. Znamo za tabloidno novinarstvo. Izgleda da je ovo neki vid tabloidne fantastike.

Levitan u Tretjakovskoj galeriji



Povodom 150 godina od rođenja ruskog slikara Isaka Iljiča Levitana u Tretjakovskoj galerii postavljena je jubilarna izložba radova ovog umetnika. Ovaj dugo očekivani projekat trajaće do 20. marta sledeće godine.
 

Projekat predstavlja najbolje i najpoznatije radove, ali može se videti i nešto sasvim novo. Naime, sakupljeno je oko 300 radova iz 17 muzeja Rusije i iz ličnih kolekcija, kao i iz dva strana muzeja – Nacionalnog muzeja Belorusije i muzeja iz Izraela. 
 

Sav sakupljen materijal podeljen je u nekoliko grupa koje odgovaraju etapama razvoja i osnovnim pravcima u stvaralaštvu ovog slikara. Na primer, grupa «Početak» sadrži radove poput «Jesen. Put u selu», «Prvo zelenilo. Maj», «Brezina krošnja». Zatim u grupama «Volga», «U potrazi za slikama» razotkriva se unutrašnji mir umetnika, razmišljanja o čovekovom postojanju i večnosti. Grupa «Lepota i radost prirode» svedoči o pozitivnom ubeđenju slikara, u njoj su poznata dela «Zlatna jesen», «Mart». Jedan odeljak izložbe posvećen je delima napisanim na osnovu utisaka nakon putovanja po Evropi, tu su ubrojane slike «Jezero Komo», «Kanal u Veneciji». Grupa «Poslednje godine» opisuje potragu za novim idejnim rešenjima, isprobavanje elemenata simbolizma. U nju su smešteni radovi «Zalazak sunca», «Tišina».
 

Pored meterijala možda čak prvi put pokazanog u punom sastavu, ovde se mogu videti najpoznatija dela umetnika. Ali, jedno od otkrića ove izložbe je veliki skup manje poznatih i zapaženih slika poput nedavno otkrivenih neobjavljenih radova iz Izraela. Njihovim otkrićem prvi put se široko prikazuje njegova grafika i crteži olovkom.
 

Program dopunjuju materijali iz arhive – njegova pisma i fotografije. Uključujući taj materijal, saradnici Galerije pripremili su zbornik Levitanovih dela uz disk sličnog sadržaja. Izložbu dopunjuju obrazovni programi, ekskurzije, predavanja, koncerti i pozorišne večeri. Levitan je povezan sa svojim prethodnicima poput Šiškina, Kuindži i drugih, ali ostavlja veliko nasleđe novim pokolenjima. Ova izložba omogućava upravo da se uvidi njegov ogroman uticaj na istoriju ruskog pejzažnog slikarstva.

Art – novembar i Rubinštejn


Ovogodišnji festival «Art - novembar» počeće 1. novembra u Stanislavskoj sali Moskovskog međunarodnog doma muzike. Na festivalu će učestvovati predstavnici najboljih škola klavira Rusije, Evrope i Amerike.
 

Festival će zapleniti posetioce nastupima ruskih muzičara, naslednika vrhovne muzičke tradicije, kojima se zasluženo divi savremena ruska publika, kao što su pijaniste Nikolaj Petrov, Aleksej Volodin, Andrej Korobejnikov i mnogi drugi. Stalni učesnici ovog festivala su Tatjana Grindenko, Aleksandar Knjazajev, Državni kvartet «Šostakovič», Moskovski trio, Brams - trio i ostali. Njihovi koncertni programi biće povezani sa stvaralačkim nasleđem Antona Grigorjeviča Rubinštejna, njegovim repertoarom, programom, kao i sa stvaralaštvom njegovih prijatelja i sledbenika.
 

Među stranim učesnicima našao se Američki Piano Kvartet koji će predstaviti Rubinštejnove kompozicije izvođene tokom turneje po Sjedinjenim Američkim Državama. Mihael Zusman, poznati norveški violinista i umetnički rukovodilac Festivala u Bergenu, predstaviće program kompozicija Edvarda Griga, koji je započeo svoju karijeru kompozitora nadahnut upravo Rubinštejnom. Jedan od istaknutih predstavnika španske škole, pijanistkinja Alba Venturi izvešće dela kompozitora Isaka Albenisa, kojeg poklonici nazivaju španskim Rubinštejnom.
 

  Program će upotpuniti memorijalna izložba «Rubinštejn, letopis epohe» koju čine njegovi notni zapisi, najave, fotografije njega samoga, njegovih prijatelja i saradnika. To je posebna kolekcija Tatjane Leonidovne Boličeve i biće postavljena u Državnom institutu umetnosti. Lične stvari Rubinštejna iz te kolekcije biće deo izložbe slika i grafike umetnice Ale Bedinoj u Muzeju Marine Cvetajeve pod nazivom «Prostor Antona Rubinštejna». Ova izložba pružiće mogućnost da se oseti duh Moskve, Sankt Peterburga, Drezdena, Lajpciga, Pariza i Praga za vreme epohe Rubinštejnovih «Istorijskih koncerata».
 

Osnivač Imperatorskog ruskog muzičkog društva i prve ruske konzervatorije, blistavi pijanista, pedagog, kompozitor i dirigent Rubinštejn ostavio je za sobom ogromno nasleđe i upravo njemu je posvećen ovogodišnji XVII festival «Art-novembar».



  • Izvor
  • Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »