BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Blindirani voz

Blindirani voz
24.10.2010. god.
Strašno oružje iz Prvog i Drugog svetskog rata

Danas već skoro zaboravljeno, ali vrlo strašno oružje iz Prvog i Drugog svetskog rata jesu blindirani vozovi. Blidnirani voz je oklopna pokretna železnička kompozicija, koja se sastoji od blindiranog voza, nekoliko blindiranih vagona (blindiranih platformi) s mitraljeskim i topovskim naoružanjem i od dve do četiri zaštitne platforme, a predviđeno je za borbena dejstva u zoni železničke pruge. Njihov glavni zadatak je bilo obezbeđivanje zaštite objekata na velikoj međusobnoj udaljenosti. U tom cilju blindirani voz je pravljen kao modulni, tako da se sastoji od „blindiranih letelica“, koje mogu da deluju autonomno. U trenutku kad je SSSR stupio u Drugi svetski rat, 22. juna 1941. godine, Crvena armija je imala 33 lakih i 14 teških blindiranih vozova. Crvena armija je blindirane vozove koristila u toku celog Drugog otadžbinskog rata. Osim podrške streljačkih jedinica, koje su delovale u zoni železničke pruge, primenjivali su se za napadanje protivničke vojske u zoni važnih železničkih stanica, za zaštitu priobalja i borbu protiv artiljerije. Izuzetno važnu ulogu u zaštiti železničkih stanica od udaraca aviacije protivnika odigrali su zenitni blindirani vozovi naoružani 25-milimetarskim i 37-milimetarskim zenitnim topovima i 12,7-milimetarskim zenitnim mitraljezima DPK. Takođe, poznati su slučajevi kad su sovjetski blindirani vozovi vršili prodor u pozadinu protivnika, tamo iskrcavali desantne jedinice radi osvajanja važnih objekata protivnika i podržavali pešadiju vatrom svojih topova i mitraljeza. Posle rata se na blindirane vozove polako skoro zaboravilo, ali se potreba za ovom vrstom oružja ponovo pojavila s porastom napetosti u sovjetsko-kineskim odnosima 60-ih godina prošlog veka. Upravo blindirani vozovi je trebalo da obezbede zaštitu otvorenih železničkih komunikacija na većim rastojanjima duž sovjetsko-kineske granice. Još kasnije, reinkarnaciju ideje blindiranih vozova predstavljalo je lociranje na mobilnim železničkim platformama sovjetskih nuklearnih balističkih raketa. Ovi vozovi su izazivali posebnu zabrinutost u NATO, pošto su stalno kružili po velikoj teritoriji i praktično nije bilo moguće pratiti njihovo kretanje, čak ni sa satelita-špijuna. Ali, to je već potpuno druga priča.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »