Mecenat kao sfera dodira države i privatnog biznisa
U sredini ruskih mecena, ljudi koji se bave dobrotvornom delatnošću u sferi kulture, nema jedinstva, nema zajedništva u shvatanju svog statusa, jedinstvenih zahteva prema zakonodavnom osiguranju svoje delatnosti. Sasvim jasno to je pokazao Ruski forum mecena, održan 13. oktobra u Moskvi, prvi put u novoj istoriji Rusije.
Neophodna je Zakon o mecenatu, zahtevali su jedni. Zašto da se tako izdvajaju mecene - dobrotvorna delatnost ne treba da se razvija samo u kulturi, negodovali su drugi. Ali obe strane, nažalost, morale su da priznaju da Rusija zauzima tek 138. mesto u svetu po stepenu učešća mecena u životu kutlure i umetnosti. I to je posebno tužno, zato što je u osvit ruskog kapitalizma mecenatska i dobrotvorna delatnost bila odlična i jaka tradicija, zahvaljujući kojoj zemlja sada raspolaže na primer takvim istaknutim muzejem kao što je Tretjakovska galerija u Moskvi. Ove tradicije prekinute 1917. godine u novoj Rusiji nisu odmah počele da se obnavljaju - previše teška je prvo bila socijalna situacija. Osim toga, za 70 godina sovjetske vlasti sam pojam mecenata, dobrotvorne delatnosti pretvorio se u nešto teško objašnjivo. Kažu, kada su početkom 90-ih jednog bandita iznuđivača novca pitali kojom vrstom delatnosti se bavi, on je nazvao svoj posao dobrotvonom delatnošću...
Danas, smatra Ministarstvo kulture Rusije, mecenat se preporađa, mada mu nedostaje sistematičnost. I to ne čudi, uverava predsednik društvene organizacije Poslovna Rusija Boris Titov.
Nikakve zakonodavne mere za podršku mecenata i dobrotvorne delatnsoti u zemlji ne postoje. Ako zaista želimo da obim dobrotvorne delatnosti u Rusiji dostigne nivo razvijenih zemalja, na primer, kao u SAD, gde on praktično iznosi drugi budžet zemlje... Ako mi postavljamo sebi takve zadatke, naravno, osim moralnih potrebni su materijalni stimulansi za investicije u tu sferu. Evo pokušvamo ispravno da izradimo scenario zajedničkih dejstava kako bi se ova sfera razvijala ka sfera dodira države i privatnog biznisa.
Projekat Zakona o mecenama leži u Državnoj Dumi nekoliko godina. I za njegovo usvajanje nema za sada osnove, konstatuje predsednik komiteta Državne dume za kulturu Grigorij Ivliev.
Važno je, govoreći o mecenatu, da se on ne odvaja od opšteg dobrotvornog pokreta. A pojam dobrotvorne delatnosti kod nas postoji u zakonima i kao vid dobrotvorne delatnosti mecenat je prihvaćen u društvu. Onaj nacrt zakona o mecenatima koji leži u Dumi od drugog saziva nama ništa neće dati. Podsticanje mecenata od strane države je stvaranje transparentne šeme oslobađanja od poreza. Upravo u taj problem se niz godina upiremo. Bojazan da će ispasti crne rupe koje su postojale u poreskom zakonodavstvu 90-ih do danas nas zaustavljaju.
Prema zakonu u Rusiji pravo na poreske olakšice prilikom pružanja pomoći u svojstvu mecene imaju samo fizička lica. Poznati ruski biznismen Vladimir Potanjin na primer morao je da kao privatno lice uplaćuje novac u namenski fond čuvenog peterburškog muzeja Ermitaž, koji je biznismen stvorio ove godine. Ali postoje i mnogo gori slučajevi kada zakonodavstvo ne pomaže, već ometa mecene. O jednom od njih za Glas Rusije govorila je predsednik Fonda za podršku stvaralačkih inicijativa Natalija Nikoljska.
Odlučili smo da postavimo memorijalni znak narodnom heroju u konkretnom selu Ivanovske oblasti, kaže Natalija. Administracija izdvaja parcelu pod zajup i raspisuje konkurs, u kojem dobrotvor učestvuje zajedno sa svima. To je tipična situacija kada se zemlja za dobrotvorne projekte daje preko konkursa. I nikakav fond ili muzej ne može da izađe na kraj sa komercijalnom strukturom koja će na toj teritoriji najverovatnije izgraditi hotel ili trgovački kompleks.
Takve su danas realije u kojima protiče delatnost ruskih mecena.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.