Državni nosioci odlikovanja
Muzeji Moskovskog Kremlja otvaraju izložbu zaslepljujuće lepote i duboko sadržajnu s tačke gledišta istorije međunarodnih odnosa Rusije. Ona nosi naziv „Državni kavaljeri. Inostrano ordenje ruskih careva“ (27. oktobar – 9. mart 2011. godine).
Izložba je jedinstvena po mnogim parametrima, tvrdi generalni direktor Muzeja Moskovskog Kremlja Jelena Gagarina, osim toga, nalazi se u okviru interesovanja savremenog društva.
Inostrano ordenje i uopšte ordenje, danas predstavlja predmet kolekcionarstva mnogih ljudi, predmet njihovog interesovanja, - kaže Jelena Gagarina. – Međutim, informacije o ovom ordenju su često nepouzdane, jednostavno, ima ih malo. U suštini, nikad nismo organizovali ovakvu izložbu. Mnogo ovog ordenja je restaurirano specijalno povodom ovog događaja, nikad se nisu izlagali. Ne pokazujemo samo ordenje, već i ustave o ordenju i dokumenta, i odela kavaljera ovog ordenja. Tako da će izložba biti vrlo zanimljiva i upečatljiva.
Najpoznatiji eksponati su, naravno, Malteški krst i kruna ruskog cara Pavla I, koji je bio na čelu Malteškog ordena posle Francuske revolucije. U Rusiji postoji klasičan portret Pavla I, rad umetnika Borovikovskog: na njemu je car naslikan urpavo s krunom Velikog magistra i belim krstom. Malteške regalije poznate su još i po tome, što je upravo od njih započela kolekcija inostranog ordenja Moskovskog Kremlja. Pavle I je 1798. godine doneo odluku da se u Oružejnoj palati u Kremlju čuva medaljon s moštima Velikog magisra Svetog Jovana Jerusalimskog (Malteškog), zatim i ostale regalije ordena, uključujući krunu, pečat i bodež.
Međutim, Pavle nije bio prvi ruski monarh, koji je udostojen inostranih nagrada. Prvi imperator-nosilac ordena bio je veliki reformator, koji je probio „prozor ka Evropi“, Petar I. Na izložbi je predstavljen jedan od najoriginalnijih evropskih ordena, kojima je on nagrađen – danski orden Slona. To je zaista figura slona s Saracenom, koji sedi na njemu. Osim toga, ova nagrada je u prilogu imala povelju, ustav s pečatima i zadivljujući poklon – posudu-frižider za vino. Orden Slona, isto kao i poljski orden Belog Orla, uručeni su caru Petru I 1712. godine zbog pobede Rusije nad Švedskom u Severnom ratu. Danska i Poljska su zajedno sa Saksonijom, bile saveznice Rusije u ovom ratu.
Vek kasnije, drugi proboj u skupljanju inostranih regalija izvršio je car Aleksandar I: za pobedu nad Napoleonom dobio je mnogo ekskluzivnih nagrada – španski orden Zlatnog runa, britanski orden Podveza. A još pre rata 1812. godine Aleksandar I je postao dobitnik francuskog ordena Počasne legije. Napoleon Bonaparta mu je lično 1807. godine dao ovaj orden posle zaključivanja Tilzitskog ugovora o miru. Napoleon je tada tražio saveznike i očigledno, želeo je da nadahne potencijalnog partnera najvišom nagradom svoje zemlje. Uzvratni „politički poklon“ Aleksandar I je učinio nagradivši Napoleona ordenom Andreja Prvozvanog – najvrednijim ordenom Ruske imperije. Uzgred rečeno, upravo ovaj orden se sad takođe nalazi na izložbi u Kremlju. Započevši rat protiv Rusije Napoleon je automatski prestao da bude njegov nosilac.
Inostrano ordenje uopšte nije bilo lična sovjina ruskih monarha. To je bio udeo države i znak poštovanjaprema Rusiji i zato je posle smrti carskog nosioca ordena on dospevao u Tužnu komisiju, koja je bila osnovana povodom sahrane, postajali su „učesnici“ ožalošćene ceremonije, a zatim su se čuvali u specijalnom Kapitulu Ruskog Imperatorskog i Carskog ordenja. Ili su se slali u zemlju iz koje su stigli – svaki najviši orden je u vezi s ovim imao svoja posebna pravila. Koordinator izložbe u Kremlju, istoričar Ljudmila Gavrilova tvrdi da je monarh svake zemlje sanjao o tome da dobije najvišu nagradu druge države.
Kad su ruski carevi, počevši od Petra I postajali nosioci viteških ordena, istovremeno su postajali braća-rođaci inostranih monarha. To je pokazivanje prijateljskog raspoloženja prema zemlji i prema monarhu, - objašnjava Ljudmila Gavrilova.
Posebna vitrina izložbe posvećena je ordenju ruskih carica. Kao i kraljice evropskih zemalja, one nisu mogle biti nagrađena mnogim znamenitim ordenjem Evrope: njihovi nosioci su po definiciji mogli biti samo muškarci. A žene su uglavnom nagrađivane za dobročinstvo. Iz toga proističe i simbolika „ženskih“ nagrada – milostinju daje sveta Izabela, strada sveta Katarina... Jedini izuzetak od postojećih pravila bilo je to što je 1763. godine ruska carica Katarina II nagrađena švedskim „muškim“ ordenom Serafima.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: Golos Rossii/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- istorija
- umetnost
- antikvitet
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.