BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut - 05.02.

06.02.2019. god.

  


Pregled dešavanja na ratištu u Siriji za 05.02.



Stanje na frontu  - .

Farms al Mahal na severu Alepa - dokumentarni film

Na straži Manbidža - izveštaj

 

 

Pregled političkih i drugih vesti za 05.02. 
 
  

Lavrov: SAD destruktivnom politikom destabilizuju međunarodnu bezbednost radi dominacije  - Sjedinjene Američke Države sistematski destabilizuju temelje međunarodne bezbednosne arhitekture, uništavajući sporazume o održavanju strateške stabilnosti radi očuvanja unipolarnog sveta po svaku cenu, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.


"Situacija u svetu je i dalje veoma napeta. To je direktan rezultat jednostranih, često nasilnih akcija brojnih zapadnih država na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, koje se trude da održe svoju dominaciju na svetskoj sceni po svaku cenu i tvrdoglavo se drže neodrživog koncepta unipolarnog sveta. Osnove arhitekture međunarodne bezbednosti formirane posle Drugog svetskog rata sistematski su uzdrmane, a najvažniji sporazumi se uništavaju u oblasti održavanja strateške stabilnosti", rekao je Lavrov, govoreći studentima Tadžikistansko-ruskog slavenskog univerziteta tokom posete Dušanbeu.

Poslednji primer, napomenuo je on, jeste jednostrano povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz Sporazuma o eliminaciji raketa srednjeg i kratkog dometa "pod neočekivanim, neutemeljenim izgovorima radi navodnog kršenja sporazuma od strane Rusije" uprkos činjenici da ruskoj strani nije predstavljen nikakav dokaz.

"Linija Vašingtona o raskidanju u suštini svih sporazuma o kontroli naoružanja praćena je nepoštivanjem osnovnih principa međudržavne komunikacije, kao što su neuplitanje u unutrašnje poslove drugih država i neupotreba sile. Takva destruktivna politika već je dovela do kolapsa ili podrivanja državnosti u brojnim zemljama, prvenstveno na Bliskom istoku“, zaključio je Lavrov.

RT: Pentagon se protivi povlačenju snaga iz Sirije  - Najnoviji izveštaj o operacijama pod vođstvom SAD protiv "Islamske države" u Iraku i Siriji potvrđuje da je teroristička grupa smanjena na oko 2.000 boraca, ali se tvrdi da je daljnje američko prisustvo u regionu potrebno kako bi se sprečilo ponovno oživljavanje terorističke organizacije.


Objavljen u ponedeljak, izveštaj koji su izradili generali u Pentagonu i istražioci Stejt departmenta, takođe okrivljuje Tursku za ometanje operacija kurdskih snaga koje podržavaju SAD protiv "Islamske države", predviđa da nema kraja borbama u regionu, te se istupa protiv naredbe predsednika Donalda Trampa da povuče američke trupe iz Sirije.

 

 Izveštaj je opovrgava rasprostranjenu procenu od juna 2018. godine da "Islamska država" ima do 17.000 boraca u Iraku i do 14.000 u Siriji, što je u to vreme bilo upitno. Koalicija predvođena Sjedinjenim Američkim Državama imala je "nisko poverenje" u te procene od prošlog jula, navodi se u izveštaju. Od januara, koalicija je procenila da je samo 2.000 boraca ostalo u zadnjem preostalom uporištu u dolini reke Eufrat u istočnoj Siriji blizu iračke granice.

Koalicija je dala kontradiktorne procene snaga i sposobnosti terorista, izveštavajući krajem decembra da "ostaju ojačane i dobro disciplinovane snage u borbi", sa visokim moralom i "neosetljivim na koalicijske vazdušne udare", dodajući da je moral terorističkih snaga u januaru "slabiji".

Od decembra, teroristi su ubili nekoliko koalicionih vojnika u zasedama i granatiranjem uz put. Prema izveštaju, to su "oportunistički napadi" koji će omogućiti militantima da traže propagandnu pobedu.

"Moramo zaštititi Izrael"

Čak i dok se američke trupe povlače iz Sirije, predsednik Tramp je rekao da želi da zadri neke snage u regionu "kako bi zaštitio Izrael" i "posmatrao Iran".

"Moramo zaštititi druge stvari koje imamo", rekao je Tramp u nedjelju za Si-bi-es, ali je rekao da će se trupe "vratiti u dogledno vreme".

Izveštaj od ponedeljka, s druge strane, odgovara zaključcima šefova obaveštajnih službi SAD od prošle nedelje, odnosno da će se "Islamska država" ponovo uvećati u odsustvu američkih vojnika, ali samo na ograničenom području u blizini sadašnjeg uporišta, a ne u Siriji i Iraku u celini.

"Imate ove divergentne narative", rekao je analitičar za bezbednost Čarls Šoubridž za RT.

"
Tramp govori sa strane, ako tako želite - možda je ono što on govori zapravo bliže istini o tome gde američka strategija zapravo leži."

"Duboka država" SAD čvrsto se protivi povlačenju iz Sirije, primetio je Šoubridž.


Turska okrivljena za neuspeh ofanzive snaga poje podržavaju SAD protiv terorista

Jedna od stvari koju je izveštaj otkrio je da su kurdske snage koje podržavaju SAD verovatno bile na ivici da slome poslednji otpor terorista "Islamske države" u dolini Eufrata, ali su morale da zaustavi svoju operaciju kada je Turska zapretila da će intervenisati protiv njih.

Kurdske snage čine više od dve trećine "Sirijskih demokratskih snaga" (SDF), koje podržavaju SAD, a koje su SAD koristile kao glavne snage protiv terorista u severoistočnoj Siriji. Sa angažovanjem kurdskih snaga protiv Turske, arapska komponenta "SDF-a" bila je „nesposobna da sprovede“ ofanzivne operacije, i zapravo je izgubila teren od terorista krajem oktobra i novembra, kada su loše vremenske prilike sprečile letove koalicionih aviona.

Tek sredinom novembra, kada su se kurdske snage vratile u borbu, "SDF" je uspio da povrati teritorije od terorista, navodi se u izveštaju, opisujući kurdske snage "kao najvažnije za stabilnost i napore za poraz `Islamske države`".



Izveštaj je takođe skeptičan u pogledu ponude Turske da preuzme borbu protiv terorista, ističući da, osim operacije Al-Bab iz 2016. godine, „Turska nije učestvovala u kopnenim operacijama protiv terorista u Siriji od 2017. godine, niti su turske snage učestvovale u borbi protiv terorista u Mervuu, koji je udaljen oko 230 milja od Al Baba i turske granice. "

Neka Sirija završi posao?

"Islamska država" će i dalje ostati problem osim ako se nacionalne vlade Iraka i Sirije ne pozabave adekvatnim rešavanjem sunitskih “socio-ekonomskih, političkih i drugih pritužbi”, tvrde vojnici i diplomate. Nije navedeno da su ovi problemi proizvod prevrata prouzrokovanog američkom invazijom na Irak 2003. godine i američkom podrškom sektaškim pobunjenicima u Siriji počevši od 2011. godine.

Izrazito odsutna iz izveštaja je sirijska vlada, koja se uspešno borila sa teroristima, uz podršku Hezbolaha, Irana i Rusije, rekao je Šoubridž za RT.

"Ako "SDF" postigne dogovor sa Damaskom nakon povlačenja SAD-a, sirijska vlada može popuniti taj vakuum i nastaviti sa svojom vrlo uspešnom kampanjom protiv terorista", zaključuje Šoubridž.

Ankara: Sa Moskvom postignut dogovor o realizaciji mape puta za sirijski Manbidž  - Komentarišući situaciju u Siriji, portparol predsednika Turske Ibrahim Kalin je naveo da su Ankara i Moskva postigle dogovor o realizaciji mape puta za sirijski Manbidž.

Početkom juna, Ankara i Vašington odobrili su mapu puta za stabilizaciju u Manbidžu, koji su od terorističke grupe DAEŠ oslobodile kurdske snage u junu 2016.

Prema tom dokumentu, kurdske snage trebalo je da budu izvučene iz grada, jer ih Turska smatra saučesnicima Radničke partije Kurdistana, zabranjene u toj zemlji. Sirijske vlasti su kategorično protiv prisustva američkih i turskih snaga u Manbidžu.

„Mapa puta za Manbidž trebalo je da bude odavno sprovedena, taktika odlaganja nikome ne donosi nikakvu korist, a njena što skorija realizacija NATO saveznika biće korisna i za naše odnose i za stabilizaciju u Siriji. Dogovorili smo se sa Rusima da ova mapa puta treba da se sprovede onako kako smo o tome razgovarali sa Amerikancima“, objasnio je Kalin i dodao da će se o ovoj temi razgovarati na sastanku američko-turske radne grupe za Siriju, koja će biti održana u Vašingtonu 5. februara.

On je rekao da Ankara treba da kontroliše oblast sirijskog Manbidža i tampon-zonu duž sirijsko-turske granice istočno od Eufrata.

„Naš cilj je da obezbedimo kontrolu u Siriji nad zonom bezbednosti širokom 30-35 kilometara. Turska je jedina sila koja tamo može da obezbedi kontrolu, ona je pokazala svoju sposobnost za to ranijim operacijama. Turska bi trebalo da ima kontrolu u okolini Manbidža i istočnog dela Eufrata“, istakao je Kalin.

On je dodao da Turska nastavlja da o ovom pitanju razgovara sa SAD i Rusijom.

Krajem decembra prošle godine je na zahtev lokalnog stanovništva kontrola severozapadnog i zapadnog dela regiona Manbidž preneta sa kurdskih jedinica samoodbrane na snage sirijske vlade. Kurdi, koji su ranije kontrolisali ova područja, dobrovoljno su ih napustili i krenuli prema istoku reke Eufrat.
Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut -

 

OVDE možete pogledati hronologiju događaja u Siriji po danima 


 



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »