Kako je moskovski Kremlj postao glavni simbol vlasti u Rusiji?
Pre više od dva veka Napoleon je planirao da uništi glavni simbol Rusije, moskovski Kremlj. Samo zahvaljujući silama prirode i stanovnicima Moskve ova tragedija je izbegnuta.
Stare ruske tvrđave, poznate pod nazivom „kremlj”, dobro su očuvane u desetinama ruskih gradova. Međutim, samo jedna od njih je postala simbol i srce nacije: tvrđava u Moskvi.
Fjodor Aleksejev/Wikipedia
Moskovska tvrđava nije uvek izgledala kao danas i tokom poslednjih 800 godina nekoliko puta je potpuno izmenila svoj izgled. Sve do 14. veka moskovski kneževi su živeli u drvenoj tvrđavi od ogromnih hrastovih brvana, čija veličina iznenađuje arheologe.
Apolinarij Vasnecov/Muzej Moskve
Ovo drveno utvrđenje, međutim, nije moglo Moskvi da garantuje pouzdanu odbranu, pa je 1367-1368. zamenjeno tvrđavom od belog krečnjaka. Tada je Kremlj postao poznat kao jedna od najteže osvojivih tvrđava u Evropi.
Pjotr Verešagin /Muzej umetnosti u Jaroslavlju
Međutim, beli krečnjak nije dugovečan materijal i uskoro je počeo da se lomi. Umorni od čestih popravi Kremlja, moskovski kneževi su odlučili da ga potpuno rekonstruišu. Tako se u drugoj polovini 15. veka pojavila ona tvrđava koju poznajemo i danas. Deo po deo, kule i zidovi su rušeni i zamenjivani novim od crvene cigle. Ali sve do početka 20. veka zidine Kremlja bile su bojene u belo.
Jenny Bergensten/Hallwyl Museum
Za vreme političke krize početkom 17. veka Kremlj je doživeo najdužu stranu okupaciju u svojoj istoriji. Poljsko-litvanske trupe su tvrđavu držale dve godine, od 1610. do 1612. godine, pre nego što ih je konačno porazila ruska dobrovoljačka vojska.
Mihail Skoti/Muzej umetnosti u Nižnjem Novgorodu
Međutim, u ruskoj državi koja se ubrzano širila Moskva je vremenom ostala duboko u unutrašnjosti zemlje. Tako je Kremlj izgubio svoj vojni značaj. Svi topovi su uklonjeni, a kule su dobile dekorativnu ulogu.
Fjodor Aleksejev/Tretjakovska galerija
Početkom 18. veka prestonica zemlje je premeštena u Sankt Peterburg, pa Kremlj više nije bio carska rezidencija. Čelnici države vratili su se u Kremlj nakon što su boljševici 1918. godine prestonicu vratili u Moskvu.
Iz slobodnih izvora
Samo dvaput u istoriji sa kula Kremlja su skinute crvene zvezde. Prvi put to se dogodilo u Drugom svetskom ratu, jer su mogle da posluže kao orijentir za nemačke bombardere, a drugi put 90-ih godina, kada je reditelj Nikita Mihalkov snimao film „Sibirski berberin”.
Sputnik
Anatolij Garanin/Sputnik
Danas je moskovski Kremlj izvanredna kolekcija jedinstvenih građevina iz različitih epoha. Srednjovekovne crkve nalaze se u neposrednoj blizini grandioznih palata iz vremena Ruskog carstva i Sovjetskog Saveza.
Aleksej Družinjin/Sputnik
Boris Jegorov, Russia beyond
- Izvor
- foto: Aleksandar Novikov/Global Look Press / Russia beyond/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.