Početna stranica > Novosti
Kanonskom Pravoslavlju u Ukrajini i u celom svetu naneta je teška rana, konstatovao je Njegova Svetost Patrijarh moskovski i cele Rusije gospodin Kiril u poslanicama upućenim poglavarima pomesnih pravoslavnih crkava.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Patrijarh Kiril uputio poglavarima pomesnih crkava poslanice u vezi pseudosabora „ujedinjenja“ u Kijevu
21.12.2018. god.
Kanonskom Pravoslavlju u Ukrajini i u celom svetu naneta je teška rana, konstatovao je Njegova Svetost Patrijarh moskovski i cele Rusije gospodin Kiril u poslanicama upućenim poglavarima pomesnih pravoslavnih crkava.
Poslanice su upućene Njegovom Blaženstvu Papi i Patrijarhu aleksandrijskom Teodoru II, Njegovom Blaženstvu Patrijarhu antiohijskom Jovanu H, Njegovom Blaženstvu Patrijarhu jerusalimskom Teofilu III, Njegovoj Svetosti i Blaženstvu Katolikosu-Patrijarhu cele Gruzije Iliji II, Njegovoj Svetosti Patrijarhu srbskom Irineju, Njegovom Blaženstvu Patrijarhu rumunskom Danilu, Njegovoj Svetosti Patrijarhu bugarskom Neofitu, Njegovom Blaženstvu Arhiepiskopu kiparskom Hrizostomu II, Njegovom Blaženstvu Arhiepiskopu atinskom i cele Jelade Jeronimu II, Njegovom Blaženstvu Arhiepiskopu tiranskom i cele Albanije Anastasiju, Njegovom Blaženstvu Mitropolitu varšavskom i cele Poljske Savi, Njegovom Blaženstvu Mitropolitu čeških zemalja i Slovačke Rostislavu i Njegovom Blaženstvu Mitropolitu cele Amerike i Kanade Tihonu, prenosi Patrijarhija.ru.
Njegova Svetost patrijarh Kiril obavestio ih je o tome da je 15. decembra ove godine u Kijevu, uz neposredno učestvovanje i pod direktnim pokroviteljstvom državnih vlasti Ukrajine održan skup „jerarha“, „klira“ i mirjana dve ukrajinske raskolničke grupe. Učesnici u ovom nezakonitom okupljanju koji su zasedali u istorijskom hramu Sofije Kijevske proglasili su sebe za „Sabor ujedinjenja“. U stvari, takozvano ujedinjenje se sastojalo u slivanju dve šizmatičke organizacije od kojih je stvorena jedna. Na „saboru“ su učestvovali lažni episkopi raskolničke „Kijevske patrijaršije“ i druge nekanonske strukture – „Ukrajinske autokefalne pravoslavne crkve“.
„Međutim, kanonska Ukrajinska Pravoslavna Crkva na čelu s Njegovim Blaženstvom Mitropolitom kijevskim i cele Ukrajine Onufrijem, u skladu sa odlukom Svetog Sinoda od 7. decembra, odbila je da učestvuje u ovoj manifestaciji smatrajući je „nezakonitim skupom“. Bez obzira na mnogobrojne slučajeve vršenja pritiska na njene arhipastire, od 90 jerarha koji čine njen episkopat, u pseudosaboru su učestvovala samo dvojica arhijereja, jedan eparhijski i jedan vikarni. Odlukom Svetog Sinoda Ukrajinske Pravoslavne Crkve od 17. decembra obojica su zbog odlaska u raskol i grubog kršenja arhijerejske zakletve razrešena dužnosti i zabranjeno im je da služe,“ – istakao je Patrijarh.
Njegova Svetost je podsetio da je proces „davanja autokefalije Ukrajini“ pokrenuo lider svetovne vlasti zemlje radi sopstvenih političkih ciljeva. „Održani skup je samo potvrdio činjenicu otvorenog mešanja države u crkveni život,“ – konstatovao je patrijarh. Dakle, predsednik P. Porošenko ne samo da je prisustvovao ovom „saboru“, već je sedeo u njegovom prezidijumu i lično je posmatrao kako se skup odvija. U „saboru“ je učestvovao i predsednik Vrhovne Rade Ukrajine grkokatoličke veroispovesti A. Parubij, koji je 17. decembra najavio da u najskorije vreme predstoji glasanje o nacrtu zakona o lišavanju Ukrajinske Pravoslavne Crkve prava da se naziva u skladu sa svojim ustavnim nazivom. „Cilj ove promene naziva je vršenje preregistracije svih parohija i manastira, proglašavanje nevažećim dokumenata o pravima kanonske Crkve na hramove i drugu crkvenu imovinu,“ – istakao je Njegova Svetost Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril.
„Na veliku žalost, u manifestaciji neprijateljskoj prema Crkvi, uprkos svetim kanonima i kršeći crkvene odredbe, učestvovali su predstavnici Carigradske patrijaršije, – saopštio je poglavar Ruske Pravoslavne Crkve. Mitropolit galski Emanuil je predsedavao saborom raskolnika, dok su se s njegove desne strane nalazili P. Porošenko koji se pričešćivao kod grkokatolika, a s leve Filaret Denisenko koji je izopšten iz Crkve, i Makarije Maletič bez apostolskog prejemstva.“
Kako je istakao Svjatejši Vladika, žalosni rezultat ovog nezakonitog okupljanja predstavlja izbor „poglavara“ takozvane „Pravoslavne crkve Ukrajine“. To je raskolnički „jerarh“ samoproglašene Kijevske patrijaršije S. P. Dumenko, koji je sve svoje pseudohirotonije, pa čak i „monaški“ postrig s imenom Epifanije dobio iz ruku Filareta Denisenka koji je lišen čina i kojem je izrečena anatema. Novoizabrani „poglavar“ je požurio da svenarodno izjavi da će Filaret doživotno nositi titulu „počasnog patrijarha“ i da će „nam doživotno pomagati da razvijamo našu jedinstvenu pomesnu ukrajinsku pravoslavnu crkvu“.
„Učinjeni akt vapijućeg bezakonja vlasti zemlje i Carigradska patrijaršija predstavljaju kao ujedinjenje ukrajinskog Pravoslavlja,“ – skrenuo je pažnju poglavarima Pomesnih Crkava Njegova Svetost patrijarh Kiril. – Međutim, do ujedinjenja zapravo nije došlo. Raskolnici su ostali van Crkve kao što su i bili. I pored toga što su se ujedinili oni i dalje ostaju manjina na pravoslavnoj karti Ukrajine.“ Njegova Svetost je ukazao na to da po državnoj statistici koju navodi Ministarstvo kulture ove zemlje, kanonska Ukrajinska Crkva broji 12.348 parohija, što je dvostruko više od ukupnog broja parohija koje čine novu pseudocrkvenu strukturu. Kanonska Ukrajinska Crkva broji 10.424 sveštenoslužitelja, 211 manastira i 4.721 monaha.
„Ukrajinska Pravoslavna Crkva je najbrojnija verska organizacija u Ukrajini. Episkopat Ukrajinske Pravoslavne Crkve koji u sastavu Moskovske patrijaršije ima status široke samouprave na Saboru episkopa održanom 13. novembra ove godine, jednodušno se izjasnio za očuvanje ovog statusa i za očuvanje viševekovnog jedinstva s Ruskom Crkvom, – posvedočio je patrijarh Kiril. – Međutim, ukrajinska vlast čini sve kako bi raskinula ovu istorijsku vezu.“
Njegova Svetost je istakao da raskolnici ujedinivši se nisu učinili glavni korak – nisu se pokajali za greh raskola i vratili u Crkvu iz koje su otišli i od čijeg su jedinstva otpali. Umesto toga, očigledna je legalizacija od strane Carigradske patrijaršije pod obličjem „autokefalije“.
Poglavar Ruske Pravoslavne Crkve je podsetio: „Njegova Svetost Patrijarh Kiril je na Sinaksisu u Šambeziju koji je održan u januaru 2016. godine obećao da upravo ove radnje neće preduzimati ni pre Kritskog sabora, ni posle njegovog održavanja.“ To što je prekršio datu reč dovelo je do tragedije u pravoslavnom svetu, naveo je u zaključku Njegova Svetost patrijarh Kiril. On je istakao: „Nezakonite radnje koje su se odigrale 15. decembra znače da za Carigradsku Crkvu devedeset episkopa, preko deset hiljada sveštenika, đakona i monaha na desetine miliona vernika Kanonske Crkve u celoj Ukrajini, više ne postoje, samo zato što nisu hteli da učestvuju u projektu davanja „autokefalije“ koji im je nametnut spolja, i zato što žele da crkveni život grade u skladu s crkvenim uredbama, a ne političkim ambicijama vlasti.“
Njegova Svetost Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obavestio je primaoce poslanica da je sutradan nakon „sabora“, 16. decembra, Patrijarh carigradski Vartolomej zvanično priznao izbor „poglavara“ raskolničke strukture čije je ime već pominjano na Liturgiji u patrijaršijskom hramu Svetog Georgija, a takođe je najavio da će 6. januara iduće godine izdati takozvani tomos o autokefaliji. Istog dana Filaret Denisenko je u hramu Svetog Vladimira u svojstvu počasnog patrijarha objavio da će doživotno upravljati ujedinjenom raskolničkom „crkvom“ zajedno s novoizabranim „poglavarem“ koji će predstavljati ovu organizaciju u spoljnim odnosima.
„Svedoci smo nezakonitog mešanja u unutrašnji život Ukrajinske Pravoslavne Crkve, grubog antikanonskog upada na njenu teritoriju, produbljivanja crkvene podele u pravoslavnom narodu i još većeg raskola u ukrajinskom pravoslavlju – istakao je Svjatejši Vladika.
Podsetio je da se u nedavnoj prošlosti pravoslavni svet suočavao sa sličnom pretnjom po svoje jedinstvo zbog raskola koji je pogodio Bugarsku Pravoslavnu Crkvu devedesetih godina. Tada su, kao i u ovom slučaju, delatnost raskolnika aktivno podržavale državne vlasti. „Veoma važan korak u obnavljanju jedinstva u Pomesnoj Crkvi predstavljao je Svepravoslavni sabor u Sofiji, za čije zalaganje se, između ostalih, zalagala Moskovska patrijaršija, – podsetio je Njegova Svetost. – I premda je Njegova Svetost Patrijarh carigradski Vartolomej kao rešenje predlagao legalizaciju raskola i dobrovoljnu ostavku zakonitog poglavara Bugarske Crkve Njegove Svetosti Maksima, Punoća Pravoslavlja je zaštitila prava kanonske Crkve i njenog prvojerarha, postavivši pravilan kanonski temelj za prevladavanje raskola.
„Sad se pitamo kako glas višemilionske kanonske Crkve u Ukrajini može ostati neuslišen,“ – istakao je Svjatejši Patrijarh. – Ubeđen sam da se u Ukrajini danas ne ogleda sukob interesa Moskovske i Carigradske patrijaršije, kao što to neki pokušavaju da prikažu, već nešto mnogo opasnije: veliko razilaženje poglavara i jerarha Svete Carigradske Crkve s pravoslavnom kanonskom tradicijom i svetootačkom eklesiologijom. Nastupa vreme kad ćutanje više nije moguće, jer ono što se dešava na naše oči predstavlja izazov upućen celom pravoslavnom svetu. Nema sumnje da se ukrajinski scenario ubuduće može primeniti na bilo koju drugu Pomesnu Crkvu.“
Njegova Svetost Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril obratio se poglavarima Pomesnih Pravoslavnih Crkava pozvavši ih da ne priznaju rezultate nezakonitog skupa raskolnika koji je održan u Kijevu, kao i da podignu svoj uvaženi glas i da koliko je u njihovoj moći učine sve kako bi zaustavili radnje razorne po Pravoslavlje. „Apelujem na Vas i svu punoću [vaše] Svete Crkve da ne priznate novostvorenu pseudocrkvenu strukturu i da ne stupate u opštenje s njom,“ – piše Njegova Svetost.
„Molim Vaše svete molitve za proganjanu Ukrajinsku Pravoslavnu Crkvu, za našu braću i sestre koji stradaju, koji trpe porugu i ponižavanja zbog vernosti Svetom Pravoslavlju,“ – ove reči Svjatejši Vladika je uputio poglavarima Pomesnih Crkava.
Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
pravoslavie.ru
Čitajte više na Ukrajina i Novorusija iz minuta u minut
pravoslavie.ru
- Izvor
- foto: pravoslavie.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.