Da li su aplikacije za dopisivanje zaista bezbedne?
Nedavno je otkriveno da aplikacija za pozive i dopisivanje Face Time ima vrlo ozbiljne propuste. Pre par meseci je takođe otkriveno da su treće strane (preko svojih aplikacija) mogle da pristupe privatnoj komunikacija Facebook korisnika u aplikaciji Messenger. Tako je i Facebook prošle nedelje potvrdio da će njihove aplikacije Instagram, Messenger i WhatsApp uskoro biti spojene u jednu, pa će korisnici koristiti samo svoj Facebook ID da komuniciraju sa prijateljima na sve tri mreže. Facebook takođe radi i na unapređenim algoritmima za veću bezbednost korisnika.
Najpopularnija aplikacija ove vrste kod nas je Viber, koja vam omogućava glasovne i video pozive, kao i slanje datoteka. Ali, koliko je i Viber zapravo bezbedan? Viber koristi end-to-end enkripciju tj. šifrovanje podataka. Ova enkripcija je automatski uključena čim instalirate aplikaciju. Radi tako što prilikom slanja vašu poruku pretvara u nečitljivi kod – jedini koji možete pročitati poruku je osoba kojoj šaljete. Ovo takođe znači da ni sam Viber ne može da dešifruje vaše poruke.
Secret chat opcija vam u Viberu omogućava da se poruka sama briše kada se pročita ili nakon nekog vremenskog intervala koji možete sami da podesite. Ovo važi i za slike i video fajlove. Takođe, u Secret chatu nije moguće napraviti snimak ekrana tj. screenshot. U aplikaciji Viber i sami glasovni i video pozivi su šifrovani, te je izuzetno teško (ali ne i nemoguće) da se razgovori prisluškuju.
Ivan Trajković
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.