BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruska lepota – „šalovi modnog kreatora“

Ruska lepota – „šalovi modnog kreatora“
24.10.2010. god.

Poznata ruska umetnica Zlata Oljševska 20. oktobra slavi svoj 90. rođendan. Hiljade žena u raznim zemljama sveta, stavljajući na ramena vuneni ruski šal ukrašen jarkim bojama, najčešće ni ne pomišlja na to da je u stvaranju ovog remek-dela, koje raduje oči, možda učestvovala i Zlata Oljševska. Neko je oštroumno njene radove nazvao „šalovima modnog kreatora“.

Ceo dugi život umetnice povezan je s manufakturom starinskog gradića Pavlovski Posad u Podmoskovlju. Upravo ovde se već preko dva veka razvija narodni zanat – marame iz Pavlovog Posada. To su vuneni šalovi, poznati u celom svetu, oslikani raskošnim ružama, biljnim šarama, istočnim „turskim krastavcima“ s resama po obodu. Čoveku se čini da su se sve boje ruske prirode razigrale na ovim šalovima: jarko crvene ruže na zalenoj pozadini, vatrene na crnoj, snežno bele na tamno plavoj... Svaka ima svoj naziv: „Ciganka Aza“, „Narukvica“, „Molitva“... Ovakvu lepotu sa zadovoljstvom svi nose na ramenima – od običnih žena do holivudskih zvezda i predsedničkih supruga.

U sovjetsko vreme Pavlovoposadska manufaktura za izradu marama proizvodila je preko 20 miliona šalova godišnje! U mnoge zemlje su se slali vagoni s šarenim maramama. Međutim, čak i pored tako ogromnih obima proizvodnje Zlata Oljševska nije radila „po šablonu“. Na primer, kad je bila u Španiji, napravila je „temperamentni šal“ „Karmen“, na kojem se tradicionalna vatreno crvena ruža pretvorila u lepezu. Na marami, nazvanoj u čast starinskog ruskog grada Vologde, obnovila je šaru poznate vologodske čipke svetlih, nežnih boja. Za svoje šalove umetnica je dobijala Zlatne medalje na Svetskim sajmovima u Briselu, Damasku, Lajpcigu i Monrealu. Zlata Oljševska je bila prva osoba, koja je rukom oslikala pavlovoposadsku maramu. Njena tradicija i danas živi i razvija se, ispričala je u intervjuu za „Glas Rusije“ istoričarka umetnosti Natalija Tolstuhina.

Zlata Oljševska je jedna od najupečatljivijih, najtalentovanijih umetnica Pavlovoposadske manufakture. Iako već mnogo godina ne radi u fabrici, marame s njenim crtežima se još uvek prave. I Ruskinje ih veoma vole. Sama Zlata Oljševska, otišavši na zasluženi odmor, i dalje nastavlja da pravi ručno slikane marame. Po čemu se one razlikuju? Radeći direktno na tkanini Zlata Oljševska svaki element šare slika kičicom, zato nije ograničena obavezom da stvara simetrične kompozicije. One su slobodne kao misao, kao dah, kao poezija.

Danas neke mlade umetnice manufakture takođe ručno oslikavaju šalove po tehnologiji, koju je smislila Zlata Oljševska. Za stvaranje tako ekskluzivne stvari potrebno je od dva meseca do godinu dana. Međutim, unikatne marame ne dospevaju u prodaju, one se mogu videti samo na izložbama. A u fabričkoj proizvodnji marama ima određenih poteškoća, kako je u intervjuu za „Glas Rusije“ primetio zamenik generalnog direktora Pavlovoposadske manufakture Vjačeslav Dolgov. Ali, u nečemu se ona, nasuprot tome, burno razvija.

Došlo je do značajnog proširenja asortimana – ako je nekada to bilo 100 vrsta proizvoda, danas ih ima preko 600. Tradicionalnim pavlovoposadskim maramama su pridodati ženski šalovi i ogrtači, muške ešarpe ne samo od tradicionalnog materijala – vune, već i od prirodne svile i pamuka. Glavno tržište za prodaju jeste Rusija i najbliži susedi – Belorusija, Ukrajina, Kazahstan i Moldavija. Prodajemo i u Zapadnoj Evropi. Na primer, 2010. godine veliko interesovanje za marame pokazale su skandinavske zemlje – Švedska, Norveška, Finska i Danska.

Napredovala je i tehnologija fabričke proizvodnje šalova, kaže Vjačeslav Dolgov.

Naručili smo specijalnu kompjuterizovanu mašinu, ona se zove „automatizovano kuvalo za boje“. Može se koristiti više puta: danas smo napravili recept za boje, a za godinu dana ovaj recept se lako može ponoviti. Savršeniji su postali šabloni za štampanje. Dok su nekada bili od drveta i metala, preko njih se na tkaninu mogao naneti samo deo crteža, sad se primenjuje mrežasti šablon, koji pokriva celu površinu marame. Preciznost i kvalitet štampe su vrlo visoki.

Uzgred rečeno, poznati ruski modni kreator Vjačeslav Zajcev od tradicionalnih pavlovoposadskih marama pravi čitave kolekcije ženske odeće – svečane i ekološke.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »