Ruski konkurent uplašio SAD
Američki kongresmeni zatražili su od administracije SAD-a da blokira prodaju preduzeća za preradu uranijuma Uranijum Jedan ruskoj kompaniji Atomredmetzoloto, koja spada u strukturu Rosatoma. Oci slobodne trgovine se ne ustručavaju u primeni dvostrukih standarda, kada je reč o njihovim interesima.
Uticajni članovi doma predstavnika Kongresa napisali su ministru finansija SAD Timotiju Gejnteru pismo u kojem su skrenuli pažnju da prodaja uranijumske rude iz rudnika u Vajomingu ruskoj kompaniji ugrožava nacionalnu bezbednost SAD. Kongresmeni se boje da se ne bi izvađeni u SAD-u uranijum našao u Iranu s kojim Rosatom davno sarađuje.
Ističući kao obrazloženje protiv prodaje deonica Uranijuma Rusiji rusko-iranske projekte u oblasti nuklearne energetike, kongresmeni su istakli reč Iran na koju većina Amerikanaca reaguje kao bik na crvenu krpu. Pozivanje na Iran u bilo kom slučaju je obična praksa Amerikanaca, - kaže član Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku RF Vladimir Averčev.
Oni smatraju da saradnja s Iranom u sferi miroljubivog atoma, - reč je pre svega o atomskoj elektrani u Bušeru, protivreči nacionalnim interesima SAD. Osim toga, uvek postoji neko, ko će iz nekih razloga smatrati da je Rusija nedovoljno prijateljska za SAD zemlja da bi se dozvolilo ruskom kapitalu da uđe u granu koja je od značaja za njihovu nacionalnu bezbednost.
Atomska elektrana u Bušeru radi pod strogom kontrolom MAGATE-a, te je isporuka veće količine uranijuma u odnosu na neophodnu jednostavno nemoguća. Nije tu reč o Iranu.
Pokušaj blokiranja pogodbe između kanadske kompanije Uranijum Jedan i filijale Rosatoma ubedljivo svedoči o želji da se Rusiji oduzme mogućnost da izađe na američko atomsko-energetsko tržište, jer kanadskoj kompaniji pripada 100 posto deonica uranijumskog rudnika u Vajomingu. Posle završetka pogodbe ruska kompanija bi mogla da postane ne samo vlasnik kontrolnog paketa deonica najvećeg uranijumskog rudnika SAD, već i stekne pravo za petinu čitavog uranijuma koji se vadi u Vajomingu.
Pre oko godinu dana čitav svet je pratio sličnu situaciju, samo iz oblasti izgradnje automobila. Onda su Amerikanci stavili veto za prodaju ruskim deoničarima brendova Opel i Saab koji pripadaju konzorcijumu Dženeral motors. Uzroci takvog ponašanja su potpuno jasni. Ruski biznis svake godine postaje jači, širi tržišta i pravi konkurenciju SAD na međunarodnom tržištu. Očigledno je da je zdrava konkurencija za mnoge političare u SAD-ama samo lepe reči koje gube smisao kada nešto ugrožava njihovu mirnu dobrobit.
- Izvor
- Golos Roossii foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.