Tri Hitlerova tajna oružja koja su završila u službi SSSR-a
S padom nacističke Nemačke, sovjetski piloti dobili su pristup Hitlerovom „čudesnom oružju“ - Wunderwaffen-u. Tri revolucionarna nemačka borbena aviona, stvorena da spreče poraz Trećeg Rajha, završila su noseći crvenu zvezdu.
1. Meseršmit Me 262: Firerova lasta
Meseršmit Me 262, kao lovački avion imao je nadimak Schwalbe, odnosno „lasta“, a kao lovac-bombarder Sturmvogel, „olujna ptica“, bio je prvi u svetu vojni avion sa mlaznim motorom.
Do većeg okršaja između ovog čudesnog oružja i savezničkih „zaostalih“ letelica dolazi u avgustu 1944. kada Nemci uništavaju 19 aviona protivnika, ali i gube šest Me 262. Taj odnos 1 prema 3 će do kraja rata ipak biti pogoršan.
Glavna prednost aviona Me 262 je bila znatno veća brzina u horizontalnom letu. Zbog toga su saveznici smislili novu borbenu taktiku. Njihovi lovci koji su štitili bombardere pri letu iznad Trećeg Rajha su nastojali da se drže što veće visine, pa da se na neki način okome na Me 262 i izjednače se u brzini.
Posle rata, među brojnim nemačkim avionima koje je Crvena armija zarobila bilo je i primeraka Me 262 koji su dobili novu kamuflažu, oznake sovjetskog vojnog vazduhoplovstva i uticali na razvoj prvih posleratnih borbenih aviona kao što su Suhoj Su-9 i Su-11.
2. Meseršmit Me 163: Đavolja metla
Me 163 (na nemačkom Komet) bio je jedini avion na raketni pogon kojeg su pustili u borbu tokom Drugog svetskog rata. Uprkos revolucionarnom dizajnu i nekim nedostižnim mogućnostima za druge letelice svoga vremena (probni pilot Rudi Opic postigao je 1944. brzinu od 1123 km/sat sa ovim avionom) zbog kratkog trajanja goriva kao lovac ipak nije bio koristan. Osim toga, nestabilno i korozivno raketno gorivo je moglo lako da eksplodira pri poletanju ili sletanju uz katastrofalne posledice po avion i pilota. „Đavolja metla“, kako su ga zvali saveznički piloti, srušila je samo 16 neprijateljskih aviona.
Kada su sovjetski piloti počeli da upravljaju ovim ratnim trofejem, leteo je poput jedrilice, zbog opasnosti i nedostatka raketnog goriva. Tu-2 bi ga povukao na potrebnu visinu i puštao u slobodan let. U fazi spuštanja, pilot je vršio opasne testove, jer Me 163 je ipak bio daleko teži od obične vazduhoplovne jedrilice, i brže je padao.
3. Hajnkel He-162: Narodni lovac
Hajnkel He 162 Volksjäger je uveden u naoružanje pred kraj Drugom svetskom ratu. Uglavnom je bio izrađen od drveta, jer je metal bio korišten za proizvodnju aviona poput Me 262 i Ar 234. Počeli su da ga koriste u aprilu 1945, samo mesec dana pre kraja rata u Evropi, ostvarivši neke pobede protiv saveznika, iako je nekoliko aviona izgubljeno zbog tehničkih problema.
Petog maja 1945. admiral Fon Frideburg potpisao je kapitulaciju svih nemačkih vazduhoplovnih snaga u Holandiji, severozapadnoj Nemačkoj i Danskoj. Šestog maja savezničke snage su stigle na aerodrom Lek gde su ih čekali neoštećeni avoni He 162, koji su zatim poslati u SAD, Veliku Britaniju, Francusku i SSSR na dalja ispitivanja.
Haime Nogera, Russia beyond
- Izvor
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.