BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Operacija „Fokus“: NATO bombardovanje, kamioni ruskih spasilaca i „štit“ za Prokuplje

Operacija „Fokus“: NATO bombardovanje, kamioni ruskih spasilaca i „štit“ za Prokuplje
01.11.2018. god.


Kraj Prokuplja će stajati spomenik spasiocima Ministarstva za vanredne situacije Rusije koji su 1999-te zaštitili grad od NATO bombi.

U martu 1999. NATO je započeo agresiju protiv SR Jugoslavije, oslabljene sankcijama i prethodnim ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije. O tome kako je rusko Ministarstvo za vanredne situacije na čelu sa Sergejem Šojguom uspelo da pomogne srbskom stanovništvu za Russia Beyond govori zamenik direktora Srbsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu Vjačeslav Vlasenko. 

Srpske vlasti su smestile ogroman broj izbeglica, faktički pola miliona ljudi u objekte kao što su škole i vrtići. Do početka bombardovanja o tim ljudima se brinuo Komesarijat UN za izbeglice, kao i nevladine humanitarne organizacije. Ali na početku bombardovanja u martu sve strukture UN su napustile zemlju. Tako je nastao problem humanitarne krize. Ministarstvom za vanredne situacije Rusije je tada rukovodio Sergej Šojgu. On se sastao u Moskvi sa predstavnikom Švajcarske i predstavnikom Grčke (Grke je tada veoma brinula sudbina pravoslavnih Srba). Stvar je u tome što su zapadne države objavile blokadu Jugoslavije i u Srbiju iz drugih zemalja nije mogla da stiže nikakva roba. Bilo je odlučeno da će Švajcarci dovoziti humanitarnu pomoć do granice kod Subotice. Zatim se humanitarna pomoć utovarivala u kamione Crvenog krsta i prevozila u Beograd. Ali iskrslo je pitanje kako će se dalje ta roba distribuirati po unutrašnjosti SrbijeSrpske komercijalne auto-prevozničke kompanijesu odbile da to rade, strepeći da će kamioni biti meta NATO bombi, a takva opasnost je zaista i postojala. NATO avioni su znali da pogode i putnički voz. Tako je odlučeno da se u Srbiju pošalje transportna brigada Ministarstva za vanredne situacije Rusije, sa oko 40 kamiona KamAZ.

U periodu april/maj ta transportna brigada i pored svih prepreka Hrvata i Bugara stigla je u Beograd. U Beogradu i Crvenom krstu u kamione bi utovarili hranu, drva i sve ostalo neophodno, a  zatim su razvozili to po čitavoj Srbiji: u Vranje, Prokuplje, svuda gde je bilo izbeglica. Kodno ime ove humanitarne operacije se zvalo "Fokus".

Rusija je u Srbiju takođe uputila i poljsku bolnicu opremeljenu kompletnim hiruruškim priborom i potrebnim medikamentima. 1999. godine to je bilo nešto novo. Takvu bolnicu su postavili pored Prokuplja. A u gradu su se nalazile srpske vojne jedinice koje su bile na meti NATO aviona. Čim su bolnicu postavili, počeo je rad. To je bio ne samo medicinski centar, već i svoje vrste štit za ceo grad i stanovnike, jer NATO nije želeo da rizikuje otvorenim vojnim sukobom sa Rusijom. Tako je zapravo grad zaštićen od bombardovanja.

Što se tiče kamiona, ruska strana je iz Beograda javljala Švajcarcima kojim će se putevima humanitarna pomoć kretati, a Švajcarska je prenosila te podatke u NATO štab. Na taj način kamioni nisu bili napadnuti, a humanitarna pomoć je stizala do ljudi. Mada, i ja sam sam bio svedok, kada je kolona od deset ruskih kamiona na putu za Niš tokom dana prešla mosta na Moravi, a kada smo se uveče vraćali istim putem, most je već bio bombardovan. Inženjeri srpske vojske su za jednu noć pomogli da kamioni pređu reku. I, hvala bogu, svi su se vratili čitavi u Beograd.

Ruski kamionu su sve vreme bombardovanja razvozili humanitarnu pomoć izbeglicama i radila je bolnica kod Prokuplja. Zatim je ruska strana ostavila tu bolnicu Srbima i ona je još dugo koristila. Čak su tražili od nas delove za remont. A kamioni su vozili po Srbiji do avgusta", kaže zamenik direktora Srbsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu Vjačeslav Vlasenko.

A nedavno su saradnici administracije Prokuplja posetili Srbsko-ruski humanitarni centar u Nišu. Gradske vlasti su predložile da postave spomenik na mestu na kom je stajala „ruska bolnica“ 1999. Spomenik će biti otvoren na dvadesetu godišnjicu bombardovanja, u maju 2019. 

Predstavnici Opštine Prokuplje u Srbsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu

„I 20 godina nakon bombardovanja mi ne zaboravljamo pomoć ruskog naroda i Ministarstva za vanredne situacije Rusije. Zahvaljujući radu te bolnice više od 3 hiljade naših stanovnika je dobilo medicinsku pomoć, a bolnica je bila i naš štit od NATO bombi. Beskrajno smo zahvalni Ministarstvu za vanredne situacije Rusije i njegovim stručnjacima“, istakao je predsednik opštine Prokuplje.

Maketa spomenika

Katarina Lane, Russia beyond



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »