Mutacije autorskog filma
Dva međunarodna festivala savremenog filma, od kojih se jedan, pod nazivom Sutra, otvario u Moskvi u četvrtak, a drugi pod nazivom Dva u jednom za nedelju dana, daju osnove da se zamislimo o tome kako se razvija autorski film u Rusiji.
Programi ovih filmskih festivala sastoje se uglavnom od filmova koji se obično nazivaju autorskim ili drugačije eksperimentalnim, još jedna varijanta - arthausnim. Najčešće ruski filmovi upravo takve vrste dospevaju na strane forume i često bivaju visoko ocenjeni. Ovih oktobarskih dana u konkursnom programu Londosnkog festivala zastupljena su dva filma ruskih autora - Kako se završilo leto Alekseja Popogrebskog i Žutovoljke Alekseja Fedorčenka, koji su već dobili nagrade u Berlinu i Veneciji.
U kinematografskoj sredini, istina, postoji ozbiljno nezadovoljstvo time što autorski film praktično ne podržava država, što ovi filmovi malo zanimaju bioskope. Između ostalog, postoje i drugi problemi autorskog filma, o kojima je govorio u intervjuu za Glas Rusije mladi režiser iz Moskve Rahmil Salahutdinov. Njegova fantastična drama Čega nije bilo uključena je u program festivala Sutra.
To da autorski film ima velike perspektive kod mene izaziva sumnje, kaže režiser. On se pre nalazi u nekakvom ćorsokaku. Autorski film je prilično osteljiv proizvod. I nadati se da će svima u inat ono moći da stasa, naivno je. Radi toga je potrebna podloga, koju treba đubriti, negovati. Za sada ne vidim plodotvornog tla. Ali istovremeno ovaj film snimaju ljudi koji ne mogu da ne snimaju, to je njihov način života, jedina forma spoznavanja sveta. Drugo je pitanje što će se autorski film nekako menjati, biše nešto drugo. Šta upravo, ne znam još, nisam formulisao.
Zato je programski direktor festivala Dva u jednom Aleksej Medvedev prilično jasno opisao u intervjuu za Glas Rusije kako se on izrazio, proces mutacije autorskog filma.
To je brisanje granica između igranog i dokumentarnog filma, spoj autorskog nečela i atraktivnosti za publiku. Tačnije, sa jedne strane filmovi ne za sve, autorski, sa druge, filmovi koji se ne zatvaraju od gledalaca, koji idu na direktan emocionalni kontakt. Uz to potiranje granica između komercijalnog i nekomercijalnog, zato što se svaki film trudi da osvoji publiku i da zaradi novac. Uopšte, čitava savremena kinematografija mutira i u programu festivala Dva u jednom želimo da oslikamo pejzaž budućnsoti, kakvim će biti pravi autorski film sutra.
Sličan cilj ima i festival Sutra učijem programu su otvoreno eksperimentalni radovi. Na primer, film Oživljavanje, videoinstalacija, film metafora o čudnim mladim ljudima koji traže u šumskoj rečici neko biće. Uhvativši ga, shvataju da je ono mrtvo. I počinje animiranje, oživljavanje tog bića. U stuštini taj film prenosi stanje zbunjenosti, očajanja, koje prživljava savremeni čovek u pokušaju da pronađe sebe, rekla je u intervjuu za Glas Rusije režiser Galina Mirznikova, i to stanje pomaže da se prenese savremena likovna umetnost.
Pogranično stanje između filma i savremene likovne umetnosti sada se određuje kao vrlo aktuelni trend, tvrdi režiser. Sa jedne strane, vrlo nam je bliska petska filmska forma sovjetskog klasika Aleksandra Dovženka. A sa druge strane, vrlo su nam zanimljive praktike performansa, koje idu od savremene umetnosti. Mi pokušavamo da ih sintetišemo i kako nam se čini zahvaljujući tome postižemo posebno dejstvo na gledaoca. Na primer, naš mehanizam snimanja: kamera je sve vreme nestabilna, ona se kreće, vuče je tok reke. Stiče se utisak da će u nekom trenutku ravnoteža ipak biti izgubljena. Sve to deluje na gledaoca, baca ga u stanje nestabilnosti, krajnje napetosti.
Fantastična drama Čega nije bilo Raila Salahutdinova o kojoj smo već govorili, tradicionalnija je po filmskom jeziku, ali isto tako upečatljiva. Čoveku koji treba da umre daje se mogućnost da ostan eu životu. Ali radi toga on mora da postane drugačiji, da promeni fenotip - ukupnost naslednih i stečenih priznaka. Čitava gama emocija i trzavica koje oseća čovek pred takvim izborom obrušava se na gledaoca. Filmsi kritičari između ostalog već porede taj film sa remek-delima Andreja Tarkovskog.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/Josa Jr/cc-by-nc/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.