BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odustajanje od ratifikacije dogovora o strateškom naoružanju oslabiće bezbednost SAD

Odustajanje od ratifikacije dogovora o strateškom naoružanju oslabiće bezbednost SAD
26.10.2010. god.

U znak podrške ratifikaciji Ugovora o strateškom ofanzivnom naoružanju izjasnila se grupa generala SAD. U publikaciji Vašington tajms oni su upozorili na negativne posledice za SAD u slučaju odustajanja Senata da ratifikuje dokument. Argumetni američkih vojnika: ako dogovor ne stupi na snagu, Rusija neće biti ograničena u razvoju svojih strateških snaga, a SAD će se lišiti mogućnosti da to provere.
 

Ugovor o strateškom naoružanju potpisali su u Pragu u aprilu ove godine predsednici Dmitrij Medvedev i Barak Obama. On predviđa bitno smanjenje nuklearnih arsenala SAD i Rusije. Tako svaka zemlja treba da ostavi najviše 700 nosača – interkontinentalnih, balističkih raketa, podmornica i teških bombardera. Broj bojevih punjenja na njima ne treba da premašuje 1550 jedinica. To je otprilike dva puta manje od postojećeg nivoa.
 

Kako bi takvo smanjenje nuklearnih sredstva postalo realnost, parlamenti dve zemlje treba da ratifikuju ugovor o strateškom naoružanju. Ovde su i započeli problemi. U SAD oko predtsojeće ratifikacije pokrenuta je žestoka borba između Republikanske stranke, koja se nalazi u opoziciji, i vladajućih demokrata. U toku predizborne kampanje za preliminarne izbore u Senat republikanci tvrde da je povodom strateškog naoružanja Obama tobože popustio Rusiji i oslabio sposobnost Amerike da brani sebe i svoje saveznike. Cilj ovih špekulacija je da se provuče maksimalni broj svojih pristalica u Senat. Ipak ta politika ima i suprotnu stranu, smatra direktor Instituta za strateške ocene i analize Aleksandar Konovalov. Mišljenje za Glas Rusije:
 

Ako se ne desi ratifikacija, to će udariti na ono što može da se nazove duh partnerstva, koji, ma šta govorili, prevladava danas u odnosima Rusije i SAD. Teže će biti da se on obnovi, zato što je najvažnije u tom poslu poverenje. Poverenje i želja da se sarađuje. Danas se svet suočava sa nizom rizika i izazova koji imaju transgranični i transnacionalni karakter. Moguće je suprotstaviti im se samo zajedničkim dejstvima. Ako ne bude ratifikacije, to će nas omesti kao partnere da zajedničkim naporima odbijamo realne pretnje.
 

Američki generali, koji su davali izjave u Vašington tajmsu, sa svoje strane stmatraju neosnovanim razloge protivnika ugovora o strateškom naoružanju. Po njihovom mišljenju, kritičari ništa ne mogu da suprotstave obuhvatnoj podršci Ugovora od strane vojske. Kada senatori započnu svoj rad posle preliminarnih izbora, oni će morati da saslušaju savet vojnog rukovodstva zemlje i da ratifikuju Dogovor o strateškom ofanzivnom naoružanju, smatraju eksperti. Faktički, to je poziv da se nacionalni interesi postave iznad partijskih razloga.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »