Napredovanje korak po korak
Neposredno pred početak ofanzive, u martu 1917. godine, na srbskom delu fronta, izvedeno je više lokalnih operacija kako bi se vezale protivničke snage i odvratila njihova pažnja od glavnog pravca. Britanska armija je izvela napad na bugarske utvrđene položaje kod Dojrana 25. aprila. Energičnim noćnim napadom Britanci su uspeli da zauzmu prednje bugarske položaje i da se po cenu velikih gubitaka (oko 3.000 ljudi izbačeno iz stroja) održe na nekim od tih položaja. Francuska 122. divizija izvela je 5. maja napad u pravcu izbočine kod Skra di Legena, istočno od srbskog rasporeda, ali bez uspeha.
Pošto su deo fronta u luku Crne reke zauzele francuske, italijanske i ruske jedinice, srbska vojska se pregrupisala na frontu između Nonte na Kožufu i istočnog kraka Crne reke, sa zadatkom da izvrši proboj bugarskog fronta u zoni Moglenskih planina. Budući da se ispred spoja 1. i 2. armije neprijatelj učvrstio na masivu Sokola, koji je bio nepristupačan s fronta i sa koga je neprijatelj kosom i bočnom vatrom mogao da parališe napad 1. armije, odlučeno je da 2. armija najpre zauzme odsek Dobro Polje - Kravica i da napadom s leđa prisili Bugare da napuste Sokol, što bi omogućilo 1. armiji da pređe u nastupanje. Ako proboj uspe, trebalo je da obe armije posle toga energično nadiru ka Negotinu i Kavadaru, preseku neprijateljske komunikacije u dolini Vardara i omoguće svim savezničkim snagama produženje ofanzive na sever. Međutim, iako je srbska vojska držala veoma širok front od preko 60 kilometara, što je bilo nesrazmerno njenim snagama, 2. armija je za izvršenje proboja mogla da angažuje samo Šumadijsku diviziju ojačanu 23. pukom Vardarske divizije.
VOJNA INTERVENCIJA U GRČKOJ
O vojnoj intervenciji u Grčkoj vlade Antante su se dogovorile tek krajem maja, kada se prvi put britanska vlada pridružila mišljenju ostalih saveznika da se ne može dalje tolerisati verolomno držanje pronemačke vlade kralja Konstantina, koja je uprkos preuzetoj obavezi da će svoje trupe povući na Peloponez, zadržala značajne snage u kontinentalnom delu zemlje i time ugrožavala pozadinu savezničkih armija na Solunskom frontu. Da bi obezbedio dovoljno snaga za brzu intervenciju, Saraj je posle obustave ofanzive zatražio od srpske Vrhovne komande da mu stavi na raspolaganje jednu diviziju za dejstvo u Tesaliji.
Petar Opačić, Novosti
- Izvor
- Mitraljesko odeljenje 10. puka srpske vojske Foto: Dokumentacija „Novosti“ i Foto-arhiv „Borba“/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.