RT: Dok se Iran udaljava od Nuklearnog sporazuma, šta je sledeće?
Boreći se protiv američkih sankcija i neaktivnosti Evrope u trgovini, Iran pojačava obogaćivanje uranijuma. Koliko će Teheran daleko ići kako bi izvršio pritisak na Zapad i kako će evropljani odgovoriti?
Zajednički sveobuhvatni akcioni plan iz 2015. godine (JCPOA ili Nuklearni sporazum) postavio je maksimum za obogaćivanje uranijuma na 3,67%. Teheran je u ponedeljak prešao granicu, a portparol nacionalne nuklearne agencije objavio je da je dostignut nivo od 4,5 posto, te da se razmotra povećanje obogaćivanja uranijuma od 20 posto. Inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju potvrdili su ovu vest kasnije u ponedeljak.
Šta Iran može učiniti sa 20% obogaćenog uranijuma?
Sjedinjene Američke Države su prošle godine sankcionisale iransku ekonomiju kada su se jednostrano povukle iz JCPOA-a, a državni sekretar Majk Pompeo je odgovorio na najnovije povećanje obogaćivanja uranijuma obećanjem o "daljnjoj izolaciji i sankcijama". Britanija i Nemačka su upozorile Iran da obustavi svoje korake ka izlasku iz Sporazuma, dok je francuski predsednik Emanuel Makron pozvao Teheran da "nastavi dijalog", ali je zapretio nespecifičnim "posledicama" ako se obogaćivanje nastavi.
Iran’s latest expansion of its nuclear program will lead to further isolation and sanctions. Nations should restore the longstanding standard of no enrichment for Iran’s nuclear program. Iran’s regime, armed with nuclear weapons, would pose an even greater danger to the world.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 7, 2019
Oni verovatno neće “sankcionisati Iran”, rekao je Herouk za RT.
“Mislim da EU priznaje da Iran trenutno nije problem, da je to zapravo Donald Tramp i njegova administracija. Imali smo sporazum koji funkcioniše, Donald Tramp ga je u osnovi zdrobio."
Evropski lideri bi trebalo da "stave veći pritisak na SAD kako bi postigli dogovor", rekao je Udo Stajnbah, bivši direktor nemačkog Instituta za bliskoistočne studije.
"Što se duže ovo odvija, što duže imao američke sankcije i eskalaciju iranskih pretnji, to se EU više kreće prema položaju Sjedinjenih Američkih Država", dodao je on.
Hoće li Iran ići do kraja?
"Verovatno", rekao je Herouk. Imajući u vidu nedavne vojne tenzije između Irana i SAD-a, zajedno sa neumoljivom primenom sankcija od strane Trampove administracije, Iran treba samo da pogleda na istok da vidi koristi od posedovanja bombe.
"Kada se jednom pridružite nuklearnom klubu, tretirate se ozbiljnije."
Prema mišljenju većine stručnjaka, uključujući i Herouka, Iran bi teoretski mogao imati nuklearno oružje u roku od godinu dana.
- Izvor
- NUklearna elektrana Bušer u Iranu, foto: © REUTERS/Caren Firouz / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.